Black Friday 2021 ne zaman? Ne kadar sürecek? (Türkiye)

Son güncelleme:

Black Friday 2021 ne zaman? Kara Cuma nedir? soruları son günlerde sıklıkla araştırılıyor. Black Friday (Kara Cuma) indirimleri heyecanla beklenirken merak edilen soruların yanıtını derledik. Efsane Cuma ya da Kara Cuma adıyla da bilinen Black Friday indirim günleri ile ilgili detaylar şu şekilde:

BLACK FRIDAY (EFSANE CUMA) NE ZAMAN? 2021

Black Friday yani Kara Cuma indirim günleri 2021 yılının 26 Kasım cuma tarihinde gerçekleştirilecek.

BLACK FRIDAY (KARA CUMA) NE KADAR SÜRECEK?

Bu yıl 26 Kasım Cuma 2021’e denk gelen Black Friday (Kara Cuma, Efsanevi Cuma) 1 gün sürecek. ABD’de her yıl, kasım ayının dördüncü Perşembe’sindeki Şükran Günü‘nden sonra ilk Cuma günü sabah erkenden başlayıp gece geç saatlere kadar devam ediyor. Black Friday 1 gün sürüyor.

BLACK FRIDAY NEDİR?

Black Friday 2021

ABD’de şükran gününden sonraki ilk cumaya Black Friday denir. ABD’liler Noel’e hazırlık amacıyla bu tarihte alışveriş yaparlar. Bu alışveriş geleneği zamanla pek çok ülkeye yayılmıştır. Cuma’ya özel ABD’de mağazalar saat 05:00’te açılıyor ve geç saatlere kadar kapatılmıyorlar.

Türkiye’de de bu tarihlerde pek çok mağaza ve online satış sitesi indirimli ürünler satışa sunuyor.

BLACK FRIDAY NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Black Friday, insanların her yıl Kasım’ın dördüncü perşembesinde kutlanan Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü aileleriyle kent merkezlerinde alışverişe çıktığı ABD’de başlayan bir gelenektir.

Bu günde pek çok mağaza ve şirket olabildiğince fazla ürün satmak için indirimlerde birbirleriyle yarışıyorlar.

BLACK FRIDAY’IN TARİHİ HİKAYESİ

Kara Cuma cümlesinin ilk kullanımı 1869’dur ve Noel alışverişiyle hiçbir ilgisi yoktur. Altın fiyatlarının düşmesinin, etkileri ABD ekonomisinin yıllarca hissettiği piyasa çöküşüne neden olduğu gündü.

Kara Cuma ile ilgili ilk kez 1950’lerde veya 60’larda Philadelphia’da, bir alışveriş gününün ardından gazetelerde bahsedildiği iddia ediliyor.

Emmy ödüllü stilist ve ” Alışverişte Nasıl Kazanılır ” kitabının yazarı David Zyla, “Philadelphia Polis Departmanı, şehir merkezindeki perakende mağazaları nedeniyle oluşan trafik sıkışıklığını ve yoğun kalabalığı tanımlamak için bu terimi kullandı” diye açıklıyor. 

KARA CUMA ADI NEREDEN GELİYOR?

Black Friday 2021 heyecanla beklenirken, Kara Cuma adının nereden geldiği de merak konusu oldu.

ABD’de büyük indirimlerin yapıldığı bir günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Elektronik eşya için birbirleriyle yarışan insanlar, araba park yeri için dövüşen sürücüler, çeşitli oyun konsolları için tartışan gençler, ezilenler, yaya ve araç trafiği kitlenmesi, yaralanmalar gibi durumlar ortaya çıkıyordu. Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedildi. Bu gelenek bu isimle devam etti.

Ülkemizde Black Friday; Kara Cuma, Şahane Cuma, İndirimli Cuma veya Muhteşem Cuma gibi isimlerle adlandırılıyor.

Yeni bir masa almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Evde yeni bir şey satın almadan dolapların içi nasıl yenilenir? 7 pratik öneri