Butik otel tadında 200 metrekarelik bir Alaçatı evi

Ayşe-Ahmet Şeker çiftinin, butik otel havasında olsun istedikleri yazlık evlerinde ilham kaynağı, Alaçatı’nın eski Rum evleri olmuş.

Ev sahipleri evin her köşesinde rahat yaşam alanları oluşturmayı amaçlamışlar. Salonda daha renkli mobilyalar ile taş dokusuna hareket katmayı hedeflemişler. Koltuklar Veryeri Mobilya.

200 METREKARELİK 5 ODALI EV *

Sessizliğin içindeki bu taş ev, 2011 yılından beri Ayşe-Ahmet Şeker çiftine yaz aylarında ev sahipliği yapıyor. ACS Yapı’nın sahibi olan Ahmet Bey; taşlardaki derz kıvrımlarından ahşaplardaki cilaya, yer karolarının döşenmesindeki hizadan duvar sıvalarının yapım şekline kadar evin herşeyi ile ilgilenmiş. 200 metrekarelik ev 5 odadan oluşuyor ve butik otel tarzında dekore edilmiş.

Dekorasyonda ilham kaynakları Alaçatı’nın genel mimarisi ve eski Rum evleri olmuş. Eve Alaçatı tarzı hakim ama beyazın sadeliği de tüm evde dikkatleri üzerine çekiyor.

MUTFAK DEKORASYONU *

Mutfakta evin o rustik havası bozmayacak ahşap tezgahlı beyaz dolaplar tasarlanmış. Dolapların kullanışlı olabilmesine dikkat edilmiş. Yeşil ağırlıklı çini fayanslar bu alana renk katmış. Mutfak özel yapım.

BANYO DEKORASYONU *

Banyolarda tüm evde olduğu gibi sadelik hakim. Her odaya ayrı banyo tasarlanarak özellikle misafirlerin evde rahat etmesi hedeflenmiş. Vitrifiyeler Vitra’dan. Diğer herşey marangoza yaptırılmış.

BAHÇE DEKORASYONU *

Bahçede havuz etrafında keyifli alanlar oluşturulmuş. Yaz akşamlarına yakışan kalabalık sofralar için büyük bir masa, uzun sohbetler için oturma alanı ve havuz başında güneşlenebilmek için şezlonglar tercih edilmiş.

EVİN ANA RENGİ BEYAZ *

Beyaz evin ana rengi. Kapı üstü lentoları koyu ahşap rengi ile belirginleştirilmiş. Mutfaktaki çini karoların desenli canlı yeşil rengi yerdeki beyaz ahşap rabıtanın yanında kendini daha net gösteriyor.

Yatak odaları da beyazın hakimiyetinde. Yataklar Ikea’dan. Geri kalan tüm mobilyalar özel olarak yaptırılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

İzmir Alaçatı’da sessizliğin içinde bir haftasonu evi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

benjamin

Evde Benjamin Bitkisi bakımı, sulaması nasıl yapılır? İşte püf noktaları

GORUNTULU-KONUSMA

Evde görüntülü konuşma hakkında bilmeniz gerekenler