Burçlara göre arınma ve rahatlama fikirleri: Renk, taş, koku ve müzikler

Son güncelleme:

Ruhumuz gibi yaşam alanlarımızın da arınmaya ve rahatlamaya, yani kabuk değiştirmeye ihtiyacı vardır. Bunun için aromaterapi, astrolojik takvim, doğa, çiçekler ve renkler en etkili yöntemler olarak gösteriliyor.

YAŞADIĞINIZ MEKANIN PSİKOLOJİK ETKİLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Arınma ve rahatlama deyince ilk akla gelen iç huzur elbette ama bunu yaparken yaşadığınız mekanların psikolojik etkilerini de göz ardı etmeyin. Duvar renklerinden çiçeklerin yaydığı kokuya kadar pek çok etmenin etkisi altında kalan biyolojimiz ve psikolojimiz kimi renk ve kokularla tetiklenip canlanırken, bazılarıyla içe kapanır ve dinginleşir.

Sarının her tonu hem sizi hem evinizi canlandırır ve tazeler

BURCUNA GÖRE YÖNTEM SEÇ

Mekanlarınızı rahatlatıp arındırırken burcunuzun da etkisi altında olabileceğini unutmayın. Her burca özel renk, taş ve kokular vardır. Bu üç öğenin yönlendirici gücünden yararlandığınızda daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı da olabilirsiniz. Eğitmen & Astrolog Nigar Ulusoy Bostan’a burçlara göre arınma metodları ve mekanlarını sorduk:

ATEŞ GRUBU

Ateş grubundan koç, yay ve aslanın yüksek enerjisini atmak, dinamik tempodan sıyırmak için, zaman sınırlaması ve acele etme fikrinden kurtulması lazım. Bu grubun arınma ve rahatlama aracı enerjilerini dengeleyen spor aktiviteleri, doğa yürüyüşleri. Ancak lüksü seven aslanlar için durum biraz farklı. Onlar spor sonrası arkadaşlarla vakit geçirecekleri kapalı salonları tercih ederler.

TOPRAK GRUBU

Toprak grubu oğlak, boğa ve başaklar göz yormayan doğal tonlarla dekore edilmiş evlerde yalnız olmayı, bir daybed ve okuma ışığı eşliğinde kitap okuyup, tasarım yeteneklerini geliştirmeyi severler. Evin huzurlu ve konforlu köşelerinde müzik dinlemek, misafir ağırlamak ve kokulu yağlar eşliğinde masaj yaptırmak mükemmel bir arınma ve rahatlama yoludur. Grubun en dinamiği başaklar mutfakta leziz kokular eşliğinde puzzle yaparak zihinlerini boşaltabilirler. Hava grubundan ikizler, terazi ve kovaların rahatlama şekli ise iletişim. Kış bahçesi veya terasta vakit geçirmekten keyif alırlar.

SU GRUBU

Su grubundaki yengeç, akrep ve balıklar içsel zenginliklerini yansıtarak arınırlar. Mum ışığında romantik filmler, duygulu parçalar dinleyerek ruhsal ve fiziksel arınmayı yakalayabilirler. Akrepler güçlü konumlarını korumayı tercih ederken balık ve yengeçler, keyifli bir manzaraya karşı mis kokulu banyo yağlarıyla rahatlayıp arınırlar.

Yengeç burcunun arınma ve rahatlaması için dekorasyonu pastel pembeler ve çiçeksi formlarla birlikte romantik bir stilde kurgulayın.

KOKULARIN DAYANILMAZLIĞI

Aromatik parfüm ve oda kokuları evleri arındırmanın en keyifli yöntemlerinden. Seçim yaparken ruh haliniz, kendinizi nasıl hissetmek istediğiniz önemli. Doğru bir uygulama için kokuların hangi duyuları harekete geçirdiğini de bilmek lazım.

HANGİ KOKU NEYİ İFADE EDİYOR?

1. Arındırıcı kokular hangileridir? Biberiye, iğde, limon, okaliptüs, greyfurt ve kekik kokuları arındırıcı olarak tanımlanabilir.

2. Aromaterapik kokuların etkileri nelerdir? Aromaterapik kokuların bir aradayken yarattıkları sinerji vücut sağlığını ve ahengini sağlamaya yardımcı olur. Duyuları uyararak huzurlu bir uyku, güne canlı bir başlangıç veya vücut dengesini sağlamak gibi yararlar sağlar.

3. Hangi odalarda hangi kokular kullanılmalı? Yatak odanızda daha rahat bir uyku sağlamak için lavanta, bergamut ve biberiye gibi rahatlatıcı kokular ön plana çıkarken; salonunuzda/ oturma odanızda ferahlık ve canlılık sağlayacak olan mine çiçeği kokusunu değerlendirebilirsiniz.

Cynthia Baliyan/L’occitane Pazarlama Müdürü

BURÇLARI RAHATLATAN RENK, KOKU, TAŞ VE MÜZİKLER

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Burçlara göre dekorasyon önerileri

Ev dekorasyonunda burcunuza göre renk seçimi