Basit saklama çözümleri ile dağınıklığı önleyecek hoş öneriler

Eviniz patlamaya hazır bir bohça gibi mi? Eşyalar dağ gibi yığıldı mı? O halde evinizi fazlalıklardan kurtarmaya ve günlük yaşamınıza düzen getirin.

EĞLENCELİ FİKİRLER…

 1. Cam kapaklı duvar dolapları, mutfağınızın açık ve ferah görünmesini sağlar. Birlikte kullandığınız mutfak eşyalarınızı düzenli bir şekilde dolap raflarına yerleştirebilirsiniz.
 2. Sık kullandığınız (ya da tasarımı farklı) yağ şişelerinizi açık bir rafa dizin. Mutfak aletlerinizi raya asarak çalışma alanında dağınıklığa sebep olmadan elinizin altında bulundurabilirsiniz.
 3. Yeterli yeriniz varsa, ada tezgah birçok saklama sorununuza çare olacaktır. Bu çeşit bir düzenleme size sadece malzeme doğramak ya da yemek hazırlamak için ekstra çalışma yüzeyi sağlamakla kalmaz, tezgah altına da mutfak eşyalarınızı rahatlıkla yerleştirmenizi sağlar.
 4. Ada tezgah için yeriniz yok mu? Bu durumda istediğiniz yere taşıyabileceğiniz, basit bir tekerlekli servis masası da aynı işlevi daha küçük ölçeklerde görebilir. Böylece alandan da kazanmış olursunuz.

YER KAZANDIRACAK 5 ŞIK ÇÖZÜM

 1. Oda oda çalışarak, eşyalarınızı dört gruba ayırın: Kalacaklar, verilecekler, geri dönüştürülecekler ve atılacaklar. Daha sonra aynı ayrımı “kalacaklar” grubuna tekrar uygulayın. Bir eşyayı geçen sene kullanmadıysanız veya artık beğenmiyorsanız, ona ‘güle güle’ deyin. Geriye kalan eşyalarınızı da akıllı saklama çözümleriyle en az yer kaplayacak şekilde düzenleyin. İyi fikirlerle büyük mobilyalardan en küçük dosyaya kadar evinizde her şey için mutlaka yer bulabilirsiniz.
 2. Bazen en basit çözüm en iyi sonucu verir. Basit askı kancalarına iki katlı bir düzen içerisinde şapkalarınızı asarak göz alıcı bir görünüm yaratabilirsiniz.
 3. Giriş holünde fatura, bozuk para, anahtarlık ve diğer ufak tefek eşyaları düzenli tutabilmek için geri dönüşümlü malzemeden yaratıcı saksılar, sepetler veya peçetelikler kullanabilirsiniz.
 4. Ekstra saklama alanı yaratmak istiyorsanız çok amaçlı mobilyalar ihtiyacınıza cevap verebilir. Evinizin girişine yerleştireceğiniz bankın üzerine oturup ayakkabınızı giyebilir, altına da ayakkabılarınızı yerleştirebilirsiniz.
 5. İnsanların sürekli geçtiği koridorlar, bir mıknatıs gibi dağınıklığı çeker. Basit bir masa yerine çekmeceleri veya sepetleri olan çok amaçlı bir ünite kullanın. Böylece eşyalarınızı ortada bırakmadan elinizin altında tutmuş olursunuz. Düzeni korumak için her sepeti veya çekmeceyi bir konu için ayırın ve öyle kullanın.

BASİT SAKLAMA ÇÖZÜMLERİ: OYUN OYNARKEN

 1. Raf içlerini renkli kağıtlarla kaplayıp, üzerlerine yine renkli kağıtlardan kesilmiş ayak izi şeklindeki çıkartmalar yapıştırın. Bu çocuklar için oda toplamayı bir oyun haline getirebilir. Hatta ayakkabılarına uygun olarak farklı boyutlarda ayaklar da yapın.
 2. Küçük ama çok sayıda olan çocuk kıyafetlerini tel sepetlere koyun, sepetleri yerleştirdiğiniz rafları da renkli resimlerle etiketleyin, böylelikle çocuklar odalarını toplamayı daha kolay öğrenecektir.
 3. Küçük kızlar için, ‘kıymetli’ aksesuarlarını ve saç tokalarını koyabilecekleri, farklı gözleri olan çok sevecekleri mücevher kutularından alabilirsiniz.

ÇALIŞIRKEN

 1. Tekerlekli bir masa, yazıcı gibi sürekli yanınızda bulunması gerekmeyen eşyalar için iyi bir çözüm. Sadece gerekli olduğunda masayı çekebilir, işiniz bitince de yerine itebilirsiniz.
 2. Evraklarınızı kutular içerisine düzenli olarak yerleştirerek çalışma alanınızın kağıtlarla dolmasını önleyin.
 3. Açık raf düzenlemelerinde görüntü kirliliğini engellemek ve görünümü şık ve uyumlu kılmak için saklama kutularını tek bir ana renkte seçin.

İlginizi çekebilir: Çalışma odasına yaratıcı ve fonksiyonel çözüm

GÜNDELİK HAYATTA

 1. Odanızın alt ya da üst bölgelerinde ekstra saklama alanı yaratabilirsiniz. Cumba tipi pencerelerin alt kısımlarına çekmeceler yerleştirerek, örgü işleri, bulmaca kitapları ya da magazin dergileri gibi her türlü ıvır zıvır eşyanızı bu çekmecelere koyabilirsiniz.
 2. Büyük ölçekli koleksiyonlarınızı bir rafa tek tek dizmek yerine bir kase içinde bir arada kullanarak çok daha göz alıcı bir görünüm yaratabilirsiniz. Ayrıca masanın üzerinde size özgü ve sıradanlıktan uzak bir odak noktası oluşturabilirsiniz.
 3. Pencere pervazı ne zaman pencere pervazı olmaktan çıkar? Kitaplık olarak kullanıldığı zaman… Çok yönlü kübik raf ünitelerini; paravan, pervaz, vitrin gibi farklı işlevler için kullanırken, her türlü eşyanızı da bu ünitelerde teşhir edebilirsiniz.

GÜNE HAZIRLANIRKEN ÇALIŞIRKEN

 1. Güzellik malzemelerinizi, boy sırasına göre dizin ve rafa yapışmamaları için metal tepsilere yerleştirin. Ambalajı güzel olan ürünleri en ön tarafa yerleştirin. İşte anında şık bir banyonuz oldu!
 2. Banyonuz sığınağınızdır; spa stili çağrışımları banyonuzda yaratarak, onu huzur dolu bir mekana dönüştürebilirsiniz. Şişelerle dolu, toz toplayan rafları tercih etmiyorsanız onları kaldırabilir, bu işi görecek bir dolap tercih edebilirsiniz.
 3. Basit ama şık bir saklama çözümü için çeşitli boylardaki kullanılmış kavanozu bir arada kullanabilirsiniz.

Evinizde mükemmel saklama alanları oluşturun! Bu dahice alanları kimse fark edemeyecek