Bursa’daki bu evin vazgeçilmezi bitkiler

Bursa’daki bahçe katında, bulundukları yere karakter katan bitkilerle, doğal ve her yönüyle yaşayan bir mekan kurgulanmış.

Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu ve Bursa’da İç Mimarlık ofisi bulunan Esat Fişek ve butik pastacı eşi Esra Hanım’ın yaklaşık 190 metrekare olan evleri giriş katında mutfak ve oturma bölümleri, üst katında ise bir ebeveyn odası artı iki oda barındıran bir dubleks bahçe katı.

Çift tarafa cephesi olan konutun, her iki tarafta da keyifli birer bahçesi var. Evdeki hemen her şeyi Esat Bey tasarlayıp imal ettirmiş: “Her yönüyle yaşandığı belli olan mekânlar tasarlamayı seviyorum. Bitkiler tabii ki her projemin olmazsa olmazları ve bence mekânlara karakter katan eklentiler.”

Evde açık renkler tercih edilirken gerekli yerlerde ayrıştırıcı dokulara yer verilmiş. Örneğin galeri boşluğunun yüksek duvarında bambu doku kullanılmış.

SALON  *

“Evdeki en sevdiğim eşya Hans Wegner tasarımı Peacock sandalye.Sadece kedimiz Samimi kullansa da, benim için bir sandalyeden ziyade eve kuzeyli havasını veren bir obje” diyor Esat Bey. Kanepeler Atelier, mermer sehpa seti, Birim Mobilya. Kilim, Dhoku. Abajurlar Zara Home.

DEPOLAMA ALANI ihtiyacını gidermek için mevcut merdivene, kütüphane ve bitkiler için bir raf sistemi tasarlanmış ve oldukça büyük bir seperatör oluşturarak gizlenmiş. Merdiven altı ise ayna kaplı gizli bir kapı ile depolama alanına çevirip merdiven algısı ortadan kaldırılmış.

EVİN GİRİŞİ *

Evin girişinden mutfak sonuna uzanan bir dolap sistemi yapılmış. Ayna kapaklı bu upuzun dolap ile hem oldukça ferah bir alan elde edilmiş, hem de depolama sorununa çözüm getirilmiş.

ÜST KATTA *

ÜST KATTAKİ mevcut korkuluklar sökülüp, yerine yeni bir seperasyon tasarlanıp üzerine büyükçe bir ahşap tabla eklenmiş. Böylece normalde kullanılmayan üst kat holü, bir çalışma alanı haline getirilmiş.

iki oda yer alıyor. Çiftin yatak odası olarak kullanılan odada duvarlarda koyu renk tercih edilmiş. Diğer odada ise yine bir çalışma alanı oluşturulmuş. Duvarlar şehir siluetli duvar kağıdı ile kaplanmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 mutfak stili, 5 kilit adım: Endüstriyel, modern, kır evi

Ev yapımı ev bitkileri