Çiçeklere neden tarçın dökmelisiniz? Tarçınlı su nasıl uygulanır?

Çiçeklere tarçın dökmek faydalı mıdır? Tarçınlı su dökülebilir mi? Nasıl uygulanmalıdır? Ne sıklıkla uygulanır? Hangi bitkilere verilebilir? Zararı var mıdır? gibi pek çok soru, bitkiseverler tarafından merak ediliyor.

Sosyal medyada bitkiler için pek çok farklı öneri karşımıza çıkıyor. Ancak bunlardan hangileri gerçekten faydalı ya da ne gibi etkisi var tam olarak bilemiyoruz. Bunlardan biri de çiçeklere tarçın dökmek.

Peki çiçeklerene sıklıkla tarçın dökmek gerekir? İşte detaylar…

ÇİÇEKLERE TARÇIN DÖKMEK FAYDALI MIDIR?

Çiçeklere tarçın dökmek faydalı mıdır

Bitkileriniz hastalandığında, bağışıklığı düştüğünde toprak karışımınızın içerisine bir miktar (saksı boyutuna göre bir çay kaşığı ya da bir tatlı kaşığı kadar) tarçın ekleyebilirsiniz. Hem doğal hemde etkili bir yöntem olan tarçın uygulamasını tercih etmemizin nedeni tarçının antiseptik doğal bir ürün olmasıdır. 

Piyasada birçok bitki besininin içerisinde de tarçına yer verilmektedir. Ayrıca kokusu nedeniyle de birçok zararlı ve böcekleri bitkiden uzaklaştırma özelliğine de sahiptir. Eğer tarçını gereğinden fazla kullanırsanız tabi ki olumsuzluklar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle yeterli ölçüde kullanılması doğrultusunda herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

TARÇIN İLE BİTKİDEKİ BÖCEKLERDEN KURTULABİLİRSİNİZ

Eğer bitkilerinize topraktan ya da diğer bitkilerden çeşitli hastalıklar bulaştıysa, yaprakları yenmiş gibi bir görüntü oluştuysa ya da çürümeye başladıysa, kısacası bitkiniz olması gerektiği gibi sağlıklı gözükmüyorsa tarçın uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. 

Tarçın uygulamasını eğer bitki hastayken ya da bağışıklığının düştüğü dönemde uygularsanız 6 ayda bir, bitlenme ve böceklenmeye karşı önlem amaçlı uygulama yapacaksanız yılda bir defa uygulamanız yeterli gelecektir. 

Tarçın aynı zamanda bitkinin yaralı bölgelerine sürülebilir. Kaktüsünüzün ucu koptuysa ya da bir yeri yaralandıysa az miktarda toz tarçın sürerek çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Kanatlı karıncadan nasıl kurtuluruz? Kanatlı karınca neden olur?

Çiçeklerde sineklenme neden olur? Minik sineklerden nasıl kurtuluruz?