Bir oda nasıl soğutulur

Bir oda nasıl soğutulur: Bu yaz ısıyı uzak tutmanın 7 basit, akıllı ve ucuz yolu

Dert etmeyin, bir odayı bir profesyonel gibi nasıl soğutacağınızı öğrenin

Sıcaklık yükselmeye başladığında klimayı çalıştırma imkanınız yoksa, bir odayı hızlı bir şekilde nasıl soğutacağınızı bilmek çok önemlidir.

Bu yaz odanızı serinletmenin en iyi yollarını, klimasız küçük evlerde yaşamış veya hala yaşayan Real Homes ekibi paylaştı. Sizler için yedi ipucu, tavsiye, soğutma yöntemleri ve ürün önerilerini derledik, böylece kısa sürede serinleyebilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: Sizi yaz boyu serin tutacak 8 klima alternatifi

Klima soğutmuyor diyorsanız uzmandan öneriler

Evi klimasız serinletmenin yolları: Klimasız ev nasıl soğutulur?

BİR ODAYI SOĞUTMANIN 7 AKILLI YOLU

  1. PENCERELERİ, PANJURLARI VE PERDELERİ KAPATIN

Temiz hava almak için pencereleri açmak mantıklı gelebilir, ancak sıcak dış havayı içeri sokmamak, odanızı serin tutmanın ve özellikle üst katlardaki odalarda serin kalmanın en akıllıca yoludur.

Odanızı serin tutmak için pencereleri mümkün olduğunca uzun süre kapalı tutun, en azından güneş ışığı doğrudan evinize vurana kadar. Güneş ışığı odanıza direkt vurduğunda, içerideki sıcaklığı hızla yükseltir. Bu yüzden güneşi dışarıda tutmak ve içerdeki serin havayı korumak çok önemlidir.

Panjurları indirin, perdeleri kapatın ve pencereleri kapalı tutun. Günün en sıcak saatleri geçtiğinde, genellikle 15:00-18:00 arasında, hepsini açarak daha serin havanın içeri girmesine izin verin.

İki katlı küçük bir evde yaşıyorsanız, üst kattaki yatak odası ve banyo kapılarını da kapalı tutun, çünkü bu, ısıyı evinizin kalbinden uzak tutmak için ek bir katman görevi görecektir. 

  1. TAVAN ARANIZI AÇIN

Evinizin çatı arası kapısı var mı? Eğer öyleyse, bu kapıyı açarak büyük miktarda sıcak havanın yukarıya çıkmasını ve sizin bulunduğunuz alanda birikmesini engelleyebilirsiniz. Böylece sıcak hava çatı arasında toplanır ve serinleme sağlar.

Eğer tavan pencereniz varsa, onu da açın. Bunu, ısındığında buharın yukarı doğru çıkmasını sağlamak için açılan bir çaydanlık kapağı gibi düşünebilirsiniz. Sıcak hava yukarı çıkarak tavan arasında birikir ve evinizin alt katlarında daha serin bir ortam yaratır.

  1. HAVA SOĞUTMA TÜYOLARI

Yeni bir fan alamıyorsanız, mevcut fanınızı daha etkili hale getirerek soğuk hava üflemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için bir kaseyi soğuk suyla doldurun (varsa buz küpleri ekleyin) ve fanın önüne yerleştirin. Bu, daha soğuk havanın odanıza üflenmesini sağlar.

Ayrıca, büyük bir tabağı suyla doldurup dondurarak dev bir buz küpü oluşturabilirsiniz. Bu buz küpünü bir kovaya veya küvete yerleştirip suyla doldurun. Suyun üzerindeki hava doğal olarak daha soğuk olacaktır. Odanızın etrafına soğuk su dolu kaseler yerleştirmek bile sıcaklığın düşmesine yardımcı olacaktır.

  1. ENERJİ TASARRUFLU AMPULLER KULLANIN

Ampullerin, özellikle eski tip akkor ampullerin ısı yayabileceğini gözden kaçırmak kolaydır. Bu küçük ısı kaynakları bile küçük alanlarda odanın sıcaklığını artırabilir.

Bunu önlemek için enerji tasarruflu ampullere geçin. Bu ampuller, daha az ısı yayar ve çok daha uzun süre dayanır, böylece hem serin bir ortam sağlar hem de enerji tasarrufu yaparsınız.

5. NEMLİ ÇARŞAFLARI ASIN

Açık bir pencerenin önüne nemli bir çarşaf asmak.

6. FIRIN KULLANIMINI SINIRLAYIN

Fırın kullanmak, mikrodalga kullanmak gibi değildir çünkü fırın, çevresindeki havaya nüfuz eden ve odayı ısıtan bir ısı üretir. Bunun yerine, hava fritözünüzü kullanarak bu ısıyı azaltabilirsiniz.

Eğer hala bir hava fritözünüz yoksa, hemen bir tane edinin çünkü bu cihaz, mutfağınızın olmazsa olmazıdır. Hava fritözü sadece yemek pişirme şeklinizi değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda mutfağınızın ya da yemek alanınızın bunaltıcı bir sıcaklıkta olmasını engeller.

Biz hava fritözümüzü sekiz ay önce aldık ve o zamandan beri fırınımızı hiç kullanmadık. Özellikle en iyi hava fritözlerinden birini seçerseniz, pişirme ihtiyaçlarınızın %99’unu çok daha verimli bir şekilde karşılayabilirsiniz.

7. PENCERELERE ISI AZALTICI FİLMLER UYGULAYIN

Pencerelerinizi ve perdelerinizi bütün gün kapalı tutma fikri size küçük bir panik veya klostrofobi hissi veriyorsa endişelenmeyin.

Yansıtıcı ve ısıyı azaltan cam filmi kullanarak sıcaklığı düzenleyebilirsiniz. Bu filmler son derece kolay uygulanır (ve hasar bırakmadan çıkarılabildiği için kiracılar için idealdir) ve oldukça etkilidir.

Işığı engellemezler ve birçoğu gündüzleri mahremiyet sağlar (ancak geceleri ışıklar açıkken dikkatli olun, çünkü içeride ışık olduğunda genellikle şeffaf hale gelirler!).