Boyadan mobilyaya yatak odasında yaz ferahlığı

Son güncelleme:

Dışarıda güneşin tüm sıcaklığı hissediliyor, gökyüzü masmavi ve yazın o tatlı tatlı esen meltem rüzgarı usul usul pencereden içeriye giriyor. Mevsimin güzelliklerini; boyadan mobilyaya, aksesuardan tekstile seçtiğiniz ürünlerle yatak odanıza taşımaya var mısınız?

YATAK ODASINDA YAZ FERAHLIĞI

Yazın, evin her alanında olduğu gibi yatak odasında da ferahlamak isteriz. Bunu sağlamak için de ilk iş renklerle oynarız! Duvar renginden mobilyaya, tekstilden vazo ve tabloya kadar her ayrıntıda rengi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Yazın tazeliğini odanıza taşımak için işe duvarlardan başlayın. Mavi, beyaz, sarı ve yeşilin mevsimi çağrıştıran tonlarında dekore edilmiş yatak odaları, sizin kendinizi daha rahat ve huzurlu hissetmenize yardımcı olur.

Dinginlik veren pastel tonlarını, perdeler, mobilyalar ve tekstil ürünleri başta olmak üzere birçok alanda aynı anda kullanıp elde edeceğiniz etkinin dozunu artırabilirsiniz.

Bembeyaz duvarlar da yaz ayları için ideal bir seçim, üstelik böyle bir seçimde gerek tekstiller gerekse aksesuarlarda istediğiniz renkleri rahatlıkla kullanma şansına da sahipsiniz.

AÇIK RENKLİ MOBİLYALAR

Yatak odanız için renkleri belirledikten sonra sıra mobilyalarda… Bu konuda alternatifiniz çok. Birbirinden güzel ve işlevsel karyolalar, raf sistemleri, dolaplar, şifonyerler, komodinler var. Ancak yazı yatak odanızda sonuna kadar hissetmek istiyorsanız seçiminiz açık renklerde mobilyalardan yana olabilir. Eğer sahil evi havasını seviyorsanız mobilya seçiminizi beyaz tonlarından yana kullanabilirsiniz. Ahşap tutkunuz varsa akçaağaç, huş gibi açık renk ağaçların kullanıldığı mobilyaları tercih edebilirsiniz. Karar verirken işinizi kolaylaştırmak için hangi ürün nerede, seçtiğiniz renklere uygun nasıl tasarımlar yapılmış, odanızın ölçüleri ve bütçenize uygun ne tür alternatifler bulunuyor bunları da kaydedin.

İlginizi çekebilir: Akdeniz stili ya da sahil evi stili için en uygun renklerle dekore edilmiş evler

TEKSTİLLERLE HAFİFLETİN

Kırlentler, yatak örtüleri, nevresim takımları, pikeler, halılar… Yatak odanıza renkleri onlarla dahil edebilirsiniz. Tabii en önemlisi sıcak havaları göz önünde bulundurarak tekstillerde mevsime uygun dokumaları tercih etmeniz.

Battaniye ve yorganların yerini ince pike ve yatak örtüleri alsın. Yazı çağrıştıran desen ve aksesuarları yatak odası dekorasyonunda kullanarak, mevsimin ruhunu en derinlerde hissedebilirsiniz. Mesela deniz kabukları, yelkenler ve denizyıldızı gibi desenlerin yer aldığı nevresim takımı ya da pikeler tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sahilden topladığınız malzemelerle kendin yap (DIY) dekor fikirleri

İdeal bir uyku için yüzde yüz pamuklu ve nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş ürünleri tercih edin. Nemi kısa sürede emen ve teri hapseden pamuklu ürünler rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Tüylü ve kalın dokulu halılar yazın fazla gelir. Ya halılarınızı tamamen kaldırın ya da ince dokulu halı ve yazlık kilimleri tercih edin.

İlginizi çekebilir: Sahil evi stilinde dekore edilmiş 20 şık oturma odası

Yatağın üzerinde farklı dokumalarda rengarenk kırlentler kullanmak ise yatak odasındaki yaz hazırlığının pratik çözüm ortaklarından…

Kalın fon perdelerin yerini de her renk uçuş uçuş ve açık renk storlar alabilir.

AKSESUARLARLA RENKLENDİRİN

Başucu aydınlatması, komodin üzerindeki sepet, şifonyeri tamamlayan ayna, çerçeveler ve tablolar… Tamamlayıcı aksesuarlar ve doğal dokular ile yaz havasını pekiştirin. Yatak duvarına asacağınız bir tablo, deniz renklerinde seramik bir abajur, şık bir boy aynası yerinde seçimler olur. Ve elbette bolca taze çiçek…

Minik minik çok sayıda ya da tek bir büyük vazoya yerleştireceğiniz çiçekler sabahları uyandığınızda güne daha pozitif başlamak konusunda yardımcı olur. Takı ve kozmetik malzemelerinizi ise renkli sepet ve kutulara yerleştirebilirsiniz. Yazın hafifliği ve ferahlığını tüm odaya yayacak mumları da unutmayın.

Marin teması yaratmanın ipuçları: Serin bir sahil ruhu