Ev turu: 55 metrekarelik 1+1 dairede rengi ve keyfi bol bir dünya

Ankara Eryaman’da 55 metrekarelik küçük ama enerjisi yüksek bir evdeyiz. Sumru Uzun, Ankara’daki 1+1 dairesinde kendine rengarenk bir dünya kurmuş. Çıkış noktası ise perdeleri olmuş.

“Sevdiğim tüm detayların salonda olmasını istedim. Sıcak, samimi ve konforlu olmalıydı. Kitaplarıma rahatlıkla erişmek ve sevdiğim müzikleri dinleme imkânı sunan pikap ve radyonun bir arada olması bu keyifli ortamın ilk adımları oldu.”

KENDİ EVİNE ÇIKMA HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Uzun, senelerdir süren “kendi evine çıkma” hayalini burada gerçekleştirmiş. Bu hikayeyi onun ağzından dinliyoruz: “Eski tarz mobilyalarla, modern detayların harmanlanmasını seviyorum. Desen ve renklerin uyumu benim için önemli. Bir tarafta nostaljik detaylar, bir diğer tarafta da modern dokunuşlar olmalı. Modern evlere sıcak bir dokunuş olarak düşünebiliriz aslında. Bu eve çıkmadan önce fon perdelerim hazırdı. Bir gün kendi evime çıktığımda kullanırım diye kumaşı önceden almıştım ve şu an evimin en sevilen detayı fon perdelerim. Evimde sıcak tonları tercih ettim.

Bitkilerin yerleştirildiği köşede Rafevi’nde kitaplık olarak satılan beyaz raflı ünite çiçeklik olarak kullanılmış. Metal sebzelik de aynı şekilde bu köşede kendine yer bulmuş.

Sarı, turuncu, yeşil, pembe, kırmızı… Tüm renkleri sınırsızca kullandım. Konsol ve gümüşlük ise eski tarzlarını yansıtsınlar diye orijinal renkleriyle salonda yerini aldı. Instagram’da paylaştığım bir fotoğrafa, ‘Yeşilçam filmlerindeki evlerin güzelliği var evinizde, sıcacık’ diye bir yorum yazılmıştı. Bu benzetmeyi çok sevdim!”

INSTAGRAM’DA @FIYONKKMAKARNA ADIYLA PAYLAŞAMLAR YAPAN SUMRU UZUN’DAN SUNUM FIKİRLERİ

“Değişik tarz ve modelde tabak, fincan ve çay bardakları kullanmayı çok seviyorum. Sayıca fazla olduklarını söylemeliyim. Mutfak dolaplarını kullanışlı hale getirebilmek için dolap içi düzenleyici raf ve sepetler çok işime yaradı. Kahve fincanlarım en çok ilgi gören detaylardan, onları vitrinde sergiliyorum. Misafirlerim için bir eğlence oldu, vitrinden fincan seçme kısmını onlara bırakıyorum.”

“Ruhum bu evin salonunda, anılarımı yansıtan, beni rahatlatan ve enerji veren detaylarla temas ediyor. Bir evi yuva yapan şey de bu olmalı.”

Modern bir tarzı yansıtan, küçük ama kullanışlı Amerikan tarzı mutfakta düzenli bir görüntü elde etmek için düzenleyici raf ve metal askılık kullanılmış. Baharat kavanozları için mutfak dolapları ile uyumlu, beyaz renkte üç katlı raf tercih edilmiş.

Deniz kokulu masmavi bir balkondayız!