cosegach-nedir

Còsagach nedir? Còsagach stilini evinize uyarlamanın yolları

Son güncelleme:

Còsagach nedir? Rahat, korunaklı ve sıcak’ anlamına gelen eski bir Galce kelimeden türetilen Còsagach dekorasyon stilini inceliyoruz bu yazımızda.

Kuzeyde sıcak samimi ev yaşamı trendini elinde tutan ve hatta tüm dünyaya yayan Danimarkalıların hygge akımından yola çıkan İskoçya stilidir.

Yüzyıllardır süregelen ve kültürünün bir parçası halini alan ekose desen, tartan kumaş ön planda tutularak, sıcak Britanya evlerini dünya geneline yayma amacıyla dekorasyon literatürüne sunuldu “còsagach” akımı.

Còsagach nedir?
Còsagach (Türkçe’de kozagoh olarak okunuyor) İrlanda, İskoçya ve Galler ülkelerinde yaşayanların ana dili olan Keltçe’de konforlu, korunaklı, sıcak ve samimi anlamlarına geliyor.

COSAGACH TRENDİ İPUÇLARI

Peki bu ruhu İskoçya’ dan alıp evlerimize taşımak istediğimizde yapmamız gerekenlere bakalım bir de. Öncelikle tabii ki kural 1: ekose, bol bol ve daha çok ekose. İsterseniz koltuk kumaşınızda yer verin, isterseniz sadece koltuk şalı veya battaniyede, ister duvar kağıdında -ki yukarıdaki örnek beni kalbimden vurdu- her yerdeki ve her şekildeki makbul. Hatta en “sıcak” etkiyi veren bileşenlerden olarak da tanımlayabiliriz kendisini bu trend kapsamında.

Bu doğal ortama yakışacak ham ahşaplar, gül, kayın, meşe gibi ağaçların kullanıldığı – tercihen – koyu renk mobilyalar… Eğer ağaçları daha açık renk seçiyorsanız duvarda birkaç ton daha koyu rengi vurgulayabilirsiniz. Biraz daha dağ evine yakın bir stil olsun diyorsanız da deriler ve padalyalar işin içine girebilir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Còsagach nedir?

SICAK, SIMSICAK BIR STİL COSAGOACH

Toprak tonlarının davetkarlığı sıcak tekstillerle buluşarak yaşam alanlarına kuzeyli bir kimlik kazandırıyor. Soğuk iklimlerin bu sıcak iç mekan teması kış mevsimine hiç olmadığı kadar çok yakışıyor.

Bu stilin olmazsa olmazları arasında şömine yer alıyor. Evinizde yoksa dert değil. Çünkü vintage stildeki bu elektrikli sobalar bu etkiyi elde etmenizi sağlıyor.

STİL ŞİFRELERİ

Còsagach nedir? sorusunu yanıtladık. Peki bu stili evimize uyarlarken nelere dikkat etmeli?

  • Ekose desenler.
  • Raw, ham ve masif yüzeyler.
  • Meşe, ceviz, maun gibi koyu renkli mobilyalar.
  • Taba ve kahverengi deri doku ve yüzeyler.
  • Zemin ve duvar yüzeylerinde parke, panel, taş kaplamalar
  • Örgüler, yapay kürk ve peluşlar.
  • Derinlik hissini artıran orman yeşilleri, kırmızı meyve tonları, mürdüm ve toprak tonları.
Còsagach nedir?
Kimi ısıtan detayları kendiniz de ekleyebilirsiniz. Örneğin bir lambanın etrafına halat dolayabilir, bir demet aranjmanı kendi topladığınız bitkilerle yapabilirsiniz.

Còsagach temasını İskoçya’dan alıp evinize taşımak isterseniz, neler yapmanız gerekir? Hygge’de sıklıkla duyduğumuz şömine ya da kuzine soba ateşi, yumuşacık battaniyeler, ev kıyafetleri, kitap ve sıcak içecekler, kupalara örülen kılıflar ve mumlar gibi samimi, ısıtan ve sarmalayan detaylar còsagach için de geçerli. Burada dekoratif anlamda tek fark, İskoçlara özgü tartan yani ekose deseninin hakimiyeti… Bunun dışında còsagach kavramının en yoğun yaşandığı İskoç kır evlerinde gördüğümüz rustik ferforje detaylar, hasır sepetler, abajur ve lambaderler, cilalı ya da cilasız meşe, masif ahşap masa ve sandalyeler, deri koltuk ve kanepeler ve İskoç bayrağındaki mavi renk öne çıkıyor.

Evde mutluluk sanatı: Hygge