dekorasyonda-koyu-renkler

Dekorasyonda koyu tonları kullanma kılavuzu

Dekorasyonda koyu tonları kullanma konusunda pek çok merak edilen soru var. Derinlikli ve dramatik koyu renkler fotoğraflarda müthiş etkili bir görüntü verir. Ancak iş yaşam alanlarında kullanmaya gelince biraz tereddütlü ve endişeli davranılır. Oysa doğru kombinler ve ışık ayarı ile koyu tonlara güvenle teslim olabilirsiniz.

KÜÇÜK, KARANLIK BİR ODA İÇİN ÇÖZÜM BEYAZ RENKLER MİDİR?

Küçük, karanlık bir odaya girdiğinizde içgüdüsel olarak duvarları beyaz veya krem gibi açık tonlarda boyayarak mekanı parlak ve aydınlık kılmayı düşünürsünüz. Ancak gerçek şu ki, ne yaparsanız yapın (mimari tadilatlar dışında) odayı gerçek boyutundan daha büyük yapamaz, ölçülerini değiştiremezsiniz. Bu durumda en akılcı çözüm odayı görsel açıdan rahatlatmayı ve ferah bir algı yaratmayı denemeniz.

İşte derinlikli koyu renkler bu noktada devreye giriyor. Küçük mekanları dramatik ve görkemli bir biçimde dekore ederek şık ama çok da konforlu kılan koyu renkler, ayrıca açık planlı yaşam alanlarının yarattığı geniş boşluk hissini önlemek ve denge sağlamak için de dahice bir uygulama.

AYDINLIK VE RENK DENGESİ

Odanız için doğru tonu seçerken hata yapmamak ve sonra pişman olmamak için gün boyu mekanın aldığı ışığın miktarını ve ton geçişlerini izleyin.

Örneğin kuzeye bakan odalardaki gün ışığı maviye çalan bir ton yayar ve siz oda için mavi bir renk paleti seçerseniz rengi olduğundan çok vurgulamış olursunuz. Bu yüzden mavi ışığı dengeleyen kırmızı ve kahverengi gibi sıcak renklere yönelin ve maviyi sadece belli bölgelerde vurgu için tercih edin.

Unutmayın az ışık alan kuzey cepheli odalarda hangi rengi seçerseniz seçin, genel görünüm beklediğinizden biraz daha soğuk ve solgun durur. Güney cepheli odalar ise çok daha fazla ışık alır. Ancak güneş ışığının yoğun sarısı mekanda turuncu tonlarını daha hakim kılar. Bu da koyu mor gibi bazı tonların daha zengin ve sıcak görünmesini sağlar. Bu odalar gün boyu aydınlık kaldığından, duvar yüzeyindeki eğrilik ve çıkıntı gibi tüm hataları gün yüzüne çıkarır. Bu nedenle duvar rengi seçimlerinizde daha dikkatli olun.

KOYU RENKLİ EV DEKORASYONUNDA IŞIK NASIL KULLANILMALI?

Koyu renklerin hakim olduğu bir dekorasyonda ışık kaynakları ve doğru aydınlatmayı kullanmak da önem taşıyor. Çünkü yanlış ışık kaynakları yerleştirdiğinizde odanız karanlık bir mağarayı andırabilir. Birden fazla ışık kaynağı günün farklı saatlerinde odanın aldığı ışık miktarı üzerinde tam bir kontrol sağlar. Bu yüzden tavan lambanızı ve duvar apliklerini ayarlamak için dimmerli anahtarlar kullanın. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda yükseltebilir ya da daha sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmak istediğinizde kısabilirsiniz. Masa ve lambaderler parlak ve yoğun ışık noktaları oluşturmak ve karanlık köşeleri aydınlatmak için en ideal seçenekler.

