bodrum-evleri
bodrum-evleri

Bodrum Konacık’ta yaz kış mavi-beyaz evdeyiz

Son güncelleme:

Aile yadigarı parçalarla harmanlanmış mavi-beyaz bir bodrum evindeyiz. Eda-Mehmet Al çiftinin Konacık’ta yaz kış yaşadıkları evlerine konuk oluyoruz.

Bodrum merkeze birkaç kilometre uzaklıkta Konacık’ta bir evdeyiz. Eda-Mehmet Al çifti, oğulları Efe ile beraber yaşıyor bu evde. Yaklaşık 5 yıl önce taşındıkları bu evde Mehmet Bey’in mimar olmasından dolayı pek çok değişiklik yapılmış. Ancak buna rağmen işler oldukça hızlı ilerlemiş. Bahçe çok bakımsız olduğu için komple çimlendirilip ağaçlandırılmış. Örneğin garaj kısmı epey küçükmüş, bu kısım ekleme yapılarak büyütülmüş.

BÜYÜK VE FERAH BİR EV

Çift evin ilk sahipleri. Bu evi tercih etmelerinin en büyük sebebi ise konumu olmuş. Ama bunun dışında oldukça büyük ve ferah bir ev olması da yapının kendilerini cezbeden özelliklerinden. Evdeki tüm tadilatlar yaklaşık üç ay sürmüş.

Mutfak yeniden yapılmış, oturma odasına sonradan bir şömine eklenmiş. Isı izolasyonu, demir parmaklıklar, panjurlar, parkeler  ve depolama için eklenen dolaplar bu değişikliklerin başında geliyor.

Bodrum

YAKLAŞIK 150 METREKARE

Ev yaklaşık olarak 150 metrekare. En önemli özelliği ise nefes alabilen bir mekan olması. Dış cephesi doğal taş; zemin, pencere ve kapılar ise doğal ahşap.

Askıdaki balıklar Boyner Evde’den. Ahtapot Bitez’de bir dükkandan, ortadaki Efe’nin kreşte seramik dersinde yaptığı çan. Jamaika’dan gelen masklar ve fil askı hediye, konsolu Eda Hanım kendisi boyamış. Emayeler ise aile yadigarı.

EVİN DEKORASYONUNDA SEYAHAT SEVGİSİNİN İZLERİ

Ev sahibesinin en çok sevdiği şeylerin başında seyahat etmek geliyor. Evin dekorasyonunda da bunun izlerini görmek mümkün. Amerika, İrlanda, Prag, Mısır, Tayland, Atina, Yunan Adaları (Mykonos, Santorini, Rodos), İtalya, İsviçre, Fransa gibi pek çok farklı ülkeyi görme şansları olmuş.

Tekli koltuğun olduğu bu alan Eda Hanım’ın okuma köşesi. Hem keçe hem de şömineye yakın olduğundan konforlu bir havaya sahip. Tekli keçe koltuk ve ferforje sehpa Mudo Concept’ten. Şömine üstündeki tablolar Zehra Sargın’a ait. Şömine İzmir’de bulunan Dekortaş’a özel olarak yaptırılmış.

Oturma bölümü evin yazın en çok kullanılan yeri. Eda Hanım burayı “yaz salonu” olarak adlandırıyor. Gelen tüm konuklarını da burada ağırlıyor. Köşe takımı İtals Garden’dan. Anısı ise bu eve aldıkları ilk mobilya olması.

Evin salonu en çok vakit geçirilen yerlerin başında yer alıyor. Yaz ve kış yaşanan bir ev olduğu için şömine çevresi en çok kış aylarında kullanılıyor. Kış aylarında yılbaşı ağacıyla beraber kırmızı ve kiremit tonları mekandaki yerini alsa da ev sahibesi salonuna en çok yakışan rengin mavi tonları olduğuna inanıyor. Koltuklar İzmir’den sipariş üzerine getirtilmiş. Üzerindeki yastıklar Boyner Evde’den. Aydınlatmalar ise İzmir’de bir aydınlatmacıya özel olarak yaptırılmış. Halı, Bodrum Barlar Sokağı’nda Galeri Mustafa’dan. Eve hakim renk mavinin hikayesi de bu lacivert halıyla başlamış.

Bu evi ilk aldıklarında oldukça koyu tonlarda ve eski tarz bir mutfağı varmış. Daha havadar bir atmosfer katmak için mutfağı komple söküp beyaz lake yaptırmışlar. Avize Bodrum Emtes’ten.

“Beyaz lake ve kulpsuz mutfak dolaplarımın modern görünümünü ham ahşap masayla yumuşatmak istedim. Bu tarz tezatlıkları seviyorum.”

DUVAR RENGİ MOBİLYALARA GÖRE SEÇİLMİŞ

Bu duvardaki rengi Eda Hanım seçmiş. Düz beyaz yerine evin perde ve mobilya tonlarına yakın yumuşak bir renk istemiş. Koltuk, ilk evlendikleri yıldan, yani tam 8 yıllık. Ayaklarını eskitme boyatıp, döşemesini silinebilir bir kumaştan seçmişler.

EVİN GİRİŞİ

“Bu evi alırken tercih sebeplerimden biri de giriş bölümündeki saklama alanı oldu. Bu bölümü de kendimiz yaptırdık. Evdeki dolapların tümü lake, bir kısmını Bodru m Mutfak’a bir kısmını da Milas’ta bir marangoza sipariş ettik.”

Hemen girişte yer alan dar konsol burada çarpıcı bir odak noktası yaratıyor. 70’lerden kalma mavi telefon Alaçatı İbrahim Bey Atölyesi’nden alınmış. Kilim Mudo Concept, duvardaki kuş figürleri Kuşadası’ndan. Duvardaki iki tablo da Santorini’den.

Yatak örtüsü Mudo Concept, çizgili mavi minderler Boyner Evde. TavşanEfe’nin en sevdiği oyuncağı ve aynı zamanda uyku arkadaşı. Bu tavşanıEda Hanım’ın çok yakın bir arkadaşı o Efe’ye hamileyken New York’tangetirmiş. Pezzettino ise Efe’nin favori kitabı.
Yatak Yatsan, kilim Mumcular Köyü’nden alınmış. Yatak örtüsü English Home, kırlentler Mudo Concept. Aydınlatma ise Koçtaş’tan
.

Sandalye ev sahibesine eşinin babaannesinden kalma, üstündeki minder ise kendi anneannesinden. Duvardaki çerçevelerin içindeki tüm resimler Efe’ye ait. Ham ahşap üzerine yapılan resim ise Bodrum evlerini anlatıyor ve Mine Burak imzasını taşıyor.
Yatak Yatsan, kilim Mumcular Köyü’nden alınmış. Yatak örtüsü English Home, kırlentler Mudo Concept. Aydınlatma ise Koçtaş’tan.
Yatak örtüsü Mudo Concept, çizgili mavi minderler Boyner Evde. Tavşan Efe’nin en sevdiği
oyuncağı ve aynı zamanda uyku arkadaşı. Bu tavşanı Eda Hanım’ın çok yakın bir arkadaşı o
Efe’ye hamileyken New York’tan getirmiş. Pezzettino ise Efe’nin favori kitabı.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR

Nostaljik ve sıcacık bir Bodrum evi