balkon-ve-teras-dekorasyonu
balkon-ve-teras-dekorasyonu

Balkonunuza veya terasa yeni bir dokunuş: 15 yeni fikir

Son güncelleme:

Balkonunuza veya terasınıza yeni bir dokunuş getirmek istiyorsanız, 15 yeni fikirle buluşmaya hazır olun.

BALKONDA ÖZEL ATÖLYE

Mevsimsel saksı değişimleri veya yeni çiçek dikim işlemlerini rahatça gerçekleştirmek için balkonunuzun bir bölümünde kendinize özel bir atölye oluşturabilirsiniz.

AÇIK HAVA MUTFAĞI

Bahçeden bir adım geride yer alan balkonunuz yeteri kadar büyükse açık hava mutfağı oluşturabilirsiniz. Yaz günlerinde dışarıda daha fazla zaman geçirmek için bu bölümü bahane edebilirsiniz.

Açık hava mutfağı

CEPHEYİ SARIP SARMALAYAN BİTKİLER

Balkon cephesini sarıp sarmalayan bitki türleri arasında çiçekli türler olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Mevsim koşullarınız uygunsa begonvili pembe-mor çiçekleriyle listenin ilk sırasına ekleyebilirsiniz.

Balkonda begonvil

MASALARI KESME ÇİÇEKLERLE SÜSLEYİN

Yaz günlerinin vazgeçilmez alışkanlıkları arasında balkonda kurulan sofralar geliyor. Siz de açık hava davetlerinizi planlarken masanızda kesme çiçek düzenlemelerine yer vermeyi unutmayın.

Masada kesme çiçekler

SAKSI İÇİNDE BİTKİLER

Balkonu yeşil dokuyla buluşturmanın en kolay çözümü saksı içinde bitki kullanmak. Saksılarınızı belirlerken aynı renk ve malzeme uyumuna dikkat edin. Böylece dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

GÜNEŞE DAYANIKLI KUMAŞ TÜRLERİ

Yaz günlerinde balkon mobilyasını tamamlayan tekstil ürünlerinin seçimi önemlidir. Güneşte solmayan, dış hava koşullarına dayanıklı kumaş türleri seçmelisiniz. Aynı zamanda desenli kumaş yerine açık tonları tercih ederseniz daha ferah ve geniş bir mekan hissini yakalayabilirsiniz.

RENKLERİN GÜCÜNDEN YARARLANIN

Sıra dışı biraz da eğlenceli bir mekan yaratmak için renklerin gücünden yararlanın. Canlı tonlarda yer döşemesi ve mobilya tercih edin. Ancak renkleri buluştururken karmaşa yaratmayın.

DEKORATİF ÜRÜNLER VE ÇİÇEKLERİN BULUŞMASI

Dekoratif detaylar arasında yer alan fenerler, kuş kafesleri, küçük su havuzları balkonunuzun dekorasyonuna canlılık katmanıza yardımcı olur. Bunları kullanırken mekanı çiçeklerle buluşturun.

Dekoratif ürünler

METAL MOBİLYALAR

Minimal çizgilerden hoşlananlar için metal mobilyalar hiç kuşkusuz ideal bir seçim olacaktır.

Metal mobilyalar

ARA GEÇİŞLERİ BİTKİLERLE YUMUŞATIN

Balkon duvar yüzeyi ile sert zemin yüzeyinin ara geçişini saksılarda kullandığınız bitkilerle kırabilirsiniz.

TOP FORMLU BİTKİLER

Top formlu bitkiler arasında kurtbağrı, Pittosporum tobira gibi türleri balkonda saksı içinde kullanabilirsiniz. Her dem yeşil bu bitkilerle dört mevsim yeşil bir görüntüyü balkonda koruyabilirsiniz.

DİKEY BAHÇELER

Dikey bahçe yaratarak balkonun dört bir yanında yeşil doku oluşturabilirsiniz. Yeşilin binbir tonu bu sayede saksıların dışında mekanda hayat bulabilir.

İDEAL BÜYÜKLÜKTEKİ MOBİLYAYI SEÇMEK

Balkonunuz için mobilya seçerken ilk olarak bir plan yapın; geçiş alanları ve kullanım alanlarını belirleyin. Bu ölçülere sadık kalarak balkonunuz için ideal büyüklükteki mobilyayı seçebilirsiniz.

ÇİÇEKLİ BİTKİLERİ KULLANIN

Manzaraya karşı planladığınız balkonunuzu biraz daha dekoratif hale getirmek istiyorsanız, o zaman sarılıcı bitkilerin gücünden yararlanın. Çiçekli bitkilerin belli dönem çiçekli kalması yerine her dem yeşil türler dört mevsim canlılığını koruyor, tercih sizin.

DOĞAL DOKULARIN UYUMU

Doğal dokulardan hoşlanıyorsanız seçeceğiniz aksesuar ve mobilyalarda da bu stilin izlerini taşıyan ürünler tercih etmeniz gerekir. Bu sayede balkonunuzda bütünlük yakalayabilirsiniz.

Dikey bahçeleri evinize taşıyın

Balkon dekorasyonunda bitkiler: Öncesi sonrası fotoğraflarla mükemmel değişim