Bu ay hangi buket? Hangi kesme çiçekleri, hangi vazolarla buluşturabilir, nasıl karıştırırsınız?

Son güncelleme:

Farklı vazolar, farklı çiçekler… Tüm yıl boyunca hangi kesme çiçekleri, hangi vazolarla buluşturabilir, nasıl karıştırırsınız, beraber keşfedelim.

Hazırlayan Peyzaj Mimarı Selen Okan Tanyeri

01 OCAK

Soğuk kış günlerinde renkli çiçeklerle buluşmak mı? Böylesine renkli bir düşünce bile insanın içini ısıtıyor. Listenizde tahmininizden de fazla çiçek yer alabilir. Farklı dokulardan hoşlanıyorsanız bizim size önerimiz wax çiçekleri! Bu güzel çiçekler, sizleri bekliyor. Beyaz ve pembe tonlarında olan bu çiçekleri ister tek başına kullanabilir isterseniz de farklı çiçeklerle karıştırabilirsiniz. Doğal dokusu, küçük çiçekleriyle evde bir anda size bahar havası estirebilir. Odunsu yapısı sayesinde dayanıklı bir bitkidir. Bu çiçeklerden küçük demetler yapıp sofranızda peçeteleri süslemek için kullanabilirsiniz. Neyle kombinlemeli? Lale, kala ve okaliptüs yaprakları.

02 ŞUBAT

Bahçede çiçek tarhlarında görmeye alışkın olduğunuz çiçekleri vazoda görmek sizleri de heyecanlandırıyor mu? “Evde tanıdık bir yüz görmek” gibi dersek, abartmış olur muyuz? Süsen çiçekleri de en bilinen çiçekler arasında yer alıyor olabilir. Anavatanı Çin olan bu çiçekler hızlı büyürler. Çiçekleri güzel kokulu ve değişik renklerdedir. Böylesine zarif görünümlü olan çiçeği, renkli bir vazo içinde kullanabilirsiniz. Neyle kombinlemeli? Yeşil tonlu yapraklar eğrelti otu, kurdele çiçeği, yeşil chrysanthemum.

03 MART

Önemli günlerin simge haline gelmiş çiçeklerini bilirsiniz. Mart ayı için de, sarı top top çiçekleriyle mimozadır. 8 Mart Kadınlar Günü’nün simge çiçeği olan mimozalar bu aydan itibaren sokaklarda, çiçekçilerde karşımıza çıkar. Mimoza ağacının zarif dantel gibi görünen yaprakları arasında uyanan çiçekleri güzel kokuludur. Uzun dalları kullanacaksanız uzun bir vazoda, top formlu bir buket halinde kullanmak istiyorsanız kısa bir vazoda bu çiçeği kullanabilirsiniz. Neyle kombinlemeli? Lale türleri, ortancalar.

04 NİSAN

Mevsimin en renkli günleri için bahar kokan bir demet çiçeğe ne dersiniz? Kır havasını eve getirmek için kolları sıvayın! Kır çiçekleri bu noktada sahneye çıkabilir. Papatya türleri arasında soğanlı bitkiler de yer alabilir. Ne de olsa, bahar demek soğanlı bitkiler de demektir, değil mi? Küçük bir demet için muscarı yani arap sümbülü kullanabilirsiniz. Daha görkemli bir buket için ise listenizde lale, sümbül yer alabilir. Bir demet çiçekte beyaz ve sarı tonlarıyla mor rengi yan yana getirebilirsiniz.

05 MAYIS

Manolya çiçekleri ikiye ayrılır, yapraklı ve yapraksızlar. Dallar üzerinde yer alan yapraksız manolya çiçekleri de dekoratif görüntüsüyle tek başına heykelsi bir yapıya sahiptir. Böylesine özel bir görüntüyü gölgelememek için bu çiçeği tek başına kullanmalısınız. Tüm gözler onun üzerinde olmalıdır. Bahar günlerinde kısa süreliğine açan bu çiçekleri vazo içinde kullanırken serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Bu sayede ömrü de uzun olur. Neyle kombinlemeli? Salix dalları.

06 HAZİRAN

Bahçede gölge alanların prensesi olan ortanca çiçekleri vazo içinde de sizce güzel görünmüyor mu? Bu sorunun cevabına biraz torpil geçebiliriz. Kocaman bir “evet” ile… Ortancaları ister tek başına kullanabilir, isterseniz de farklı çiçeklerle karıştırabilirsiniz. Her ikisinde de başrolde olur. Geniş formlu çiçekleriyle ev içinde de küçük bir bahçe havası yaratabilirsiniz. Neyle kombinlemeli? Gül, delfinium, eğrelti otları.

