Bir iç mimar mutfağında asla bulundurmayacağı 10 şeyi açıkladı

Herkesin dekorasyonda öncelik verdiği kriterler vardır. Bir iç mimar ise çoğu zaman fonksiyonelliği ve pratikliği öne alır. Insider’a konuşan bir iç mimar, kendi mutfağında asla bulundurmayacağı 10 şeyi açıkladı…

Yazı iç mimer Kelly Kruger’ın Insider için yazdığı yazıdan alınmış olup, Kruger’ın ağzından anlatılmaktadır. 

Bazı Tezgahlar Uzun Vadede Kullanışlı Değildir

Öncelikle mutfağınızı yeniliyorsanız, nötr ve geleneksel bir tezgah seçmenizi tavsiye ederim.

Her ne kadar alanınızı mevcut trendlere uyacak şekilde tasarlamak cazip gelse de, tezgah üstü gibi daha nötr seçeneklerle gitmek size gelecekte dekorunuzu değiştirme esnekliği sağlayacaktır.

Modaya uygun, farklı bir görünüme sahip oldukları ve özel bakım gerektirebilecekleri için kasap tezgah, ahşap, beton ve fayans gibi malzemelerden özellikle kaçınırım. Bunun yerine, bu malzemeleri ayrı bir bar düzeneğinde kullanmak siz hem esneklik verecek hem de trendlere uyacaktır. 

Bitkiler Mutfakta Çok Kirlenir

Bitkiler, mutfak dekoruna güzel bir katkı olabilir, ancak toz toplarlar ve sıçrayan yağ ile kaplanabilirler. Sahte bitkiler, düzenli olarak temizlenmezlerse yemek kokularını hapsedebilirken,  doğal bitkiler küflenmeye ve haşerelere karşı hassastır.

Bitkilerden uzak durmanızı tavsiye etsem de, yeşillik görünümünü gerçekten seviyorsanız, yağ birikmesini önlemek için sahte olanları tercih eder ve onları ocaktan daha uzağa yerleştirirdim. Veya, tariflerde düzenli olarak kullanacağınız ve temizlemenize gerek kalmayacak canlı ve taze otları kullanın.

Laminat Dolaplar Suya Karşı Dayanıklı Değildir

Prefabrik laminat dolaplar, kurulumu kolay ve bütçe dostu oldukları için popüler bir tercihtir. Bununla birlikte, mutfakta belirecek sular, ek yerlerine sızabilir ve yonga levhanın şişmesine ve laminat yüzeyin kabarmasına neden olabilir.

Bütçeniz elveriyorsa her zaman ahşap dolapları tercih etmenizi öneririm. Daha dayanıklıdırlar, lüks bir yüzeye sahip olabilirler ve zamanla zevkiniz değişirse üzeri de boyanabilir!

Uyumlu Tabak Takımları Sıkıcı Olabilir

Uyumlu kaseler ve tabaklardan oluşan bir tabak seti almak oldukça yaygın ve size de mantıklı gelebilir. Ancak bence uyumlu tabak takımları sıkıcı görünebilir ve çoğu zaman kişilikten yoksun olabilir.

Bunun yerine, daha koordine ve özelleştirilmiş bir görüntüyü tercih ediyorum. Uyumlu, görsel olarak hoş bir sofra düzeni oluşturmak için tamamlayıcı renklere, desenlere ve stillere sahip ayrı parçalar seçerek misafirlerinizi etkileyin.

Bonus bir ipucu olarak, keten masa örtüleri ve servis altlıkları da kişiliğinizi konuşturur ve bir tasarımcı hissi verebilir.

Ağır ve Kalın Perdeler Yemek Kokularını Hapseder

Yağ ve yemek kokularını önlemek için mutfakta kalın, lüks perdelerden kaçınılması daha iyidir.

Birçok perdenin yapıldığı pamuklu ve keten kumaşlar, doğrudan güneş ışığı altında hızla soluyor ve düzenli olarak yıkanmaları gerekiyor. 

Kalın perdeler aynı zamanda bir alanı görsel olarak da ağırlaştırır, ve mutfak gibi enerjik bir çalışma alanına uymayan bir hava verir.

