dekorasyonda desen doku uyumu

Dekorasyonda desen-doku uyumu ve dikkat edilmesi gerekenler

Son güncelleme:

Desenler ve dokular yaşam alanlarına farklı kimlikler kazandıran ögelerdir. Biri renkten, diğeri malzemeden ilham alan bu iki arkadaş bizi stil yolculuğuna çıkarıyor.

TEK DESEN, İKİ RENK, BOL KONTRAST

NEDEN: Güneşin parlak rengi turuncu kullanıldığı alanlara enerji ve mutluluk enjekte eder. Benzer bir etkiyi desenleriyle yaratan retro stilse bu salonda desen+doku kurgusunu güçlendiriyor. Bu tarz bir espri için duvarda, tekstilde ve hatta mobilyalarda aynı desenin farklı büyüklüklerini kullanabilirsiniz.

NEREDE: Geniş alanlarda kendini daha iyi gösterse de okuma köşesinde ya da çalışma odasında dinamizim sağlar.

DENEYİN: Desene vurguyu artırmak için birbiri ile kontrast renkler tercih edin.

Girişteki görsel: Scion 2016 Lohko serisi, Dreams.

DESEN DOKU İLİŞKİSİNDE BUNLARA DİKKAT EDİN

 1. Farklı desenleri kullanırken büyüklüklerini ve motif tekrarlarını alana göre sınırlayın. Aksi halde tüm eşyalar oda içinde üst üste durur.
 2. Desenleri karıştırırken renk ya da sadece çiçek, yazı gibi tek motifli ortak bir paydada buluşturun.
 3. Desenleri seçerken parametreniz stiliniz olsun.
 4. Farklı kumaşları bir arada kullanmak daha yoğun ve dikkat çekici efektler yaratır. Mesela eskiyle yeni, desenlilerle düzler yan yana durduğunda kontrast oluşturur.
 5. Kanepe gibi uzun kullanımlı, pahalı ve kolay değişmeyen döşemeli mobilyaları desen yerine dokularla vurgulayın. Bu stilinizi değiştirseniz bile ürünü kullanma imkanı sunar.
 6. Duvarlarda boya yerine dokulu kağıtlar kullanarak doku yoğunluğunu artırabilirsiniz. Bunun için kumaş tabanlı ya da doğal lifli kağıtları tercih edin.
 7. Tıpkı duvarlar gibi zeminde de sisal, jüt, hasır gibi doğal dokulu halıları tercih edin.
 8. Aksesuar ve tamamlayıcı mobilya seçimlerinizi kullanılmış ahşap, eskitilmiş metal, yıpranmış taş, peluş, taklit kürk gibi bol dokulu materyallerden yana yapın.
 9. Dokulu aksesuarlar kullanırken benzer malzemeleri yan yana getirmeyin. Yani cam ürünleri cam sehpa yerine lake veya ahşap yüzeylerin üstüne yerleştirin.
 10. Eğer desenleri karıştırmakta zorlanıyorsanız, o zaman:
 • a. Orta ölçekli çiçek motiflileri keten dokumalarda
 • b. Çizgili veya ekoseleri ipekli veya basmalarda
 • c. Düz renkleriyse kapitone, gabardin gibi kalın dokulu kumaşlarda kullanın.

PASTORAL ROMANTİZM

Birbirine zıt stilde iki deseni birleştirdiğinizde fazla aksesuar kullanmayın. Thibaut Waterford Floral Bridgehampton serisi, Lot.

NEDEN: Tüm duvarları çiçek desenli duvar kağıdı kaplı bu yemek odasında etnik motifli kumaş sandalyeler ve tamamen beyaz mobilyalar pastoral bir kır evi havası yaratıyor. Her iki deseni birleştiren parlak lake dokusu aydınlık hissini de artıran bir faktör. Desenlerin içindeki en baskın iki rengin kullanıldığı çizgili saten yastıklarsa ışıltılı bir etkiyle mekanı tamamlıyor.
NEREDE: Bu feminen ve romantik hava tüm evde uygulanabilir. En çok da misafir ya da ebeveyn yatak odasında şık durur.
DENEYİN: Böylesi yumuşak renklerin hakim olduğu bir alanı sıcak kılmak için zeminde ahşap parke kullanın.

BAROK ESİNTİLER

Ombrione, Designers Guild/ Homteks.

NEDEN: Yoğun tonlamalı damask desenli duvar kağıdı ve flok baskılı kumaşlar mekanlarda dramatik efektler yaratır. Desenlerin benzerlerini ya da içinden bir motifi örtü, yastık ya da perdede tekrarlamak bütünlüğü korur. Zemindeyse düz ve az dokulu seçenekler kullanarak sadeleşin.

NEREDE: Yoğun desen ve doku kullanıyorsanız odanın tamamı ya da geniş mekanlar yerine giyinme bölümü ya da salonda bar köşesi gibi küçük alanlarda deneyin.

DENEYİN: Ayna yüzeyler ya da beyaz mobilyalar atmosferi dengeler.

HEP VINTAGE, HEP ÇİÇEK

pipstudio.com

NEDEN: Eski sehpanın renklerinden ilham alan minik çiçek desenli duvar kağıdı bu alanın tek hakimi. Aynı renklerdeki çekmeceli sehpa ise duvarın önünde yokmuş gibi duruyor. Oldukça çocuksu bir etki yaratan kağıdı eski Çin işi porselen vazoda sergilenen taze çiçekler ve esprili bir biblo destekliyor.

NEREDE: Neşeli bir izlenim yaratan böylesi kağıtlar çocuk odasının ya da hobi köşenizin enerjisini yükseltir.

DENEYİN: Hantal koltuklar yerine dikkati dağıtmamak için ince ayaklı küçük ölçekli mobilyalar kullanın.

SAHİL EVİ HAVASI

Rasch Home Style-Modern Surfaces koleksiyonu , HannaHome.

NEDEN: Narin yaprak desenli duvar kağıdının uçuk mavi/gri tonlamaları, gökyüzü mavisi boya ve ham keten kumaşlar dingin, huzu rlu bir yaz evi havası sunuyor. Kalın ipli yün halı, tahta sehpa ve rabıta zeminle bütünleşerek yokmuş izlenimi yaratıyor.

NEREDE: Renk, desen ve dokuların yarattığı bu huzur veren ve aynı zamanda konforlu etki, evin her odasında ana stil teması da olabilir.

DENEYİN: Böylesi bir dekorasyonu eskitme yüzeyli ya da patine boyalı mobilyalarla kombinleyebilirsiniz.

STİLİZE NATURALİST

Odanın yumuşak ışık alması ve geniş olmasına dikkat! Sanderson Bellflower serisi, Dreams.

NEDEN: Yaprak yeşili, taş grisi ve turkuaz gibi doğadan gelen renkler stilize çiçek, yaprak desenleri ve kalın dokulu malzemelerle mükemmel uyumu yakalıyor. Bu atmosferi yine toprak ve gökyüzü tonlarında yumuşak tüylü bir halı, siyah ahşap malzeme ve cam ya da krom gibi parlak yüzeylerle zenginleştirin.

NEREDE: Böylesi yumuşak tonlamalı renkler desen karmaşasında bile dingin bir etki bırakabilir. Bu yüzden oturma ya da yatak odası en uygun alanlar.

DENEYİN: Naturalist stilize motifleri retro ve çizgililerle kombinlemeyi deneyin.

2021’de dekorasyonun başrolünde desen var