Ev turu: Bursa’daki bu evin vazgeçilmezi bitkiler

Bursa’daki bahçe katında, bulundukları yere karakter katan bitkilerle, doğal ve her yönüyle yaşayan bir mekan kurgulanmış.

Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu ve Bursa’da İç Mimarlık ofisi bulunan Esat Fişek ve butik pastacı eşi Esra Hanım’ın yaklaşık 190 metrekare olan evleri giriş katında mutfak ve oturma bölümleri, üst katında ise bir ebeveyn odası artı iki oda barındıran bir dubleks bahçe katı.

Çift tarafa cephesi olan konutun, her iki tarafta da keyifli birer bahçesi var. Evdeki hemen her şeyi Esat Bey tasarlayıp imal ettirmiş: “Her yönüyle yaşandığı belli olan mekânlar tasarlamayı seviyorum. Bitkiler tabii ki her projemin olmazsa olmazları ve bence mekânlara karakter katan eklentiler.”

Evde açık renkler tercih edilirken gerekli yerlerde ayrıştırıcı dokulara yer verilmiş. Örneğin galeri boşluğunun yüksek duvarında bambu doku kullanılmış.

Üst kattaki mevcut korkuluklar sökülüp, yerine yeni bir seperasyon tasarlanıp üzerine büyükçe bir ahşap tabla eklenmiş. Böylece normalde kullanılmayan üst kat holü, bir çalışma alanı haline getirilmiş.

SALON 

“Evdeki en sevdiğim eşya Hans Wegner tasarımı Peacock sandalye. Sadece kedimiz Samimi kullansa da, benim için bir sandalyeden ziyade eve kuzeyli havasını veren bir obje” diyor Esat Bey. Kanepeler Atelier, mermer sehpa seti, Birim Mobilya. Kilim, Dhoku. Abajurlar Zara Home.

“Bir arkadaşımız aracılığıyla görüp beğendiğimiz bu evi hemen satın aldığımız için iki hafta gibi kısa bir sürede tadilat işine başlayıp taşındık. Bu evi seçmemizdeki en önemli unsur, aslında yaşam alanındaki büyük galeri boşluğu oldu.”

DEPOLAMA ALANI ihtiyacını gidermek için mevcut merdivene, kütüphane ve bitkiler için bir raf sistemi tasarlanmış ve oldukça büyük bir seperatör oluşturarak gizlenmiş. Merdiven altı ise ayna kaplı gizli bir kapı ile depolama alanına çevirip merdiven algısı ortadan kaldırılmış.

Ev sahipleri salonu çok seviyorlar ve burada vakit geçirmekten büyük keyif alıyorlar. Salonun her köşesinde bitkilere yer verilmiş.

Evin girişinden mutfak sonuna uzanan bir dolap sistemi yapılmış. Ayna kapaklı bu upuzun dolap ile hem oldukça ferah bir alan elde edilmiş, hem de depolama sorununa çözüm getirilmiş.

Çiftin yatak odası olarak kullanılan odada duvarlarda koyu renk tercih edilmiş. Diğer odada ise yine bir çalışma alanı oluşturulmuş. Duvarlar şehir siluetli duvar kağıdı ile kaplanmış.

Bitkiler bahçede de kendilerine yer bulmuş. Gerek saksılarda, gerekse vazolarda. Aksesuarlar Zara Home, Paşabahçe ve yurtdışı gezilerinden…

“Masif kestane ağacından bir dış mekân sofası tasarladım, sanırım bahçenin en keyifli alanı da burası oldu. Farklı derinliklere sahip sofa da ister uzanın, ister oturun.”

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2017

Bursa’da dekoratif bir ev: Yeşille katlanan samimiyet