Gizlilik ve biraz güneş koruması için mutfak pencerelerini şeffaf polyester perdeler, ahşap panjurlar,  veya stor perdelerle çerçevelemenizi öneririm. Bu perde türleri daha temiz hatlara sahiptir ve mutfağınızı aydınlık ve işlevsel tutacaktır.

Üstten Monteli Lavabolar En İyi Seçenek Olmayabilir

Üstten monteli lavabolar genellikle en bütçe dostu seçenektir ve kurulumu kolaydır: Lavaboyu tezgahta önceden açılmış bir deliğe yerleştirin ve kenarlarını kapatın. Fakat bu şekilde, kir, lavabo ile tezgah arasındaki dikiş boyunca kolayca birikebilir.

Ayrıca, üstten monteli lavabonun, alttan montajlı veya çiftlik evi seçeneklerine kıyasla daha az karmaşık göründüğünü düşünüyorum. Tezgah altı lavabolar, su ve birikintileri doğrudan tezgahtan silmenizi ve daha amaçlı, modern bir tasarıma sahip olmanızı sağlar.

İnşaatçı Sınıfı Dolap Donanımı da Oldukça Sıkıcı

Dolaplarda inşaatçı sınıfı gümüş çubuklar ve düğmelerin kişilikten yoksun olduğunu ve lüks bir mutfağı bile standart hissettirebileceğini düşünüyorum. Donuk, inşaatçı sınıfı bir dolap donanımını değiştirmek, dekorunuzu renklendirmenin nispeten ucuz bir yoludur. 

Evinizin sizi heyecanlandıran unsurlarını düşünün ve bu tasarım unsurunu mutfak donanımınıza dahil edin. Örneğin, dekor estetiğiniz modern vintage ise, modern görünümlü dolaplarla gidin ve eğlenceli altın vintage bir donanım deneyin.

Açık Raflar Toz ve Kir Toplar

Açık raflar, kaliteli cam eşyalarınızı sergilemenin güzel bir yoludur, ancak açıkta kalan eşyalarda toz ve yağ birikmesi sık sık temizlik gerektirir. Açık raflar aynı zamanda görsel olarak kaotik bir görüntü yaratabilir. 

Tozlu cam eşya riski olmadan rafları açık tutmak için, şeffaf camlı dolapları tercih etmenizi tavsiye ederim. Açık rafların hafif, havadar görünümünden vazgeçmek istemiyorsanız, bunları idareli kullanmanızı ve temizlemesi öğeleri sergilemenizi tavsiye ederim.

Hızlı ve Sert Kapanan Dolaplar ve Çekmecelerden Kaçının

Birçok geleneksel dolap, kapıların ve çekmecelerin çarparak kapanmasını önleyen sönümleme teknolojisinden yoksundur. Dolapları çarparak kapatmak, menteşelerin veya sürgülerin aşınmasını ve yıpranmasını hızlandırabilir ve hoş bir mutfak deneyimi değildir.

Yavaş kapanan dolaplar ve çekmeceler, donanımın ömrünü uzatır ve bütçenizi zorlamadan mutfak deneyiminize bir lüks unsuru ekler. Mutfağınıza yavaş kapanan dolaplar eklemek de nispeten basit bir DIY projesi olabilir.

Çekmecesiz ve Rafsız Dolaplar, Verimsiz Düzenleyicilerdir

Prefabrik dolaplar, özellikle alçak dolaplar, genellikle eşyalarınızı düzenlemek için fazla işlevselliğe sahip olmayan geniş ve boş alanlardır. İlk etapta daha az maliyetli olsalar da, depolama alanınızı geliştirmek adına muhtemelen düzenleyiciler kurmanız ve raflar satın almanız gerekecektir.

Ben modern bir mutfakta geniş çekmeceleri veya çekmeceli raflı dolapları tercih ediyorum. Dikey gereç çekmeceleri ve kesme tahtası rafları gibi akıllı depolama çözümleri de tezgahınızı dağınıklıktan uzak tutmanın ve mutfağınızı düzenli tutmanın harika yollarıdır.

Evinizde asla bulundurmamanız gereken temizlemesi zor 4 eşya