KOYU RENKLERİ DUVARLARINIZDA KULLLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

YAPIN

 • Çok parlak olmayan bir boya türü tercih edin. En ideali yüzde 3 ve daha az parlaklık değeri olanlar ve mat yüzeyli boyalar.
 • Hazırlığınızı yaptıktan sonra boyaya başlamadan önce çatlak veya çukurları doldurun ve duvar yüzeyini düzleyin.
 • Koyu renkleri denemeye küçük bir odada başlayın. Bunun için en uygun yer misafir banyosu veya çalışma köşeniz olabilir.
 • Duvarda kullanacağınız boyayı yüzeye doku veren seçeneklerden kullanarak görselliği zenginleştirin. Bu, önüne yerleştireceğiniz mobilyalar için harika bir fon oluşturur. Oysa düz ve mat duvarlar, küçük detayların öne çıkmasını engeller.
 • Aydınlatma seçimlerini doğru planlayın. Koyu renklerde tahmin ettiğinizden biraz daha fazla ışığa ihtiyacınız olacağını dikkate alın.

YAPMAYIN

 • Koyu renge boyadığınız duvarları değerlendirmek için acele etmeyin. Gözünüzün alışması zaman alabilir.
 • Kirli beyaz veya yumuşak aydınlık tonlar kullanmayın. Çünkü bu renkler koyu tonlar ile bir araya geldiğinde her tür hatayı öne çıkarır.
 • İlk beğendiğiniz rengi seçmeyin. Önce ışığın rengi nasıl etkilediğini görmek için farklı duvarlarda boyayarak test edin.
 • Çok fazla desen kullanmayın. Cesur renkler yoğun efektler yaratır, bir de yoğun desenler eklerseniz atmosferin havasını iyice ağırlaştırırsınız.

DOĞRU AMPUL SEÇİMİ

Ampul seçimlerinizi iki şeye dikkat ederek yapmalısınız. Kelvin sayısı ve Lümen. Kelvin sayısı ne kadar düşükse, ışığın yaydığı renk o kadar sıcaklaşır. Yüksek Kelvin değeri parlak beyaz ampullerin odadaki renkleri soğuk ve daha mavi bir tonda yansıtacağı anlamına gelir. Oysa sıcak ampullerden gelen ışık koyu kırmızı veya toprak tonlarına yoğunlaşarak vurguyu bu renklere yapar. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta Lümen sayısı. Bu, ampulün ne kadar parlak olacağını belirleyen bir değer. Düşük lümenli ampuller, genel ortam aydınlatması için uygun ama ofis veya okuma köşesi gibi nokta aydınlatması için daha yüksek lümenli seçenekler kullanın.

KOYU RENK KULLANMAYA HAZIR DEĞİLSENİZ BUNLARI DENEYİN

Koyu renklerle dekore etmek ilk başta zor gelebilir. Bu yüzden önerimiz işe her zaman küçük bir alanda deneme yaparak başlamanız. Bu denemeyi salon, oturma odası veya mutfak gibi geniş alanlar yerine duvar nişleri ya da çalışma köşesi gibi nispeten daha küçük alanlarda yapabilirsiniz. İşte size koyu renklerin kullanımı ve avantajları:

 • Koyu renkte boyanmış bir koridor odalarda kullandığınız pastel tonları öne çıkararak alanları daha büyük ve daha parlak gibi algılatır. Ayrıca koyu renkli duvarlar sanat eserleri ve değerli parçaları vurgulamak için de ideal bir zemin oluşturur.
 • Tüm duvarı boyamak yerine yarı yarıya boyayın. Bu, koyu tonlara gözünüzü alıştırmak için doğru bir hamle olabilir. Zaman içinde hoşunuza giderse duvarın geri kalanını da boyayabilirsiniz.
 • Duvarlar yerine koyu renk mobilyalar seçmek de akıllıca bir uygulama. Mesela mücevher tonlarında kadife bir kanepe salonu daha derinlikli kılar. Ayrıca büfe, mutfak dolapları hatta ahşap lambrileri de boyayarak koyu renkleri evinize enjekte edebilirsiniz.
 • Yeterince cesursanız tavanı da koyu renk boyayın. Bu uygulama tüm bakışları yukarı çekip mekanı daha yüksek algılatır.
 • Bir duvarı odak noktası yapmak için televizyonun durduğu, en geniş pencerenin olduğu veya yatak başı duvarını koyu renge boyayın ve diğer duvarları beyaz, krem veya nötr bırakın.
 • Kartonpiyer ve süpürgelikleri duvar ile aynı renge boyarsanız duvarların daha uzun görünmesini sağlarsınız.

Dekorasyonda koyu tonlar mı, açık renkler mi tercih edilmeli?

Hangi odaya hangi bitki koyulmalı? Her odanın bitkisi farklı!