Bahçeme terapist geldi!

Bahçede, balkonda, hatta pencere önünü minik bir bahçeye çevirirken aklınıza takılan soruları bizimle paylaşın!

Bahçeniz ve bitkilerinizle ilgili aklınıza takılan sorularınız için bize yazabilirsiniz: [email protected]

Merhaba,

Sonbahar ve kış aylarında saksı içinde hangi sebzeleri yetiştirebilirim? Yetiştirdiklerime nasıl bir koruma yapmam gerekir? Ayşe Baykal/İzmir

Merhaba,

Sonbahar ve kış dönemi için sebze tohumlarını ağustos ayında ekmeniz gerekir. Dönemine göre fideleri ise direk toprağa dikebilirsiniz. Ekstra korumanıza gerek yoktur. Bol güneş alan yerlerde yetiştirin. Seçmiş olduğunuz türe göre toprak isteği, su isteği olduğunu unutmayın. Saksının drenajını kontrol etmelisiniz. Su birikmemesi ayrıca önemlidir.

Merhaba,

Saksı içinde çekirdekten yetiştirdiğim iki tane avokado ağacım var. Toprağa aktarmak istiyorum. Ne zaman yapabilirim? Yoksa bahar dönemini mi beklemem gerekiyor? Avokadolar kaç yıl sonra meyve vermeye başlıyor? Suna Kaya/ Ayvalık

Merhaba,

Avokadoyu toprağa aktarmak için geç donların geçmesini bekleyin. Böylelikle kökleri soğuktan zarar görmemiş olur. Yaklaşık olarak üç yıldan sonra meyve vermeye başlayabilir. Fideniz için uygun koşulları sağlamalısınız elbette. Çok soğuk ve donlardan korumalısınız.

Merhaba,

Mevsimlik çiçeklerimi dikmek için saksı almak istiyorum. Neye dikkat etmeliyim? Didem Ülgen/İstanbul

Merhaba,

Saksınızın drenaj, yani tahliye deliği var mı? Eğer yoksa fazla suyun saksının dibinde birikmesi için hazırlık yaptınız mı? Saksı seçerken en önemli kurallardan biri, drenaj deliğini kontrol etmektir. Çünkü saksıda biriken, toprağın emmediği fazla su, bitkinizin hastalanmasına, hatta ölmesine bile neden olabilir. Diyelim ki bir saksıyı çok beğendiniz ama drenaj deliği yok ve açılması da mümkün değil. O zaman saksının dibine minik çakıl taşları döşeyin ki, fazla su süzülsün, saksının dibinde biriksin.