Dandy stili nedir? İşte Dandy stilinde yaşamanın şifreleri

Son güncelleme:

Zarif bir kendini beğenmişlik halinin dekorasyona yansıması dandy stili, adeta bir film karesinden fırlamış edasıyla dingin bir ihtişamı da beraberinde sunuyor.

DANDY NE DEMEK?

Bugün bile geçerliliğini koruyan kelime kendini bir miktar diğerlerinden üstün gören, ironik ama aynı zamanda mükemmel güzelliğin peşinde, zarif, şık ve kültürlü erkekler için kullanılıyor.

Bir yaşam tarzı da olan dandy stilini daha iyi anlamak için Stewart Granger ve Elizabeth Taylor’un başrolünü üstlendiği, 1954 yapımı, Lord Brummel’in hayatını anlatan (1778-1840) Beau Brummell filmini izleyebilirsiniz.

ASİLZADELERİN TARZI

İnce, zarif mobilyalar, kimi parlak, kimi mat dokular, siyah ve deri kombinler, kürkler, jakarlar… Dandy stili ile kendinizi bir anda eski bir İngiliz av kulübünün lüks salonunda gibi hissedeceksiniz. Bu stil 1700-1800 yıllarında yaşamış asilzadelerin şık ve dinamik yaşam tarzlarından besleniyor.

Uzun seyahatler sırasında alınan antika parçalar o zamana göre daha çağdaş formlu aksesuarlarla tamamlanıyor. Etnik birkaç obje ve tekstil ile stile eklektik bir doku kazandırarak hareketlendirebilirsiniz.

visionnaire-home.com

DANDY STİLİNİN PÜF NOKTALARI

  • Antikacı gezmeyi seviyorsanız ahşap tabanlı dore masa saati, leopar porselen vazo… Döneme ait birkaç  aksesuar edinin ve bunları camlı bir vitrin ya da ahşap bir konsol üzerinde modern aksesuarlarla birlikte sergileyin.
  • Eskinin fötr şapkalarından ilham alan aydınlatmalar yine çok moda. Koltuk yanında bir abajur ya da yemek  alanında bu formda birkaç sarkıtı bir arada asarak stilin ironik havasına da gönderme yapın.
  • Siyah ve ahşap, stilin göz alıcı birleşimi. Siyah parlak lake konsolu, ahşap ayaklı deri sandalyelerle kullanabilir  veya deri bir kanepeyi siyah sehpalarla takımlayabilirsiniz.
  • Bir duvarı, içlerine New York, Londra ya da çok eski aile fotoğraflarını yerleştirdiğiniz küçüklü büyüklü siyah ve altın rengi çerçevelerle süsleyin.
  • Küçük beyaz dokunuşlar stilin koyu atmosferini aydınlatır.
messagenote.com

Stil kardeşliği: Modern Country + Boho