Bitkilerle havanızı atın!

Havadaki zararlı maddeleri bitkilerle uzaklaştırabileceğinizi biliyor musunuz? Hem sağlık hem de yeşil dokuyu eve taşımak için bitkilerin gücünden yararlanın.

İç mekan bitkileri yeşilin binbir tonuna ve bu haliyle de sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. Bitkinizi seçerken mekanla uyumuna, boy, form ve rengine bakarken onların havadaki karbondioksiti emerek, oksijen açığa çıkarma başka bir deyişle havayı temizleme yeteneğine sahip olduğunu da unutmayın.

BİTKİ LİSTENİZİ HAZIRLAYIN

Birçoğumuzun evinde de yer alan bu güzel bitkilerin birkaçını seçtik ve mercek altın aldık.

Aloe vera:

Oldukça popüler bir bitkidir. Evde bol güneş gören bir yerde mutlu olur. Bu bitkinin özsuyu yaraları iyileştirici, antiseptik etkisiyle tanınır. İç mekanlarda, birçok hava kirleten maddeye karşı etkilidir ve formaldehit’in % 90’nını yok eder.

Anthurium andreanum:

Flamingo çiçeği olarak tanınır. Amonyak salımlarını en iyi arındıran ikinci bitkidir. Bu bitkiye evin mutfak ve banyo bölümlerinde yer verebilirsiniz.

Bambu palmiyesi (Chamaedorea seifrizi):

Trikloetileninin de dahil olduğu birçok hava kirleten maddeyi emme özelliği vardır. Bu bitkiyi, güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın bir yerde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda formuyla da dikkat çeker.

Kraton bitkisi (Codiaeum variegatum):

Formaldehit dışındaki hava kirletici maddeleri diğer bitkilere oranla daha az temizler. Fakat mekana kattığı oksijen oranı oldukça yüksektir. İç mekanda nem ve ısının sabit olduğu noktalara yerleştirebilirsiniz.

Difenbahya (Dieffenbachia picta):

Bu bitki formaldehit’i köklerinden emer. Heybetli yaprakları onu toluen ve ksilen’i arındırma konusunda da etkili kılar. Bu bitkiyi düzenli sulamalısınız, bu onu mutlu eder. Yapraklarını da düzenli bir şekilde temizleyin.

Benjamin kauçuğu (Ficus benjamina):

Bazı yeşil bitkilerin gerisinde kalsa da göz ardı edilemez miktarlarda amonyak, formaldehit ve ksilen emer. Bu bitkiye herhangi bir aydınlık odada yer verebilirsiniz.

Kauçuk ağacı (Ficus elastica):

Kauçuk ağacı özellikle formaldehiti emme konusunda etkilidir. Direk güneş ışığından hoşlanmaz. Bunun dışında aydınlık yerlere bitkinizi yerleştirebilirsiniz.

Aşk merdiveni (Nephrolepsis exaltata bostoniensis):

Fujer adıyla tanınır. Hava temizleyen önemli bitkilerdendir. Her gün büyük miktarda oksijen ve formaldehit emer. Bir diğer avantajı ise, düzenli olarak püskürterek sulandığında, sıcaklığı yüksek odaların nem oranını farkedilir biçimde yükseltmesidir.

HAZIRLAYAN SELEN OKAN /PEYZAJ MİMARI