07 TEMMUZ

Çiçek aranjmanlarını oluştururken çiçeklerin renk ve formlarına dikkat etmelisiniz. Vazo içinde nasıl bir görüntü istiyorsunuz? Sade ve yalın mı, biraz hareketli ve canlı mı? Bu soruların cevabına göre de hem çiçeklerinizi hem de vazonuzu seçebilirsiniz. Son yıllarda tezatlıkları bir araya getirerek yapılan farklı tasarımlar dikkat çekiyor. Dar bir vazoda coşkulu bir çiçek buketi ya da sade yalın bir vazo içinde farklı tür çiçekler beraber kullanılabiliyor. Siz hangisini tercih edecek olursanız olun, zevkinize ve mekana uygun bir görüntü olmasına dikkat edin. Karanfillerle dolu bir vazo da yaz günlerinde masanızda güzel bir poz verebilir! Neyle kombinlemeli? Yeşil ortancalar, eryngium, viburnum.

08 AĞUSTOS

Sıcak yaz günlerinde vazoda hangi çiçek en dayanıklı olur? Bahçeden kestiğiniz begonviller mi, yoksa başka tür çiçekler mi? Bodrum, Çeşme gibi yazlık adreslerdeyseniz bu çiçekler listenizde yer alabilir. Ama siz biraz daha minimal bir buket arayışındaysanız o zaman listenizde protealar yer alabilir. Güney Afrika’da bahçede görmeye alışkın olduğumuz bu çalı türünü biz kesme çiçek olarak vazo içinde kullanıyoruz. Türlerine göre renklerinde de farklılık olabiliyor. Dilerseniz okaliptüs yapraklarıyla beraber de kullanabilirsiniz.

09 EYLÜL

Sonbaharın ilk günlerine sarı tonlarla “merhaba” demek yerine biraz şaşırtma yapalım mı? Renkli yıldız çiçekleri, kozmozlarla içimizi renklendiren bir eylül ayı olsun! Farklı çiçekleri yan yana getirirken renk ve dokularının birbiriyle uyumuna dikkat etmelisiniz. Farklı yaprak formları, renkler beraber bir ahenk oluşturmalıdır. Bu sırada da elbette bir tane çiçek bir adım öne çıkmalıdır. Başrolde olan çiçeğin yanına bir başka başrol değil de yan rollerde olan çiçeklere yer vermelisiniz.

10 EKİM

Dört mevsim yeşil olan dayanıklı bir bitki olan Leucospermum bu ayın yıldızı olsun mu? Eğlenceli görüntüsü aynı zamanda sade ve minimal görüntüsüyle çiçek buketinizde hemen fark edilir. İsmini de doğru telaffuz ettiniz mi, tamamdır. Bu çiçeği ister tek başına isterseniz de farklı türlerle kullanabilirsiniz. Kullanacağınız türleri, türlerine göre ayırın ve hepsinin gövde kısmını temizleyin. Ardından ister elinizde bir buket haline getirip boyunu ayarladıktan sonra vazoya yerleştirin, isterseniz de boylarını ayarlayıp vazoya koyun. Her ikisinde de çevire çevire bu işlemi yapmalısınız. Bu sayede buketiniz hangi noktadan bakılırsa bakılsın güzel bir görüntüye sahip olur. Neyle kombinlemeli? Dik uçlu okaliptüs yaprakları, alev çalısı, yemişli dallar.

11 KASIM

Ortaya karışık bir sonbahar buketine ne dersiniz? Mevsim çiçeklerinin yanında yemişlere de yer verebilirsiniz. Bu sezon doğa yürüyüşlerine çıkmalısınız. Etrafınıza bir bakın… Yeşilden, sarıya dönen, ardından da kırmızıya dönüşen yapraklı bitkileri toplayabilirsiniz. Ardından da bu güzel dokuları vazo içinde çiçeklerle beraber kullanmalısınız. Dalı kısa gelen bitkiler için farklı bir dala sabitleyebilir ve vazo içine bu şekilde yerleştirebilirsiniz. Odunsu yapıda olan bitkiler daha dayanıklıdır. Sezonun renkli yapraklarını, yemişlerini krizantem, ay çiçeği gibi sarı-kırmızı tonlarında olan çiçeklerle beraber kullanabilirsiniz.

12 ARALIK

Yılın son ayında vazonuza biraz da yeni yıl ruhu katalım mı? Bu ayın belki de en havalı çiçeği Amarylis olabilir. Büyük kafalı olan çiçekler, ilk bakışta tüm dikkatleri üzerine çeker, buna emin olabilirsiniz. Kırmızı, pembe, beyaz ve alacalı tonlarda olan çiçeklerle beraber yeşil yaprakları, dalları bir arada kullanabilirsiniz. Dilerseniz tek başına da vazo içinde yer verebilirsiniz. Soğanlı bir bitkidir. Cam vazo içinde soğanıyla da kullanılabilir. Bu haliyle de dekoratif bir görüntü oluyor. Fakat kesme çiçek olarak istediğiniz boyda ayarlama yaparak dekorunuzun içinde yer verebilirsiniz. Neyle kombinlemeli? Çam dalları, ilex dalları.