Modern living room interior with sofa

Bir renk uzmanı, 2023’te oturma odanızda kullanmanız gereken 8 rengi paylaşıyor

Son güncelleme:

Renk uzmanı ve tasarımcı Maria Killam, 2023’te oturma odası için hangi tonların moda olduğunu anlattı. Killam Insider’a, mutlu sarı, yanmış portakal veya konyak lehine devam eden trend nötrlerden vazgeçmeyi önerdi. Ayrıca kanepeyi oturma odasına renk katmak için harika bir yer olarak görüyor.

Mutlu sarı bir kanepe

Killam, seveceğiniz bir oturma odası yaratmanın parlak, mutlu bir sarı gibi “sıkıcı olmayan” çarpıcı renkleri seçmekle başladığını söyledi. Kendi sarı kanepesi 13 yılı aşkın süredir oturma odasında. “Bu süre zarfında, oturma odamdaki çeşitli dekorasyon paletlerine çok güzel uyum sağladı ” dedi. “Ve bahse girerim on yıldan daha eski olduğunu tahmin edemezdin.” Cesur, mutlu renkleri tercih ediyor çünkü zamansızlıkları var. Killam’a göre nötr renkler, kolay ve güvenli olsalar da aslında ” belirli bir trend döngüsüne bağlı . Bu da modası geçmiş demektir.”

Geleneksel mavi, sonsuz seçenekler sunar.

Mavi, oturma odası için kolay ve klasik bir renk seçimidir. Geleneksel mavi sadece kendini iyi hissettiren bir renk değil çünkü Killam’a göre ” önümüzdeki yıllarda dingin ve zamansız olacak .”

Killam, “Kot pantolonu bembeyaz bir gömlekle düşünün,” dedi. “Aksesuar takmak çok kolay, değil mi?” Bu gölgenin cazibesinin bir kısmı, pek çok boya rengi seçeneğiyle kolayca eşleştirilebilmesidir. Insider’a “Bir sürü taze beyazla mavi bir kanepe ekleyin, ardından en sevdiğiniz vurgu rengini ve bazı sıcak ahşap tonlarını mükemmel bir şekilde cilalanmış ve klasik bir renk paleti için birleştirin” dedi.

Sofistike pembe, tasarımda çok yönlülük sunar.

Şanslı pembe sevenler için, renk tonu yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor. Killam, sofistike pembeyi “oturma odasındaki kanepede harika görünen şaşırtıcı derecede çok yönlü bir renk ” olarak görüyor. Renk, tüm görünümü birbirine bağlamak için boya seçeneklerinde ve bir alan kiliminde tekrarlanabilir.

Koyu yeşil her şeyle gider.

Doğadan ilham alan renkler trend olmaya devam ediyor, bu nedenle Killam oturma odası için çok yönlü koyu yeşili seviyor. Koyu yeşil, bitkiler aracılığıyla odaya dahil edilebilir ve tonla mükemmel bir şekilde eşleşen çok sayıda dekor seçeneği vardır.

Zengin aşı boyası, modern veya geleneksel dekor için çalışır.

Killam, koyu sarıyı sevmesine rağmen, aynı zamanda, tonun daha sessiz altın versiyonu olan tona artan bir ilgi görüyor. Rengin harika tasarım esnekliğine sahip olduğunu ve “hem modern hem de geleneksel dekorda iyi çalıştığını” söyledi. Killam, aynı zamanda cesur ve rahat bir duvar rengi olabilmesine rağmen, bir koltukta koyu sarı kullanılmasını öneriyor.

Sıcak yanık turuncu dekoru tamamlar

Killam, altın ve sarı gibi, “turuncu bir an yaşıyor” çünkü “doymamış dekora karşı mükemmel bir panzehir” dedi. Kişinin kişiliğine ve bulunduğu alana uyacak çok sayıda sıcak yanık turuncu çeşidi de vardır. İnsanlar, tercih ettikleri uyumlu dekora bağlı olarak baharatlı kırmızı-turuncu veya daha temiz bir mercan tonu arasında seçim yapabilir.

Gök mavisi-yeşil neşe katar.

Gökyüzünün ve denizin renklerini yansıtan bir oturma odasında sakinleştirici ve neşeli bir şeyler vardır ve gök mavisi-yeşil, odayı aydınlatmak için harika bir renk seçimi olabilir. Killam, Insider’a “Aqua tonları her zaman popülerdir ve odaların renkli olduğu bu anda , serin ve sıcak arasında güzel bir denge ile harika bir seçimdir” dedi.

Klasik konyak hayata nötr bir alan getirir.

Morun parlak bir tonuna atlayacak kadar cesur olmayanlar için Killam, nötr bir alanı sıcak bir konyak ile canlandırmayı öneriyor. Insider’a “Hala nötr, ancak kömür kadar düz değil” dedi. “Bu nedenle, renkte büyük bir sıçrama gibi görünmese de, siyah beyaz veya tamamen gri olan bir odayı etkili bir şekilde hayata geçiriyor.” Bir konyak deri koltuk zamansız olabilir ve renk sıcak ahşap tonları, sarılar ve altınlar ile tekrarlanabilir. Konyak ayrıca zengin yeşiller ve mavilerden koyu erik ve sıcak pembe tonlara kadar sonsuz vurgu renklerini tamamlayacak kadar çok yönlüdür.

Tasarımcıların 2023’te görmek için sabırsızlandığı renk trendleri

2022-2023 trend renkler neler?