Çekyat örtüsü modelleri ve çekyat örtüsü seçimi nasıl yapılmalı?

Salonlar çok vakit geçirilen yaşam alanlarından biri olduğu için; salon dekorasyonları, salonlarda kullanılacak dekoratif objeler ve tekstil ürünleri sıklıkla araştırılıyor. Rahat, konforlu ve şık salonlar için salonun tarzına, dekorasyonuna uygun ürünler kullanmak önemli hale geliyor. Salonda yapılan küçük değişiklikler bile bazen yenilenmiş bir salon görünümü için yeterli olabiliyor. Bu nedenle çekyat örtülerinden, aksesuarlara her obje salonun atmosferini değiştirmede etkili olabiliyor.

Çekyat örtüsü hem oturma grubunun kir ve lekelere karşı korunmasını sağlarken hem de doğru tercih edildiğinde salonun tarzına şıklık ve karakter katıyor. Bunun yanı sıra salonda değişiklik isteyenler için zahmetsiz ve uygun fiyatlı bir mobilya yenileme yerine de geçebiliyor. Çekyat örtüleri, çok geniş bir ürün aralığına sahip olduğu için her tarz, zevk ve ihtiyaca uygun çekyat örtüsü modellerine kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Bu bağlamda size sadece salonunuz için doğru çekyat örtüsünü tercih etmek kalıyor. Farklı kumaş ve renklerdeki çekyat örtüleri arasından seçim yaparken; salonun büyüklüğü, çekyatın ebatları ve renkleri, çekyat örtüsünün kaymaz yapıda olması, leke tutmaması gibi özellik ve durumlar dikkate alınıyor. Çekyat örtüleri genellikle kaymayan kumaşlardan üretilmesi ile beraber çekyatı daha iyi sarması ve kaymaması için süngerli şekilde de kullanıma sunuluyor.

Pamuk, tay tüyü, kadife, keten, bürümcük, likralı ya da deri kumaşlardan üretilen çekyat örtüleri  en çok tercih edilen kumaşlar arasında bulunuyor. Bu kumaşlar yapısına ve mevsime göre farklı renk ve desen seçenekleriyle tercih ediliyor. Örneğin kış ayları için sıcak tutması açısından kadife kumaşlar tercih ediliyorken, yaz aylarında pamuklu kumaşlar daha çok kullanılıyor. Mevsime göre farklı kumaşlardan tercih edilen örtüler, genellikle çekyatın rengine ve dokusuna uyumlu olacak şekilde kullanılıyor.

Çekyat örtüleri çekyatı korumak ve kullanım ömrünü uzatmak için kullanılsa da doğru tercihlerle çok uyumlu ve etkileyici bir dekorasyon öğesi haline gelebiliyor. Bununla birlikte daha küçük ebatlarda olan örtüler koltuk şalı olarak kullanıldığında hoş bir görüntü elde edilebiliyor. Kış dekorasyonlarının vazgeçilmezi olan koltuk şalları salona derinlik ve samimiyet katmasıyla beğeni topluyor.

Çekyat Örtüsü Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çekyat örtüsü modelleri geniş bir tercih yelpazesine sahip olduğundan bütün salon dekorasyon tarzlarına uygun seçenekleri bulmak mümkün oluyor. Farklı renk ve desen seçeneklerine sahip çekyat örtüleri ile salon dekorasyonunuzu tarzınıza uygun şekilde tamamlamak da kolay hale geliyor. Geniş çekyat örtüsü seçenekleri arasından tarzınıza ve dekorasyon stilinize uygun olanı tercih etmek şık bir salon oluşturmak için çok önemli. Bu nedenle çekyat örtüsü seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususların göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu hususları şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle çekyat örtüsünün ebatları dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bulunuyor. Buna göre çekyatınızı tam örten modelleri ya da koltuk şalı şeklinde kullanabileceğiniz modelleri tercih edebilirsiniz.
  • Bununla birlikte çekyatların ve kırlentlerin rengi, deseni de çekyat örtüsü seçilirken göz önünde bulundurulması gereken hususlardan. Renk uyumunu sağlayarak salonunuzun dekorasyon stiliyle bütünlük sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca çekyat örtüsü seçiminde örtünün kumaşı ve kaymaz özellikte olması dikkate alınıyor. 
  • Bunların yanı sıra çekyat örtüsü seçerken örtünün kumaşının salon dekorasyonunun tarzına uygun olması da önemli hususlar arasında bulunuyor. Örneğin bohem tarzda dekore edilmiş bir salonda keten kumaşlar ve bohem tarzda çekyat örtüleri kullanılırken, klasik salonlar için kadife ya da likralı kumaşlar tercih edilebiliyor.
  • Bunlarla birlikte çekyat örtülerinin kolay temizlenebilir nitelikte olması da çekyat örtüsü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bulunuyor.

Otellerde yatakların üzerindeki kısa örtü ne işe yarıyor? Bed runner nasıl olmalı?