Ev turu: Çatalca’da adım adım yuvaya dönüşen 140 m2’lik çatı dubleksi

Aksoy çifti, Çatalca’daki çatı dubleksini eklektik stilde, konforlu ve sıcacık bir yuvaya dönüştürmüşler.

Zeynep ve Utku Aksoy çifti bundan bir buçuk yıl önce hayatlarını birleştirmişler ve kendileri için sıcacık bir yuva kurmak üzere kolları sıvamışlar.

140 METREKARELİK ÇATI DUBLEKSİ

Salonda ev sahiplerinin antika tutkusu kendini gösteriyor. Eski bavullar, pikap, masanın üzerindeki anahtarlı mumluklar bunlardan sadece birkaçı. Mumlukların üzerindeki anahtarlar 90 yıllık ve bir çiftlik kapısına ait.

Çatalca’daki 140 metrekarelik çatı dubleksi, onlara doğayla iç içe bir yaşam imkanı sunmuş. Bu eve taşınırken ilk öncelikleri ailelerine yakın bir yerde oturmak olmuş: “Daha sonra konumunu beğendik. Evi dolaştığımızda ise kafamızda tasarladığımız fikirleri hayata geçirebileceğimiz bir iç mimariye sahip olduğunu gördük ve düşündüğümüz her şeyi uyguladık.”

Evin alt katında salon, yatak odası ve mutfak, üst katında ise keyifli bir oturma odası ile hobi odası bulunuyor. Zeynep Hanım evlerini dekore ederken yaptıklarını şöyle anlatıyor: “Henüz yeni inşa edildiği için herhangi bir tadilat yapmadık. Evimizin girişinde sıcak ve samimi bir ortam yaratmak istedik. Salonumuzda ve yatak odamızda ise daha fazla country ve vintage tarzı hakim. Mutfağımızın ve üst katımızın ise daha canlı, enerjik ve ferah olmasına özen gösterdik.”

Salonda kullanılan mobilyalar Masko’daki Dream Time’dan. Orta sehpa Mudo Concept, küçük sandıklar Home Sweet Home, köşe sehpalar ise Ikea’dan.

DUVARLARDA BEYAZ TONLAR KULLANILDI

Evin genelinde aydınlık bir hava oluşturmak için duvarlarda beyaz tonlar tercih edilmiş. Mutfakta ise pastel tonlar hakim. Üst katta ise daha canlı tonlara gidilmiş.

Rahatlık ve şıklığa önem verilen salonda modern ve klasik parçalar buluşmuş. Burada aile yadigarları, genç çiftin kendi yaptıkları aksesuarlar örneğin geyik başı ve tablolar, bit pazarlarından alınan mobilya
ve aksesuarlar bir arada kullanılmış. Ayrıca bir çok el emeği aksesuara da yer verilmiş. Örgü puflar ve sepetler Utku Bey’in annesi tarafından yapılmış.

YATAK ODASI

Yatak odasında romantik ve nostaljik bir hava hakim. Açık renk mobilyalar aileden kalma aksesuarlar ile birlikte kullanılmış. Dolabın kapak içlerinde kullanılan bölmeler toka ve taçlar için uygun bir depolama alanı yaratıyor.

“Giyinme odasının kullanışlı olması için açık dolaplar tercih ettik. Yatak odasında ise huzurlu ve sakin bir ortam yakalamak için açık renk mobilya seçimi yaptık.”

HOBİ ODASI VE OTURMA ODASI

Hobi odasında yıldız manzaralı bir okuma köşesi de var. Bu odadaki eşyaların bir çoğu aile yadigarı.

Üst kattaki oturma odasında kırmızı-beyaz konsepti devam ediyor ve rahatlık ön planda. Koltuk ve aydınlatma Ikea’dan.

Eşimle birlikte antika meraklısıyız. İstanbul’daki bit pazarlarını dolaşıp buralardan parçalar topladık. Bizim için en önemli ilham kaynağı bu parçalar.”

MUTFAK

Mutfağın ayrı bir enerjisi var. Sabah kahvaltılarının edildiği Ikea’dan alınan masa ve sandalyeler beyaz renkte tercih edilmiş. Sandalyeler pastel pembe minderlerle tamamlanmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ
FOTOĞRAFLAR: IBRAHIM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

İstanbul Kartal’da, modern çizgide sade bir yaşam