Çin para çiçeği bakımı (Pilea Peperomioides) – Nasıl çoğaltılır?

Çin para çiçeği bakımı ile ilgili merak edilen soruların yanıtına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Çin para çiçeği adıyla bilinen Pilea Peperomioides nasıl çoğaltılır ya da çiçek açar mı?

Son Yılların en popüler bitkilerinden biri olan Pilea, Türkçe’mizde Çin para bitkisi ve Misyoner çiçeği olarak da bilinmektedir. Anavatanı Güney Çin’dir. 1940’larda Çin’de yaşayan Norveçli bir misyonerin bitkiyi Norveç’e getirdiği ve bu yolculuk itibarıyla iki sene kapalı bir kutuda kalmasına rağmen hayatta kaldığı araştırılmıştır. Dayanıklı bir bitkidir. Ayrıca çok kolay çoğaldığı için İskandinavya üzerinden bütün Avrupa’ya bu dayanıklılığı sayesinde yayıldığı tahmin ediliyor.

İşte çin para çiçeği bakımı ile ilgili detaylar…

ÇİN PARA ÇİÇEĞİ BAKIMI

Çin para çiçeği bakımı (Pilea Peperomioides)

Işık geçirgen yaprağının güzelliği ile popüler olan Pilea, bakımı basit bitkiler arasında yer almaktadır. Genel olarak bakımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir.

 • Direkt güneş ışığına maruz kalmamalı ve toprağını az miktarda nemli tutmak yeterlidir.
 • Sağlıklı bir Pilea için her iki yılda bir saksı ve toprağını değiştirmek yeterlidir.
 • Pilea’nızın saksı ve toprağını değiştirirken drenajı iyi olan çok amaçlı veya tropikal torf-toprak karışımlarını kullanabilirsiniz.
 • Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Kuzey ve doğu cephe penceresinin önünde düşük veya orta ışık seviyesinde iyi şekilde gelişecektir.
 • Pilea bitkinizi güney veya batıya bakan pencere önlerinde yetiştirmek isterseniz mutlaka filtrelenmiş gün ışığı yani perde arkası ışığına maruz kalmalıdır.
 • Özellikle yazın direk güneşe maruz bırakılmamalıdır.

ÇİN PARA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

ÇİN PARA ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

1) Çoğaltılması çok çok kolay olan bir bitkidir.

Yan dalları kesip toprağa direk dikebilirsiniz. Ya da suda köklendirebilirsiniz. Yaklaşık 1 ay içinde köklenmeye başlayacaktır.

2) 10-15 cm ulaşan dip sürgünleri ayırıp başka bir saksıya ayırarak çoğaltabilirsiniz.

3) Eğer dip sürgünleri hiç ayırmayıp saksıda bitkinizin çoğalmasına izin verirseniz iki yılda bir kökten ayırma yöntemiylede çoğaltabilirsiniz.

Çoğaltma ve saksı değişimi için en ideal mevsim bahar aylarıdır.

ÇİN PARA ÇİÇEĞİ ÇİÇEK AÇAR MI?

ÇİN PARA ÇİÇEĞİ ÇİÇEK AÇAR MI?

Çin para çiçeği minik beyaz soluk yeşil çiçek açar. Çiçekleri çok küçük olduğu için fazla dikkat çekmez.

PILEA PEPEROMIOIDES BİTKİSİNİN FORMUNU NASIL KORUYABİLİRİM?

Pilea Peperomioides bitkiniz her yönde ışık alırsa yapraklı eşit şekilde gelişecektir.

En kolay yöntem ise zaman zaman saksınızı kendi ekseni etrafında çevirmektir.

HASTALANMAMASI İÇİN NE YAPMALI?

Çin para çiçeğimin hastalanmaması için nelere dikkat etmeliyim?

 • Ani ısı ve nem değişikliklerinden kaçınılmalıdır
 • Pilea bitkisinin bulundurulması gereken en ideal sıcaklık 16-26 derece arasındadır.
 • Isıtıcılara yakın, nemsiz, kuru alanlarda sağlıksız olacaktır. Bitkinizin bulunduğu ortam nemsiz ise nemi sağlamak için yapraklarına su püskürtebilirsiniz.
 • Pilea’nın içinde bulunduğu saksı toprağı tamamen kurumamalıdır. Toprak üst yüzeyinin kurumaya başlaması bitkinizin su ihtiyacının olduğunu işaret eder.
 • Aşırı sulama ve saksı altında uzun süre su birikmesi ise bir takım hastalıkları getireceğinden sulama miktarına dikkat edilmelidir.

Peki pilea yapraklarının içe veya dışa dönük olması ne anlama gelir? Yaprak üzerinde oluşan siyah lekenin nedeni nedir?

Yaprakları geriye doğru kıvrılıyorsa çok sıcağa ve fazla ışığa maruz kaldığı anlamına gelir. Hemen yeri değiştirilmeli gölge bir alan tercih edilmelidir.

Yapraklar dışa doğru kıvrılıyorsa ve yaprak yüzeyinde siyah lekeler oluşuyorsa sulama hatası yapıyorsunuz anlamına gelir. Yani nemli tutmak için fazla su veriyorsunuz da denilebilir. Nemli tutmak ve ıslatmak çok ayrı iki kavramdır. Nemi anlamak için toprağa dokunduğunuzda ıslaklıktan çok serinlik hissetmeniz gerekmektedir.

En çok satılan, popüler çiçekler