Bir odayı kaç farklı amaçla kullanabilirsiniz? İşte 5 fikir

Eğer küçük bir eviniz varsa, bir odada pek çok farklı işlevi bir arada çözmeniz gerekebilir. Akıllı mobilyalar ve doğru yerleşimle odalarınıza birden fazla ve farklı kullanım fonksiyonları kazandırabilirsiniz. Nasıl mı?

KONUK ODASI

Oturma odasını aynı zamanda konuk odası gibi de kullanabilirsiniz. Açılır kanepeler bunun için ideal, ancak her zaman yeterli değil. Uyku pedlerini deneyebilirsiniz. Uyku pedleri yatak şiltesi etkisi yaratarak daha konforlu bir yatak elde etmenizi sağlar.

YEMEK ODASI GİBİ

Mutfağınız ile oturma odanız yan yana ise, aradaki duvarın bir bölümünü yıkarak ekstra alan kazanabilirsiniz. Örneğin kazandığınız alanda küçük ve işlevsel bir yemek odası planlayabilirsiniz.

HOBİ ALANI

Raf üniteleri sayesinde kendinize küçük bir hobi alanı oluşturabilirsiniz. Örneğin kaktüs ya da sukulentlere merakınız varsa açık raflar sayesinde mini bir sergi alanı bile yaratabilirsiniz.

MİNİ BİR DEPO

Şeffaf, ayna, pleksi ya da ızgara şeklindeki depolama amaçlı dolaplar, ışığın içlerinden geçmesine izin verdikleri için alanı bloke etmez. Ayaklı dolaplar yerine duvara monte tercih edebileceğiniz ünitelerle evdeki fazlalıkları bu şekilde saklayabilir ya da mutfağa sığdıramadığınız eşyaları böylesi bir alanda muhafaza edebilirsiniz.

EV-OFİS

Yemek masanızı, evden çalışıyorsanız bir çalışma masası olarak da değerlendirebilirsiniz. Tekerlekli kesonlar ofis malzemelerini modüler hale getirebilir. Benzer şekilde fazla alan harcamadan duvarda kullanabileceğiniz üniteler ve askılar da ofis malzemelerinizi yemek alanında düzenlemenize yardımcı olur.

Fotoğraf: Ikea.
Hazırlayan: İlke Yılmaz

Oda bölme nasıl yapılır? Büyük odayı bölmek için 7 pratik fikir