Bu bahçeler rengarenk ve cıvıl cıvıl!

Son güncelleme:

Bir hobi atölyesi, bir ev ve bir etkinlik alanının bahçesine konuk olduk. İşlevleri farklı ama üçü de son derece davetkar ve samimi.

ATÖLYEDEYİZ

Zekeriyaköy’de Serpil Çın’ın sahibi olduğu atölyenin bahçesindeyiz. Ev sahibi renkli kişiliğini bu alana da yansıtmış. Her köşesinden şirin detaylar taşıyor bu bahçenin.

Aslında bir atölyenin bahçesi ama bir evin bahçesi kadar güzel ve yaşayan bir mekan. Serpil Hanım hobilerini hayata geçirdiği atölyesinin bahçesine de sihirli dokunuşlarla sımsıcak bir atmosfer kazandırmış. Bu minik bahçede keyifli bir oturma alanının yanı sıra minik köşeler oluşturulmuş. Farklı noktalara saksılar içinde çiçekler yerleştirilmiş. Ağaç dallarından fenerler ve kuş evleri sarkıtılmış. Çok sevdiği biblolar da bahçede kendine yer bulurken evin içinde kullanılan birçok aksesuar bahçede kendine yer bulmuş.

Atölyenin önündeki alana ahşap plakalar yerleştirilerek burada ferforje masa ve sandalyelerle bir oturma köşesi düzenlenmiş.

EVDEYİZ

instagram’da @gamzevekahve olarak tanıdığımız Gamze Madendere ağaçlarla dolu bahçesinde tek kişilik keyif noktalarından uzun sohbetlerin yapıldığı alanlara alternatif köşeler kurgulamış.

Çekmeköy’deki bahçe oldukça büyük. Ev sahipleri bahçeyi düzenlerken güneş ve gölge alanları düşünerek farklı bir çok oturma grubu oluşturmuş. Ağaçların altında sabah kahvelerine eşlik eden bir köşe, güneşli alanda şezlong ve bir sehpadan oluşan güneşlenme köşesi, akşam üstü keyifleri için bir hamak bunların ilk göze çarpanları. Bahçenin genelinde yer alan mevsimine göre dikilen rengarenk çiçekler Gamze Hanım’ın olmazsa olmazları. Bahçenin bakımı ve çiçeklerin dikimini kendileri yapıyor ve bu hobi onları günlük hayatın stresinden uzaklaştırıyormuş.

Bahçenin her köşesinde rengarenk çiçekler göze çarpıyor. Ağaç kütükleri biblo ve minik vazolar için sehpa görevi görüyor. Bahçenin bazı köşelerinde ahşap bank, masa ve sandalyeler, bazı köşelerinde ise ferforje takımlara yer verilmiş.

ETKİNLİK ALANINDAYIZ

İzmir Güzelbahçe-Kilizman’da 22 dönümlük bir alan içerisinde yer alan Parc Ceremonie’de birbirinden güzel köşeler bulunuyor. Pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan bu alanda dikkat çekici köşeler kurgulanmış.

İçinde Sırma Köşk’ü de barındıran Parc Ceremonie, anıt ağaçların da olduğu genişçe bir bahçe. Brunchların verildiği, kır düğünlerinin yapıldığı alan tarihi Yemişçi Çiftliği’nin bulunduğu mevkiide yer alıyor. Havuz kenarında keyifli oturma alanları, köşkün önünde uzun sofralar, tulumbanın kenarında meyve kaseleri, pazar tezgahlarında kasalar içerisinde rengarenk çiçekler… Keyifli zaman geçirmek için tüm detaylar düşünülmüş, üstelik tarihi bir mekanda kuş seslerinin arasında…

Masa eski ahşap bir kapıdan dönüştürülmüş. Bahçenin her yerinde olduğu gibi burada da çiçekler ön planda.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR
Evim Dergisi 2017

Balkon bahçeciliği nedir? Merak edilen soruların yanıtları