Atık ayrıştırma nasıl yapılır? Atık çeşitleri nelerdir?

Atık ayrıştırma nasıl yapılır? Evden çıkan atıkların büyük bir kısmı geri dönüştürülebilir atıklardan oluşuyor. Gelecek için geri dönüşümün önemi yadsınamaz. Bunun için evlerimizde de atık ayrıştırma yapmalıyız.

Peki evde atık ayrıştırma nasıl yapılır? Çöpler nasıl, neye göre ayrıştırılır? Dikkat edilmesi gerekenler ve detaylar şu şekilde;

ATIK AYRIŞTIRMA NASIL YAPILIR?

Atık ayrıştırma için dikkat edilmesi gereken ilk nokta atıkları olabildiğince azaltmak. Bunun için tek kullanımlık ürünleri olabildiğince az kullanmak gerekiyor. Poşetler, pişirme kağıtları, plastik pipetler bunlardan bazıları. Bunların yerine ekolojik ürünler kullanabilirsiniz.

Atıkları ayrıştırmak için;

Evde en sık tercih edilen çöp ayrıştırma yöntemi beşli ayrıştırma. Kağıt-karton, kompozit kutular-ambalajlar, plastik ve benzerleri, pil-elektronik ürünler ve metal ambalajlar olarak beşe ayırabilirsiniz. Bu en verimli ayrıştırma yöntemi.

İsterseniz ikili ayrıştırma yöntemini de kullanabilirsiniz. Organik atıklar ( yemek atıkları) ve katı atıklar ( kağıt, plastik, metal ve cam atıkları) olarak bölerek ikili ayrıştırma yapabilirsiniz.

Eğer bir atığın geri dönüştürülebilir olup olmadığını bilmiyorsanız markanın internet sitesini inceleyebilirsiniz.

ATIK ÇEŞİTLERİ

Atık ayrıştırma nasıl yapılır

Kağıt atık: Kağıdın geri dönüşümü ile kullanılan hammadde miktarında önemli oranda tasarruf sağlanması ve ekonomik değerinin yüksek olması nedeniyle önemlidir

Ahşap atık: Ağaçlardan edilen ahşap malzemeler, ev eşyaları, taşıma ve koruma amaçlı ambalaj ve yapı malzemesi olarak hayatın her alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Plastik atık: Plastik, pek çok tüketici ürününün bir bileşeni olup, imalat sanayinin çıktı ve nihai ürünlerinin çoğunu oluşturur. Bununla birlikte, bütün plastikler aynı değildir ve bu, hepsinin aynı şekilde bertaraf edilip geri dönüştürülemeyeceği anlamına gelir.

Cam atık: Camın ana maddesi kumdur. Kum, soda ve kireç. Bu malzemeler, 1500 dereceye kadar ısıtılarak eritilir.

Kompozit atık: Kâğıt ve plastik karışımı malzemeden üretilen kompozit ambalajlar meyve suyu ve süt ambalajı olarak yoğun olarak kullanılmakta olup aynı yoğunlukta atık olarak oluşmaktadır.

Metal atık: Metal, yeryüzü tabakasını oluşturan çeşitli minerallerin işlenerek saflaştırılması sonucunda üretilir.

Bitkisel atık yağ: Bitkisel yağlar, zeytin, ayçiçeği, mısır, pamuk, soya, kanola ve aspir gibi yağlı bitki tohumlarından elde edilen yağların genel adıdır.

Organik atık: Organik içerikler, yaşamsal ve zirai faaliyetlerde önemli rol oynamaktadır. Bunun sonucunda hayvansal ve bitkisel bazlı atıklar meydana gelmektedir.

Elektronik atık: Elektronik eşyalar, ev, okul ve ofis gibi gündelik hayatın her alanında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Gündelik işlerimizi kolaylaştırmaktadır.

Atık pil: Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek bünyesinde depolayan cihazlara pil denir. Kullanım ömrünü tamamlamış veya uğramış olduğu fiziksel hasar sonucu kullanılmayacak duruma gelmiş pillere “Atık Pil” denir.

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU NASIL YAPILIR?

Geri dönüşüm kutusu nasıl yapılır? El yapımı geri dönüşüm kutusu kendin yap tarifimiz ile bütün atıklar buraya!

Evinizdeki malzemelerle kendiniz bir çöp kutusu yapabilirsiniz.

MALZEMELER:

  • 4 adet 40×60 cm
  • 2 adet 60×70 cm
  • 1 adet 40×70 cm sunta
  • Yeşil akrilik boya
  • Sünger uçlu fırça
  • Hızlı yapıştırıcı
  • Etiket kağıdı
  • Makas

YAPILIŞI:

Suntaları yeşil renkli akrilik boya ile boyayıp kurumasını bekleyin. Ardından sunta parçalarını dikdörtgen bir kutu oluşturacak şekilde hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıp arasını bölmelendirin. 

Etiket kağıdı üzerine “Cam, Kağıt, Plastik” ifadelerini belirten birer sembol çizip kesin. Geri dönüşüm kutusunun üzerine sembolleri yapıştırın.

Kahve telvesi çiçeklere iyi gelir mi?