Bahçe yolu için adım taşı nasıl yapılır? İşte kolay tarifi

Son güncelleme:

Bahçe yolu için adım taşı nasıl yapılır? İster yoğun kullanılan bir güzergahı kaplayın ister peyzajınıza hareket hissi kazandırmaya çalışın, adım taşlı patika sizin için ideal ve ucuz bir çözüm. Dikkatlice düşünülerek düzenlenen adım taşlı tasarımlar, yürümesi davetkar bir yola sahip olmanızı sağlar.

BAHÇE YOLU İÇİN ADIM TAŞI NASIL YAPILIR?

Bahçe yolu için adım taşı

Patikanızı tasarlarken, kıvrımlı veya kavisli hatların düz ve keskin hatlara oranla daha çekici olduğunu unutmayın. Taşlar arasındaki mesafede önemli olan bir diğer konu. Mesafeyi normal adımlara göre ayarlayın.

Adım taşlı patika inşa etmeniz için, doğal taştan prefabrike betona kadar değişen birçok malzeme mevcut. Patikanızın peyzajınızla uyumlu olmasını sağlamak için bahçenizin tarzına uygun bir malzeme seçmeye çalışın. Alanınız için yerel doğal taş genellikle iyi bir seçimdir. Üzerinde rahat bir şekilde durulabilecek genişlikte, düz bir yüzeye sahip, yaklaşık aynı boyutlarda ve açık renkli taşları tercih edin.

GEREKLİ MALZEMELER

 • Kürek,
 • Adım taşı,
 • Kum veya sıkıştırılabilir çakıl,
 • Bahçe tırmığı.

YAPILIŞI

Bahçe yolu için adım taşı

Taşların düzenlenmesi: Planladığınız alan üzerinde taşları düzenleyin. Tüm patika boyunca taşları yerleştirin, daha sonra adım taşlarının arasındaki mesafeyi birinden diğerine rahatlıkla geçebilecek şekilde ayarlayın.

Yer örtücü bitkilerin ölmesine izin verin: Patikayı çim veya yer örtücü bitki ile kaplı bir yüzey üzerine inşa edecekseniz, taşların yerde 3-5 gün kalmasına izin verin. Taşların altındaki bitkiler ölecek ve taşlar için mükemmel bir kontur oluşturacaklardır.

Alt taban hazırlanması:

 1. Bir kürek kullanarak, taşın zemin üzerindeki kontur çizgisi boyunca, taşın kalınlığından 5 cm daha derin olacak şekilde zemini kazın.
 2. 5 cm kalınlığında kum veya çakıl tabakası ekleyerek, tırmık yardımı ile yüzeyi pürüzleştirin.

Taşların yerleştirilmesi ve ayarlanması:

 1. Doldurulan alana taşı yerleştirin. Taşın güvenli bir şekilde zemine iyice yerleşmesini sağlamak için birkaç kez öne ve arkaya doğru hareket ettirin.
 2. Taşların yerine iyice oturduğundan ve zeminle aynı hizada olduğundan emin olmak için kontrol edin. Gerekirse kum ilave edin veya çıkarın.
Bahçe yolu için adım taşı nasıl yapılır

BUNLARI UNUTMAYIN

 • Çim yüzey üzerine adım taşlarını düzenleyin ve patika üzerinde yürüyerek taşların arasındaki mesafeyi test edin. Gerekirse taşları ayarlayın.
 • Altındaki çim tabakası veya yer örtücü bitkiler ile ölü bir tabaka oluşturmak için, taşları birkaç gün boyunca çim yüzeyin üzerinde bırakın. Böylece kendiliğinden bir kontur oluşmuş olur.
 • Konturu çıkan alanı taşların kalınlığından 5 cm daha derin olacak şekilde kazanın. Her kazı alanına 5 cm kalınlığında kum veya çakıl tabakası yerleştirin.
 • Taşları yeniden yerleştirin. Gerekirse, taşlar zeminle aynı hizada stabil hale gelinceye kadar kum ekleyin veya çıkarın.

Bahçe yolu için adım taşı örnekleri ve çeşitleri: 9 farklı model