SALON SEPET

Dağınıklık olmayan oturma odalarına sahip insanların her zaman sahip olduğu 5 şey

Düzenli bir oturma odası hayal ediyorsunuz ama bunu evde nasıl yeniden yaratacağınızdan emin değil misiniz? Uzmanlar Livingetc’in sorularını yanıtladı.

Kalabalık bir aile evinde şık ve düzenli bir oturma odasına sahip olmak, göründüğünden daha kolaydır. Oturma odaları genellikle dağınık hale gelir çünkü zamanımızın çoğunu burada geçiririz. Ancak bu alan tamamen rahatlamak ve gevşemek için ayrılmıştır, bu nedenle ortamın telaşlı ve dağınık olmaması için her türlü çabayı göstermemiz gerekmektedir.

Bazılarımız minimalist bir tasarıma sahip, düzenli bir oturma odasına sahip olmayı ancak hayal edebiliyordu. Ancak bunu başarmak, düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir. İşte uzmanların oturma odasının nasıl organize edileceği ve gerçekten düzenli bir mekanda bulunması gereken şeyler hakkında söyledikleri.

1. SEPETLERİ GÖSTER

Dağınıklık olmayan oturma odalarına sahip insanların her zaman sahip olduğu 5 şey

Oturma odası depolaması sadece pratik olmakla kalmaz, aynı zamanda şık da olabilir. Organizasyonun yalnızca düzenli bir plastik kutu yığını olarak görülmemesi gerekir; evinizin geri kalanına uyacak daha stil odaklı bir yaklaşım benimseyebilirsiniz.

Victoria Holly Interiors’ın Müdürü ve Kurucusu Victoria Holly, “Düzenli bir oturma odası için, dağınıklığı gizlemeye yardımcı olacak teşhir sepetlerini düşünün. Depolama ve dekoru bir oturma odasına entegre ederken, her zaman kitap rafının veya ankastrelerin altına sepetler yerleştirmeyi severim. Bunun nedeni sepetlerin görsel olarak daha ağır olması ve bu sayede dekorunuzun çok ağır hissetmemesidir. Ayrıca kitap rafının alt kısmına bir dizi sepet yapmayı ve daha sonra yukarıya daha küçük sepetler yerleştirmeyi seviyorum.” şeklinde belirtiyor.

2. BİR ŞİFONİYER YA DA BÜFE

A SIDEBOARD

Oturma odası organizasyonu için bir kontrol listesini takip etmek yerine, kendi stil anlayışınızı ve kişiliğinizi buna yansıtın. Büfeler ve kitaplıklar gibi daha büyük oturma odası mobilyalarının ‘herkese uyan tek beden’ olması gerekmez; bunlar antika dükkanlarında bulunan veya aile üyelerinden kalan tek seferlik parçalar olabilir.

Living with Lolo’nun CEO’su ve Kurucusu Lauren Lerner, “Tasarladığımız oturma odalarına sıklıkla büfeler entegre ediyoruz. Bu, müşterilerimize ek depolama alanı sağlarken aynı zamanda güzel aksesuarları en üstte sergilememize olanak tanır. Eğer büfe uygun değilse bir sonraki tercihimiz konsoldur. Konsol kullanırken, altına şık sepetler koymayı ve üstünü şık aksesuarlarla süslemeyi tercih ediyoruz.” şeklinde açıklıyor.

3. DAHA AZI DAHA FAZLADIR

Dağınıklık olmayan oturma odalarına sahip insanların her zaman sahip olduğu 5 şey

Düzenli oturma odalarına sahip insanların benimsediği ana kavramlardan biri, daha az olanı tutum olarak nitelendirilebilir. Bu, oturma odanızın minimalist bir estetiğe sahip olması gerektiği anlamına gelmez; maksimalistler de bu yaklaşımı benimseyebilir çünkü bu, öğelerin gerçek miktarından ziyade daha çok bir zihniyettir.

Evdeki her şeyin bir amacı olmalıdır, özellikle de salon gibi yoğun bir yaşam alanında. Crystal Sinclair Designs’tan Crystal Sinclair, harika bir ipucu paylaşıyor: “Oturma odasında çok sayıda küçük nesne bulundurmak yerine, küçük bir aksesuarla eşleştirilen büyük bir aksesuarı deneyin. Ölçekle oynamak son derece etkilidir ve daha tasarlanmış bir his verir. Bu gibi küçük ipuçları, bir odanın tüm görünümünü ve hissini değiştirebilir.”

4. DİKEY DEPOLAMA

Dağınıklık olmayan oturma odalarına sahip insanların her zaman sahip olduğu 5 şey

Oturma odanızın yüksekliğini maksimum potansiyele kadar kullanarak dikey depolamayı birleştirebilirsiniz. Anna Design’ın Baş Tasarımcısı Anna Vasiltsova, düzenli ve iyi düşünülmüş bir oturma odası için dikey ve köşe depolamanın önemine vurgu yapıyor. Anna, “değerli zemin alanını kaplamadan depolamayı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacak raflar, duvara monte düzenleyiciler veya köşe raf üniteleri ekleyerek dikey alanı kullanmanızı” öneriyor.

Yerde bulunan çok sayıda depolama alanı doğal olarak odanın daha kalabalık ve dağınık görünmesine neden olabilir. Ancak eşyalarınız yerleşik bir depoda veya yüksek bir rafta düzenlenirse, bu kasıtlı bir his verir ve daha az dağınıklık hissi yaratır.

5. KABLO SAKLAMA

Dağınıklık olmayan oturma odalarına sahip insanların her zaman sahip olduğu 5 şey

Görünür kablolar, profesyonel bir organizatörün kabusudur! Evlerimizin sürekli olarak teknolojiyle bağlantılı olması nedeniyle, tamamen kablozdan arınmış bir alan tasarlamak zor olabilir. Ancak, dağınıklıktan uzak bir oturma odası isteyenlerin kullanabileceği belirli yollar vardır.

Anna, “Kabloların karmaşası görsel bir kaos yaratabilir ve mükemmel derecede düzenli bir odanın inanılmaz derecede dağınık görünmesine neden olabilir. Tüm kabloları gizlemek için duvar içi medya kutusuna yatırım yapın ve bu kabloları kontrol altında tutmak için kablo klipsleri kullanın.” şeklinde açıklıyor.