Bütçeyi arttıran tuzaklardan kaçının

Bütçeyi arttıran tuzaklar, ev yenileyen ya da yeni bir eve yerleşen herkesi korkutur. Peki bu tuzaklardan nasıl kaçınılabilir? Adım adım neler yapılması gerektiğini Evim Dergisi arşivinden sizler için derledik.

Banyonuzu yenilerken az bir bütçeye sahipseniz, tadilat yaparken kaçınmanız gerekenler en az yapmanız gerekenler kadar önemlidir. Bütçeyi artıran ve zaman çizelgesini yavaşlatan banyo yenileme tuzaklarından kaçının.

PLANSIZ TADİLAT

Banyo tadilatını tehlikeye atan ve gereğinden fazla para harcatan konu plansız olmak. Banyonuz küçük dahi olsa kesinlikle doğaçlama olarak bir şeyler yapmayı göze almayın.

Bir plan çerçevesinde ilerleyin. Örneğin, klozeti yerleştirip sonrasında birkaç adım sola hareket ettirilmesi gerektiğine karar verirseniz, düşündüğünüzden çok daha pahalıya gelecektir. Bu yüzden mutlaka doğru planlama yapın.

KOMPLE DEĞİŞTİRMEYİN, TAMİR EDEREK YENİLEYİN

Banyolar tesisatların da bulunduğu alanlar olduğundan eğer komple değiştirmeyi düşünüyorsanız birçok yeri yıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da hem maliyet hem de zaman açısından zorluklara yol açacaktır.

Bu nedenle örneğin klozetinizde sorun varsa sadece bu parçaya yönelin. Değişiklik yapmak istiyorsanız, seramikleri yenilemek yerine duvarları boyayın. Böylece tasarruf edersiniz.

UCUZ FİYAT KÖTÜ DEMEK DEĞİLDİR

Pahalı ürünlerin tüm sorunlarınızı çözeceğini düşünmek her zaman doğru olmayabilir. Örneğin komple cam bir duş alanı banyonuzu çok güzel gösterecektir. Ancak diğer duş kabini ünitelerinden çok daha pahalıdır.

Bu yüzden ekstra maliyetin size ne kadara mal olacağını düşünün ve ona göre karar verin. Çünkü diğer malzemede iyidir sadece görsel olarak fark vardır. Bu durumun doğal taş zeminler ve masif ahşap dolaplar için de geçerli olduğunu unutmayın.

HAVALANDIRMAYI ATLAMAYIN

Banyoda tadilat yaparken banyo fanları genellikle öncelikler listesinde en son sırada yer alır. Ancak banyodaki nem yüklü hava, diğer tadilat çalışmalarını bozabilecek küflenmeye neden olabilir.

Yeni banyo havalandırma fanları, eskilere göre çok daha etkili. Bu yüzden fanınızı mutlaka yenileyin.

ZEMİNİ SEÇERKEN

Bütçeyi arttıran tuzaklardan kaçınmak için zemin seçimine de dikkat etmek gerekiyor. Banyonuz için en uygun döşemeyi seçin. Seramik karo, porselen karo veya vinil, banyo için uygun yer döşemeleridir. Masif parke, işlenmiş ağaç ve laminat parkeler çok nadir banyoda kullanılır, çünkü su ile iç içe olan bu alanda çürümeleri kaçınılmazdır.

Banyo için yanlış döşeme türünü seçmek yalnızca döşemeyi değil döşemenin altındaki tesisatı ve kirişleri de tehlikeye sokar.

KENDİNİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Seramik karo döşemek, duvarları boyamak gibi işleri siz de yapabilirsiniz. Ancak banyoya yeni bir duş kabini eklemek, 1. sınıf kalitede bir zemin karosu kaplamak ya da tüm su tesisatını değiştirmek gibi planlarınız varsa işin ustasına başvurun.

Bir de eğer iki banyonuz varsa ve ilk banyo tadilatınızsa işe küçük banyonuzla başlayın.

MUTFAK VE BANYODA HAVLUPAN KULLANIN

Mutfak ve banyo ile ilgili daha fazla fikir ya da dekorasyon önerisi isterseniz “Mutfak & Banyo” sayfamızı incelemelisiniz.