Berjer nedir? En farklı berjer modelleri

Son güncelleme:

Berjer nedir? İsminden de anlaşılacağı gibi, berjer Fransız kökenli bir mobilyadır. Orijinal dilinde yazılışı bergère şeklindedir. Fransızca anlamı kadın çoban demektir. 18 yy.’da oturanın yüzünü şömine ateşi ya da cereyandan koruyacak şekilde yapılmış kaplamalı koltuklardan alıyor.  Bu mobilyanın ilk örnekleri, Fransa’da XV. Louis çağında görülmüştür. O zamandan bu yana yapılan ve kullanılan, arkalığı beslenip kabartılmış, yanlıklarla, kolluklarla donatılmış, oturulacak yeri geniş ve yüksek arkalıklı, aynı zamanda oldukça konforlu bir koltuk türüdür.

EN FARKLI BERJER MODELLERİ

Berjer nedir? sorusunun yanıtından sonra sık kullanılan berjer modellerini ve fiyatlarını ele alalım. Barselona koltuğu ve hazeran berjerler sıradan berjerlerden oldukça farklı ve yaygın olarak kullanılıyor. Peki özellikleri neler ve fiyatları nasıl?

BARSELONA KOLTUĞU

Bir tasarım ikonu haline gelmiş olan metal berjer “barcelona chair”günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özel ürün, Geçen yüzyılın en tanınmış nesnelerden biri, modern hareketin bir simgesi olarak, Barcelona Başkanının basit zerafet ve zarif profilini temsil ediyor 

Barselona koltuğu, 20. yüzyılda yapılmış en yalın ve zarif koltuklardan biri. 1929 Uluslararası Barselona Sergisi’ndeki Alman Pavyonu için modern mimarinin ve enternasyonal akımın en önemli öncülerinden Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanmıştır. Sandalye ilk olarak Brno’daki Mies tarafından tasarlanan özel bir konut olan Villa Tugendhat’ta kullanıldı.

Fiyat olarak 3.000 tl ila 11.000 tl arasında değişebilmektedir.

HAZERAN BERJERLER

Aslına bakacak olursanız hazeran iğne oyası işlemelerini andıran ifadeye sahip bir çiçek cinsidir ve sarayların bahçelerinde yetiştirildiğinden saray çiçeği olarak da bilinir. Hazeran örgü tekniği hasır örgü, bambu örgüsü ya da rattan örgü tekniği olarak da anılmaktadır.1670 yılında yapılan ilk İngiliz hazeranlı sandalye örneklerinden, iskeletli burgu ceviz berjer günümüzde tercih ettiğimiz modellere iyi bir örnek oluşturmuştur. Fiyat olarak 800 tl ila 5.000 tl arasında değişebilmektedir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Berjer modelleri 2021: Tek kişilik keyif uzmanları