Southern magnolia (Magnolia grandiflora)

Evinizin yakınına bir ağaç dikmek, sadece hoş bir manzara oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda gölge ve gizlilik gibi birçok avantajı da beraberinde getirir. Bununla birlikte, mülkünüzün değerini de artırabilir.

Evinizin etrafındaki düzenlemeler ve manzaranın iyileştirilmesi için yakınınıza ağaç dikmenin pek çok faydası vardır. Ön bahçenizde düzenlenmiş bir süs ağacı, evinizin trotuar görüntüsüne katkıda bulunarak olumlu bir ilk izlenim yaratır ve mülkünüzün değerini artırabilir.

Avlu veya arka bahçe verandasına stratejik olarak yerleştirilen bir ağaç, sıcak güneşli günlerde dinlenmek için gölge ve keyifli bir alan sağlamasıyla pratik avantajlar sunar. Aynı şekilde, kış aylarında ağaçlar, soğuk havalarda dışarı çıktığınızda rüzgara karşı bir koruma sağlayarak size destek olabilir.

Gizlilik ve koruma için en uygun ağaçlar, komşular, yol ve gizlilik istediğiniz diğer manzaralardan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir. Ağaçlar, bir veranda veya sundurma etrafında mahremiyet sağlamanın yanı sıra pencere görüş hatlarını da engelleyebilir.

Ancak, yanlış ağaç türünün seçilmesi veya istila edici büyüklükte olması durumunda, yapısal sorunlar ortaya çıkabilir ve bu sorunlar tüm faydaları gölgede bırakabilir. Uzman tavsiyeleri doğru yönlendirme sağlayarak bu riskleri en aza indirebilir.

BİR EVİN YAKININA DİKİEBİLECEK EN İYİ AĞAÇLARI SEÇMEK

Bir evin yakınına dikilecek en uygun ağacı seçerken, peyzaj tasarımcısı Jonathan Fargion’un belirttiği bazı özellikleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Ağaçların boyutlarına odaklanırken, her ağacın büyüme alanını, yetişkin boyutlarını ve yayılımını dikkate almak önemlidir.

Çok büyük bir ağaç tercih etmek, bazı durumlarda ışığı keserek manzarayı engelleyebilir veya yapısal tehdit oluşturabilir. Ancak, doğru şekilde yerleştirilen doğru ağaç, gelişirken mülkünüze veya komşularınıza zarar vermeden büyüyebilir.

Evinizin yakınına dikilecek en uygun ağacı seçmek büyük bir karardır, bu yüzden uzman tavsiyelerine başvurmak ve ilham almak önemlidir.

Ayrıca, daha güvenli bir seçenek arıyorsanız, saksıda yetiştirilebilen ve dar alanlara uygun olan ağaçları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

KREP MERSİNİ (YAZ LEYLAĞI)

Pembe, beyaz, lavanta ve kırmızı renkteki gösterişli çiçek salkımları, yazdan sonbahara kadar bu ağaçları popüler bir seçim haline getiriyor. Büyümelerinin kolay olması da tercih edilme sebeplerinden biri.

Krep mersini veya yaz leylağı olarak bilinen bu ağaçlar, küçük bahçeler için ve saksılarda yetiştirmek için idealdir. Onları evinizin yakınında bir özellik olarak eklemek isteyebilirsiniz.

Jonathan Fargion’a göre, krep mersinleri renkli kabuklara, gövdeli yapılara ve çiçeklere sahip güzel ağaçlardır. Çiçeklerinin beyaz, macenta veya turuncu olabileceği gibi sonbaharda da güzel renklere bürünebilirler.

Krep mersinleri, tek gövdeli bir ağaç formuna dönüştürülebilir veya doğal olarak çok gövdeli bir stile bırakılabilir.

Botanik adı: Lagerstroemia

MEYVE AĞAÇLARI

Her bahçede, küçük çiçekli kiraz ağaçlarından en az bir tane bulunmalıdır. Muhteşem pembe veya beyaz çiçek demetleri, sonbaharda ateşli kırmızı, turuncu ve altın renklerine dönüşen güzel yapraklar ve kışın çekici kabuklarıyla, dört mevsim dış mekanın estetiğini harika bir şekilde artıracak bir odak noktası oluştururlar.

Plantin’den sertifikalı bahçe uzmanı ve botanikçi Melvin Cubian’a göre, kiraz ağaçları çeşitli türlerde ve renklerde bulunur ve yalnızca muhteşem çiçeklerle değil, aynı zamanda sığ köklere sahip olmalarıyla da mülkünüze zarar vermeyeceklerini garanti ederler. Ayrıca, ekili bir çeşit seçerseniz yaz aylarında bir avuç meyve de tadabilirsiniz.

