Bahçeme terapist geldi!

Bahçede, balkonda, hatta pencere önünü minik bir bahçeye çevirirken aklınıza takılan soruları bizimle paylaşın!

Merhaba,
Kışlık mevsimlik çiçeklerimi çıkardığım saksının toprağını değiştirmeden aynı yere yeni çiçekler dikebilir miyim? Zeynep Öz/ İstanbul

Merhaba,
Bunu önermiyorum. Kışlık çiçeklerinizi atarken toprağını da atmalısınız. Zaman içinde toprağın kalitesi düşmüş ve verimsizleşmiştir. Bunun için saksıya yeni çiçekler dikmemelisiniz. Hatta eski çiçeklerde hastalık varsa saksınızı da değiştirebilirsiniz. Eğer saksı kullanabilecek durumdaysa da saksı iç yüzeyini iyice temizledikten sonra organik maddece zengin yeni bir toprak ekleyin ve çiçeklerinizi dikin.

 

Merhaba,
Meyve ağaçlarımın güzel meyveler vermesi için ne zaman aşı yapmam gerekiyor? Alp Kemal/İzmir

Merhaba,
En ideal zaman ağaç yüzeyinde tomurcukların kabarmaya başladığı dönemdir. Ağacın bulunduğu yerin iklimine göre bu dönem değişir. Ilıman iklimlerde ise genellikle mart ayıdır. Aşı yapmak  istediğiniz ağaç bahar döneminde uyanmaya başlarken, aşı yapılacak kalemin uyanmaması gerekir.

 

Corsica askılı balkon ve pencere önü saksısı, Koçtaş.

Merhaba,
Yaz günlerinde pencere önüne dikebileceğim çiçekler hangileridir? Özlem Şener/Antalya

Merhaba,
Bu dönem çiçekler açısından torpilli olduğumuz bir dönem, şanslıyız. Bodrum papatyaları ya da diğer papatya türlerinin bodur olanlarını tercih edebilirsiniz. Sardunya, begonya, ateş dikeni, kadife çiçeği de yine bu listede sizi bekliyor.