Bahçeye çıkmadan içeri davet edin

Havalar iyice ısınmadan çıkamayanlardansanız açık havayı içeriye davet ederek ruh halinizi alıştırın.

Bahçenin yabani otları vazoda
Büyükçe bir kavanoza henüz açmamış, ham çiçek dalları ve bolca yeşillik yerleştirin. Ancak bunların saplarını olabildiğince uzun tutarak adeta bir bahçedeymiş gibi kavanozdan sarkmalarına izin verin, www.aumaison.dk

Her şey dışarıdaymış gibi
Büyük bahçe saksılarına ektiğiniz iri yapraklı ve kışında yaşayabilen yeşil bitkileri pencere önünde, sehpalarda veya küçük merdiven raflarda kademelendirerek sergileyin, Ikea.

Balkon usulü
Şehir içinde geniş balkonlar bahçenin yerini tutuyor. Eğer bahçe gibi dekore ettiğiniz bir balkonunuz varsa normal bir kapı yerine sürgü kapı kullanın. Böylece yemeğinizi yerken tamamen açarak içeride dışarıdaymış havası yaratmanız kolaylaşır.

Bahçeler fanusa girdi!
Farklı boyda ve büyüklükte cam kapaklı kek standlarının veya fanusların birkaç tanesine, bitki ve çiçek ektiğiniz toprak saksılarınızı yerleştirin, yemek masasının ortasında gruplayarak sergileyin. Bunu sofra sunumlarınızda da deneyebilirsiniz. Yeşil bitkilerin taze kokuları ve görüntüleri sunumunuza farklı bir dinamizm katar. www.riverdale.nl

İç bahçe için birkaç öneri:
• Çiçek ve bitkilerinizi pencere önüne yerleştirirken bu alanın en az altı saat boyunca güneş ışığı alıyor olmasına dikkat edin.
• NASA tarafından birkaç yıl önce yapılan bir araştırmaya göre İngiliz sarmaşığı, bambu, saz palmiyeler, fil kulağı gibi bazı bitkiler evdeki havayı arındırarak kimyasal atıkların verdiği zararı hafifletiyor.
• Canlı bitki yerine yapay bitkilerle de bu hava yaratılabilir. Ancak böyle bir uygulama için ipek gibi kumaş yapraklı olanları tercih edin.
• İçeriye dışarısının etkisini verirken doğru çiçekleri seçtiğinizden emin olun. Aksi halde bahçe yerine evinizi seraya benzetebilirsiniz. Birkaç çiçek: Orkide, hibiscus, lilyum, glavyör, Afrika menekşesi, begonya, kalanşo, geranium.
• Kesme çiçeklerle de bahçe havası verebileceğinizi unutmayın. Çiçekçinize birkaç küçük buket ve bir tane de büyükçe bir buket hazırlatın. Bunları salonda yan sehpalar, masa veya raflara yerleştirin.