bahçe-sulama
bahçe-sulama

Bitkiler nasıl sulanmalı? Sulamanın püf noktaları

Son güncelleme:

Sıcakların kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde en önemli görevlerimizden biri sulama. Ancak çok basit gibi görülen sulamada, farklında olmadan hatalar yapılıyor.

BİTKİLERİNİZİ HANGİ SU İLE SULUYORSUNUZ?

Bitkileri sulamanın püf noktaları

Bahçede kullandığınız suyu kontrol ettirdiniz mi? Cevabınız hayırsa, önceliği bu işe verin. İster eskiden beri kullandığınız bir kaynak olsun ister yeni bir kuyu suyu, bitkileriniz için kullandığınız suyu mutlaka ciddi bir kuruluşta analiz ettirip raporunu alın.

İçinde alüminyum, bor, klor, sodyum, kalsiyum ve demirin çok olduğu su, bahçeniz için uygun değildir. Bitkilerinizi öldürebilir, verdiğiniz besinlerden yararlanmalarını engelleyebilir. Ayrıca fazla kireçli sular yapraklarda beyaz lekeler bırakır. Kireç toprakta da birikince yapraklar susuz kalmış gibi sarkar.

SULAMAYI GÜNEŞLİ SAATLERDE YAPMAYIN

Sulamayı mutlaka akşam ya da sabah serinliğinde yapın. Çünkü sıcak saatlerde özellikle yapraklar üzerinde kalan su damlaları güneş ışınları karşısında mercek görevi görür; bu da yanma ve kavruk görünüme neden olur.

AŞIRI SULAMA ORANTISIZ BÜYÜMELERE NEDEN OLABİLİR

Aşırı sulamadan kaçının. Bitkilerde oransız büyümeye, dal ve yaprak kırılmalarına neden olur.

Bahçe sulama çözümleri

PÜSKÜRTME ŞEKLİNDE SULAMANIN ZARARLARI DA VAR

Bahçenizde çim alanlar çoksa, gül ve Berberis gibi nemli ortamda çabuk hastalanan bitkileriniz çoksa, sebze ya da asma bulunuyorsa en iyisi alçak başlıklarla, hafif tazyikli püskürtme ya da damlama şeklinde sulama yapın. Yerden 75-100 santimetre yükseklikte başlıklarla, püskürtme şeklinde sulama yapıyorsanız, mantar hastalıklarına, toprak altı zararlılarına ve gövde kurtlarına davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

SALMA SULAMA VE DAMLAMA SULAMA FARKI

Karık usulü, salma sulama yapıyorsanız, bitkilerinizin toprakla birleştiği yere suyu yaklaştırmayın. Bitkinizin büyüklüğü ve yaşına göre aşı gözlerini kapatmayacak şekilde, 25-100 santimetrelik bir alanı boş bırakın. Hem çok fazla su harcandığı hem de toprakta tuzluluğu arttırdığı için bu yöntemden vazgeçip, damlama sulama sistemini tercih edin. Bunun için doğru projeyi bir uzmana danışarak yaptırın.

Püskürtme sulama

BÜYÜK AĞAÇLAR İÇİN PÜF NOKTA

Büyük ağaçlarınızın, özellikle çamlarınızın dibinde 75-100 santimetre çapında, çimsiz, topraklı alan bırakın. Bunun iç kısmında da, ağacın gövdesinin toprakla birleştiği yerde, suyun gövdeye değmeyeceği şekilde daire şeklinde topraklı bir kısım alan yeterlidir.

SEBZELER VE YAZLIK ÇİÇEKLER NASIL SULANMALI?

Sebzelerinizi ve yazlık çiçeklerinizi, 25-40 santimetre genişlikte balıksırtı
şeklinde yüksek tavalara dikin. Salma şeklinde budama yapın. Bu tür sulama mantar hastalıklarını önler ve bahçenizin görkemli görünüşü yaz boyunca sürer.

YAPRAKLARI NEM İSTEYEN BİTKİLERİ PÜSKÜRTME İLE SULAYIN

Çin ardıcı, ortanca, açelya, saksı palmiyesi ve begonya çeşitleri gibi yaprakları yaz sıcaklarında nem isteyen bitkileri püskürtme yoluyla sulayın. Ancak musluk ya da kuyu suyu değil, içme suyu kullanın. Bu tip subtropik bitkiler, musluk veya kuyu suyuna karşı duyarlı olup kuruyabilir.

Bitki bakımında en sık yapılan hatalar ve çözümleri