bakır nedir

Bakır nedir? Dekorasyonda bakır kullanımı ile ilgili detaylar

Son güncelleme:

Bakır nedir? Dekorasyona sıcak ve elegan bir duruş getiren bakır, lüksün gözdelerinden biri. Toprak tonlarından güneş tonlarına uzanan renk tayfında bakır, sezonun trend renkleri marsala, buz grisi ve turkuaz ile telepatik bir uyum yakalıyor.

Peki bakır nedir?

BAKIR NEDİR?

  • Parlak turuncu ve pembe arasında metalik bir rengi vardır.
  • Doğada çokça bulunur, bu sebeple de endüstriyel anlamda üretimi fazladır.
  • Periyodik tabloya göre 1B geçiş elementlerinden biridir.
  • İhtiyaç çok az da olsa, tüm canlıların günlük olarak almaları gereken bakır miktarı vardır.
  • Altın doğada %100 saf halde bulunmaz. İçerisinde bakır olduğu durumlarda oranına göre altının rengi sarıdan kırmızıya ilerler. Kuyumculuk dilinde bu tip altınlar pembe altın olarak adlandırılır.
  • Bakır vücut dokusunun yenilenmesinde, protein sentezinde önemli rol oynar. Eksikliği saç dökülmesi ve bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesine sebep olabilir.
  • Keşfi tarih öncesine dayanan bakır, alet ve silah yapımında kullanılan ilk metaldir.
  • Bronz, bakırın kalayla ve pirinç de bakırın çinko ile yaptığı alaşıma verilen isimlerdir.
  • Çok iyi bir iletkendir.
  • Kolay şekil alır. Bakırcılık zanaati tarihimizde çok eskilere dayanır.

DEKORASYONDA BAKIR KULLANIMI İLE İLGİLİ UZMAN GÖRÜŞÜ

Bakır nedir

Yeni nesil mekan dokunuşu diye adlandırıyorum bakırı ve içinde barındırdığı ışığı. Bu trend ile birlikte, itina ve zevk unsurlarının harmanlanıp yaşamlarımıza dahil edilmesi söz konusu. Sıcak ve ritmik tonlarla; toprak tonlarıyla, mavilerle kısacası renklerin dramatik keşmekeşi ile buluşma gündemde.

Bakır ton olarak her ne kadar şu an gözde olsa da, bilinen ve halen kullanılan en eski malzeme olarak da karşımıza çıkıyor. Bakır ve tonlarını, diğer renk bileşenleriyle birlikte kullandığımızda da görüyoruz ki, kullanıcı üzerindeki etkisi, uzun ömürlü ve dinamik.

Malzeme kullanımında, yelpazemizin çok renkli ve geniş olduğu bir sezon. İnsan doğasıyla barışık malzemelere ve renklere temas ederek, ‘bütün’ü gözeterek, sadelikten ödün vermeden, abartıdan uzak, keyifli mekanlar yaratmak için birkaç ipucu verecek olursak; bakırı, okside kahverengilerle, sıcak gri tonlarıyla, mavinin doğada hakim tonlarıyla bir arada ve doğru miktarlarda kullandığınızda sonuç: Sıcak, sık, parlak ve modern.

Pınar Yahşi / İç Mimar

BAKIRIN DEKORASYON STİLLERİNDEKİ YERİ

Bakır nedir

Bakır, 20. yüzyılın başından bugüne tasarım alanında mimariden endüstriye birçok kullanım alanına sahip. Yarattığı farklı dokuları ve uygulamalarındaki farklılıkları sayesinde rustikten etniğe, eklektikten minimale birçok stile adapte olabiliyor.

Bakır saf halinde pembemsi parlak bir renge sahip olsa da bakır alaşımların uzun süre havayla temas ettiği durumlarda yüzeyini okyanus yeşili ve turkuaz bir tabaka kaplar.

Bakır, tanrıça Venüs’ün sembolüdür. Bu nedenle simyacılar tarafından yüzyıllar önce ‘Venüs’ün aynası’ olarak isimlendirilmiş ve işareti de Venüs sembolü olmuş.

Bakırın metal hali yerine, onun renginde tekstillerle de aynı ışıltılı etkiyi oluşturabilirsiniz. Yeter ki kontrast yaratın.

Bakırın bordo ile yaratacağı ihtiraslı uyum, özellikle yatak odalarına davetkar bir atmosfer katacaktır. Bu göz alıcı parlaklığa hazır mısınız?

Sofistike eklektik stilin şifreleri