BALKON-YENİLEME

Balkon nasıl yenilenir? Balkon ve bahçelerin eskiyen eşyalarını atmak yerine doğru ürünler ve pratik yöntemlerle temizleyerek yeniden kullanıma kazandırın.

DÖKÜM MASA VE SANDALYELER NASIL YENİLENİR?

Donuk görünen döküm veya alüminyum herhangi bir araba cilası ile parlatabilirsiniz. Bu cilalar bakım yaptığı gibi yüzeye yapışan kuş pisliği gibi zor kirleri de kolayca temizler. Yüzeyi temizleyin, nemli bir beze az bir miktar sıkıp dairesel hareketlerle yedirin ve temiz bez ile silip parlatın. İşlemi gölge bir yerde yapmaya özen gösterin.

TAŞ ZEMİN NASIL YENİLENİR?

Taş döşemelerin derz aralarına polimerik kum doldurarak hem yeniler hem de dayanıklılığını artırırsınız. Bu kum yabani otların yetişmesini ve karıncaların yuva yapmasını da engelliyor. Önce üzerine basarak hava boşluklarını çıkartın ve sonra kumu derz aralarına serpin. Zemine en az 24 saat basmayın.

LASTİK/KAUÇUK HORTUM NASIL TEMİZLENİR?

Hortumu 8 bardak beyaz sirke koyduğunuz su dolu bir leğenin içinde biraz bırakın, sonra ovalayarak yıkayın. Ardından birkaç saat bekleyip iyice durulayın. İşte size yepyeni bir hortum.

KUMAŞ ŞEMSİYE NASIL TEMİZLENİR?

2021 balkon dekorasyonu trendleri

Şemsiye kumaşını kolayca temizlemek için şemsiyeyi açık tutun ve tazyikli su ile yıkayın. Böylece kirler kuvvetli su ile akıp gider. Zor lekeler için şemsiyeyi bir kaç damla organik kastil sabunu damlattığınız nemli sünger ile silin.

SENTETİK KİLİM NASIL TEMİZLENİR?

Dış mekanda halı ve kilimler çok çabuk kirlenir. Bu yüzden polipropilen gibi kolay temizlenen, hipoalerjenik ve çabuk solmayan malzemeler tercih edin. Sabah yıkarsanız daha çabuk kurur. Hortumu jet püskürtmeye ayarlayın ve dokunun lifleri yönünde plastik kıllı fırça ile fırçalayın ve bir korkuluk üzerine asarak gün boyunca ara ara ters çevirerek iyice kurutun.

YASTIK VE MİNDERLER

Kumaşı bozmamak için en doğrusu nazikçe elde yıkamak. Dikiş ve fermuar kısımlarını 1 çorba kaşığı organik sıvı bulaşık deterjanı döktüğünüz 3-4 litre su ve naylon fırça ile ovalayın. Makinede yıkanabiliyorsa fermuarları kapatıp en düşük hızda yıkayın. Kırışmaması için sererek bekletin ve hafif nemliyken iç dolguya geçirip kurumaya bırakın.

HAMAKLAR NASIL TEMİZLENİR?

Hamağınız pamuk ise tahta kısımlarını çıkarıp ip kısmını hafif deterjanlı suda ıslatın ve nazikçe çitileyin. Çamaşır suyunu sadece sentetikler için kullanın. Şişeye 1 bardak çamaşır suyu, 3-4 litre ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanı doldurun ve püskürtün. Yaklaşık 20 dakika güneşte bırakın ve tazyikli su ile yıkayın.

ADIRONDACK SANDALYELER

Ahşap mobilyaların yosun tutmasını ya da küf olmasını önlemek için düşük basınçlı su ve çevre dostu bir ahşap temizleyici ile yıkayın. Ancak bunu yaparken tazyikli suyun yüzeyde göçük ve iz bırakmaması için en az 60 cm geriden püskürtün.

BUNLARI BİLMEKTE FAYDA VAR

  • Tüm kış kapalı kalan soğutucu çantalardaki leke ve kokuları yok etmek için üzerine beyaz sirke döküp sabunlu su ile silin.
  • Saksıları ayaklı standlar üzerine yerleştirirseniz zemini sulamadan kaynaklı küf ve koyu lekelerden korursunuz.
  • Cam fenerlerin içindeki mum damlalarından kurtulmak için macun bıçağı ya da eski kredi kartınız ile kazıyın.
  • Bakır mangal ya da şömineyi lekesiz ve pürüzsüz bir hale getirmeye çalışmak, savaşı baştan kaybetmek olur. Yağmur, savrulan yapraklar, toz toprak ve kardan zarar görmesini önlemek için dayanıklı bir örtü işe yarar.

KASTİL SABUN NEDİR?

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve Hint yağından yapılan kastil sabun yüzde 100 doğal bir ürün. Saç bakımından ev temizliğine pek çok yerde kullanılabilir. Örneğin parkeleri parlatmak ve tertemiz yapmak için bir litre suya 2 yemek kaşığı sıvı kastil sabunu ekleyin ve parkeleri bu karışım ile silebilirsiniz.Ya da bitkileri böceklerden korumak için kastil sabunu ve suyu karıştırarak yapraklarına ve köklerine sıkabilirsiniz.

4 farklı şehirden 4 farklı balkon-bahçe dekorasyonu örneği