Aynı bahçede saklı güzellikler

Nefise-Celal Özkan çiftinin İzmir Torbalı’ya bağlı Yeşilköy’deki evlerinin farklı köşelerden oluşan bahçesi, onlara doğanın tüm güzelliklerini sunuyor.

“BAHÇE 6 AYRI BÖLÜMDEN OLUŞUYOR”

Bahçe çok büyük olmamasına rağmen 6 ayrı bölümden oluşuyor. Kümes ve sebze bahçesi haricinde kalan her bölüm için ayrı bir konsept uygulanmış. Bahçenin bir bölümünde tropik esintiler kendini gösterirken diğer bir bölümü ise tamamen İngiliz bahçesi özelliklerini taşıyor. Yemek ve barbekü alanında ise iki farklı tarz tercih edilmiş. Bu alanlarda bohem ve marin esintiler kendini gösteriyor.

“KONTRAST RENKLER SEÇTİM”

Yeşilin bol olduğu bahçede ev sahibi diğer renkleri kontrast olanlardan seçmiş. Ağırlıklı olarak kırmızı, beyaz ve sarı tonlar tercih edilirken, yemek alanında bej ve marin tonları kullanılmış. Böylece bahçeye girdiğinizde kendinizi adeta bir renk yolculuğuna çıkmış gibi hissediyorsunuz.

“SEYAHATLERİMİZ İLHAM KAYNAĞIMIZ OLDU”

Ev sahipleri bahçelerini dekore ederken en çok yaptıkları seyahatlerin etkisinde kalmış. Özellikle İngiliz kır evleri ve Uzakdoğu’nun tropikal bahçeleri onları oldukça etkilemiş. Bu durumu da bahçelerinin farklı köşelerine yansıtmışlar.

UÇUŞAN TEKSTİLLER

Bahçede bol bol tekstil ürününe de yer verilmiş. Oturma gruplarının üzerine rengarenk yastıklar atılmış. Tüller de bahçede hem dekoratif hem de güneşten korunma amaçlı kullanılmış. Oturma alanları tüller ile gölgelendirilmiş.

RENGARENK AKSESUARLAR

Ev sahibi aksesuar tutkusunu bahçesine de taşımış. Vazodan sürahiye rengarenk aksesuarlar bahçeye ayrı bir güzellik katmış.

KEYİFLİ SOFRALAR

Bahçedeki her köşede mutlaka bir masa da bulunuyor. Buralarda farklı zamanlarda vakit geçiriyor ev sahipleri. Kiminde sabah kahvesi, kiminde 5 çayı, kiminde ise akşam yemeği için keyifli ortamlar yaratılıyor.

4 farklı şehirden 4 farklı balkon-bahçe dekorasyonu örneği