Bilime göre oda oda en iyi 9 boya rengi ve etkileri

Bilime göre oda oda en iyi 9 boya rengi ve etkileri

Renkler, insana bir stil duygusu aktarabilir ve evlerimizde farklı ruh hallerinin tonunu belirleyebilir. Bu nedenle, doğru boya tonlarının evdeki yaşam kalitenizi artırabileceği gerçeği mantıklıdır. 

Mükemmel tonu seçmenize yardımcı olmak için, favori duvar boyası renklerinin arkasındaki psikolojiyi paylaşıyoruz.

ÇALIŞMA ALANLARI İÇİN EN İYİ DUVAR RENGİ: PEMBE

Pembe rengin yatıştırıcı ve sakin olduğuna dair pek çok kanıt var. Örneğin, son 40 yıldır pembe gözaltı merkezleri mahkumları sakinleştiriyor . Renk tonunun, nefes almanız ve rahatlamanız için hatırlatılması gereken yoğun alanlar için mükemmel olduğunu düşünüyoruz. Pembeyi pastel nane veya soluk sarı tonlarıyla karıştırarak eğlenceli bir his yaratmayı düşünün.

ÇOCUK ODASI İÇİN EN İYİ DUVAR RENGİ: YEŞİL

Doğa ve denge hissi için, yeşil mükemmel işe yarar. Sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için, her yeşil tonun evinizdeki çoğu alanda etkili olabileceğini düşünüyoruz. Cinsiyet açısından tarafsız bir çocuk odası oluşturmak için yeşil ton kullanma fikrine sıcak bakıyoruz.

MUTFAKLAR İÇİN EN İYİ DUVAR RENGİ: SARI

Manor Works Painting’in CEO’su ve sahibi Victor Tirondola, tereyağı sarısının yemek yenen mutfaklar için mükemmel bir renk olduğunu söylüyor. Bu renk tonu, kişinin enerji seviyelerini artırırken iştahı da artırıyor. Sabah insanı değil misiniz? Kahvaltınızı sarı bir mutfakta yapmak şevkinizi ve motivasyonunuzu artırabilir.

YATAK ODASI İÇİN EN İYİ RENK: KOYU MAVİ

Frontiers in Psychology tarafından açıklanan birkaç çalışma, mavi ışığın uyanıklığı artırdığını ortaya çıkarırken, New York City mimarı John Mochelle’e göre, mavi duvarlar, bir yatak odası için ideal olan huzur ve koruyucu hisleri sağlıyor. Gece mavisi ve gök mavisi gibi görünümü dengelemek için koyu mavi tonlarını daha açık tonlarla karıştırmaya bakın.

SPOR ODASI İÇİN EN İYİ DUVAR RENGİ: KOYU KIRMIZI

Teksas merkezli bir iç mimar olan Tara Polony, cesur, tutkulu bir alan oluşturmak istiyorsanız, parlak bir kırmızının alanınıza enerji verebileceğini ifade ediyor. Aslında, Journal of Athletic Enhancement tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, renk fiziksel performansı artırabilir, bu da kırmızı vurgulu bir duvarı evdeki spor odaları için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

HOBİ ODASI İÇİN EN İYİ DUVAR RENGİ: LAVANTA

PPG Paints’te renk uzmanı olan Dee Schlotter’a göre, genellikle üzüntü veya hayal kırıklığı ile ilişkilendirilen çok daha koyu mor tonlarının aksine, leylak bir gizem havasına sahiptir ve yaratıcılığı uyandırır. Bir hobi veya zanaat odasında hayal gücünü harekete geçirmek için mükemmel bir renktir. Gri gibi nötr bir gölgeyle veya hoş dut tonlarıyla eşleştirmeyi düşünün.

YEMEK ODASI İÇİN EN İYİ RENK: KIRIK BEYAZ

Görünüşe göre hiç bitmeyen sayıda beyaz boya tonu arasından seçim yapabilirsiniz, peki yemek odanız için hangisi en iyisidir? Hepsi tercihe dayalı olsa da, daha sıcak bir beyaz, odada daha sıcak ve davetkar bir ton uyandırır.

ANTRE İÇİN EN İYİ DUVAR RENGİ: GÜMÜŞ

Gri renk ile giriş yolunuzda sakinleştirici hisler yaratabilirsiniz. New York City mimarı John Mochelle, duygusal olmayan renk tonu olarak bilinen evinizdeki en telaşlı alanlardan birini bastırılmış ve çekingen hissettirebilir. “En sevdiğim gri tonu gümüşi beyaza doğru eğiliyor. Giriş yollarını aydınlatarak onları sessizlikten daha canlı hissettiriyor.”

EV OFİS ALANLARI İÇİN: TURUNCU

New Yorklu mimar John Mochelle, “Turuncu, bir odaya sıcak bir his veren canlandırıcı bir renktir ” diyor. “Evinizdeki eğlendiğiniz, oturma odaları ve yemek odalarını düşündüğünüz temel alanlar için idealdir. Turuncu aynı zamanda onu evdeki ofisler için eşit derecede uygun kılan motive edici bir renktir.”

Bir odadaki dört duvarı turuncuya boyamak göz korkutucu görünüyorsa, Mochelle tek bir vurgu duvarı oluşturmayı öneriyor.

Küçük mutfağı büyük gösterecek 10 boya rengi

Hangi cephe ne renge boyanmalıdır? Cepheye göre duvar boyası seçimi

Filli Boya Renklerini ve İsimlerini İçeren 2020 Renk Kataloğu