biye

Biye nedir? Kullanım alanları nelerdir?

Biye nedir? Biye esnemeyen kumaşlarda verevine şerit şeklinde kesilmiş ve birbirine eklenerek uzatılmış kumaşlardır. Kıyafetlerin kenarlarını temizleme amaçlı veya tasarım amaçlı kullanılırlar.

BİYE KULLANIM ALANLARI

Biye nedir?
Funbou

Kullanım alanları olarak giysinin yaka, kol, etek çevresine kendi kumaşından ya da başka kumaştan geçirilen ince şerit biye tekstil ve hazır giyimde, yerine göre aksesuar yerine göre yaka ve kenar bozuklarını kapatmak için kullanılan kesilmiş ipe benzeyen kumaş parçası olarak gösterilebilir.

Genellikle kıyafetin kendi kumaşından veya uygun renkte olarak hazırlanırlar. Çok geniş bir alanda kullanımı olan biye genelde tekstil sektöründe, kendi kumaşından ya da başka kumaştan dikişleri kapatmak ve sağlamlaştırmak maksadıyla kullanılır.

DEKORASYONDA BİYE KULLANIMI

Biyenin kullanım alanı arasında ev dekorasyonu da vardır, örnek olarak da koltuk döşemelerinde ve kırlent tasarımlarında tercih edilebilmektedir.

Çoğunlukla metre işi satılan biyeler; farklı renk, desen, genişlik ve doku seçenekleri ile tüketiciye sunulur. Biyeler fitilli biçimde de hazırlanabilir ve fitilli biyeler, içerisinden ip gibi bir materyale geçirildiğinden dolgun bir görüntü sunar.

BİYE NASIL DİKİLİR?

Biye nedir?
Funbou

Biye dikiminin farklı metotları bulunur. Kullanım alanına göre hangi yöntemin tercih edileceği farklılaşabilir. Bununla birlikte biyenin yapım aşaması da değişkenlik gösterir.

BİYE KESİM ÇEŞİTLERİ

Biye nedir? sorusunun ardından çeşitleri de merak ediliyor. Ne amaçla ve nereye yapılacağı göz önünde bulundurularak kumaşa çeşitli kesim teknikleri uygulanır. Verev biye kesimi, tüp biye kesimi, boyuna, enine, biye kesimi, kaytanlı biye kesimi, katlamalı biye kesimi, press biye kesimi ve spagetti biye gibi çeşitlendirebiliriz.

Uzun olması ya da farklı desenli kumaşlarla bütünlük oluşturulması isteniyorsa parçalar hazırlanarak birleştirilir ve dikilir. Dikiş aşamasında özenli davranmak gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra dikiş yerlerinin düzeltilip ütülenmesi düzgün bir görüntü sağlar.

Tekstil ürünlerinize yeni bir görünüm kazandırmak, şık ve estetik biçimler vermek istiyorsanız, ana materyalinize uygun biyeleri tercih edebilirsiniz. Biyeleri satın alacaksanız ya da evde kendiniz hazırlayacaksanız; biye boyuna, genişliğine, kesim açısına ve kumaş kalitesine dikkat etmeniz avantaj sağlar. Doğru malzemeler, doğru kesim, iğneleme ve dikim teknikleri ile istenilen tarzı en iyi biçimde yansıtmak mümkündür.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Berjer nedir? En farklı berjer modelleri