Bu ağaçlar aynı zamanda düşük bakım gerektiren bir seçenektir. Kiraz ağaçları, kendi doğal formlarını geliştirme eğiliminde olduklarından sık sık budanmayı gerektirmezler. Büyüme tarzını kontrol altında tutmak için diktiğiniz ağacın evden uygun bir mesafede olduğundan emin olun.

Botanik adı: Prunus

LEOPAR AĞACI

İnce, yaprak döken bir ağaç olan bu bitki, yaz aylarında hafif gölge sağlar ve tropikal bahçe konseptleri için ideal bir seçenektir. Eğer bahçenizde egzotik bir görünüm arıyorsanız, bu bitki bir veya daha fazla adet hatta büyük saksılarda avlunuzda da tercih edebileceğiniz bitkiler arasında.

Yaz aylarında küçük, sarı bezelye benzeri kokulu çiçek salkımları görülür ve daha sonra koyu renkli tohum kabukları oluşur.

Hawaii Üniversitesi Tropikal Bitki ve Toprak Bilimleri Bölümü’nden bahçe uzmanı Richard A Criley’e göre, Brezilya demir ağacı olarak da bilinen bu ağaç, adını sert yapısından alır ve hafif sarkık dallarıyla şemsiye şeklinde bir tacı vardır. Yaprakları tüylü ve narin olduğundan ağır bir gölge oluşturmaz. Kabuğu yaşlandıkça soyulur ve beyazımsı, gri ve koyu lekelerle pürüzsüz bir görünüm kazanır, bu da ona leopar ağacı adını verir.

Tropikal ve sıcak-ılıman iklimlere ihtiyaç duyan bu bitki, Florida veya Hawaii gibi bölgelerde yetiştirildiğinde mükemmel sonuçlar verir. Şehir sokaklarının gölgesiz koşullarına dayanıklı olduğu için ön bahçeler için idealdir. Hafif donlar veya kurak yazlar gibi ılıman iklimlerde büyüme koşulları, bu bitkinin dev bir ağaç haline gelmesini engelleyecektir.

Botanik adı: Libidibia ferrea (önceden Caesalpinia ferrea olarak biliniyordu)

MEKSİKA YELPAZE PALMİYESİ

Meksika yelpaze palmiyesi, zarif yapısı ve yemyeşil, yelpaze şeklindeki yapraklarıyla bahçenize drama ve mimari bir şekil katmak istiyorsanız mükemmel bir seçenektir. Ağaç, hatta yaz aylarında karışıma eklenebilen güzel krem renkli çiçek salkımlarıyla da dikkat çeker.

Çoğu palmiye ağacı tropik iklimlere özgüdür, bu nedenle çöl bölgelerinde yaşayanlar için Meksika yelpaze palmiyesi harika bir seçenektir. Bu palmiye türü, sıcak yazları ve ılıman kışları tercih eder ve sıcaklıkların 95°F ila 78°F arasında olduğu yetiştirme bölgelerinde iyi gelişir.

Bahçe uzmanı Melvin Cubian’a göre, bu uzun ve zarif palmiye, su tasarrufu sağlayan peyzaj düzenlemesi arayanlar için akıllıca bir tercihtir. Evinizin temeline zarar vermez ve özellikle evinize giden yol kenarında bir odak noktası oluşturmak için idealdir.

Olgunlaştığında büyük boylara ulaşsa da, genç Meksika yelpaze palmiyesi küçük avuç içi kaplarda bile iyi gelişir. Bu nedenle, küçük bahçeler için ağaç düşünenler için harika bir seçenektir, özellikle de bu palmiyenin Florida, Kaliforniya ve Hawaii gibi bölgelerde istilacı bir tür olduğu göz önünde bulundurulduğunda.

Botanik adı: Washingtonia robusta

MANOLYA

Çiçekli bir ağaç seçimi yaparken, tatlıbay manolyası bahçenizde harika bir seçenektir. Peyzaj fikirlerinize ekleyebileceğiniz en iyi manolya türleri listemizde en çok tercih edilenlerden biridir.

Jonathan Fargion’a göre, tatlıbay manolyası gümüş renkli alt yapraklara sahip yarı yaprak döken yapraklara sahip gövdeli bir ağaçtır. Çiçek salkımı kremsi beyaz ve tatlı limon kabuğu kokusu yaymaktadır.

Bu ağacın yaprakları hoş, parlak bir gölgelik oluşturur. Yapraklarını döken bir tür olmasına rağmen, ılıman bir kış geçiriyorsanız yapraklarını korur. Bu nedenle genellikle yarı yaprak döken olarak adlandırılır. Diğer manolya türlerinden farklı olarak, nemli ve killi toprakları tercih eder, bu yüzden ‘bataklık manolyası’ olarak da bilinir.

Bu manolya türü, soğuğa daha dayanıklıdır ve kuzey iklimlerinde yarı yaprak döken bitki örtüsünün bir kısmını daha etkili bir şekilde korur.

Botanik adı: Magnolia virginiana