Ev turu: Asil ve modern detayların ön plana çıktığı bir evdeyiz

İstanbul-Kurtköy’de, büyük bir bahçe içinde gizli, modern bir eve misafir oluyoruz. Gri-mavi binanın her iki yanında simetrinin hakim olduğu bir bahçe tasarımı bizi karşılıyor. Sade ve düz çizgilerle, şık bir girişe sahip. Arazinin geniş olması sebebiyle bahçede bitki çeşitleri çok fazla.

Meyve ağaçları gözümüze çarpıyor hemen. Büyük bir yüzme havuzu ve sera da dikkat çekiyor. Evin siyah kapısını aralayıp içeri giriyoruz. Evin mimari revizyonlarını ve dekorasyonunu yapan Tuğba Kayakent bize eşlik ediyor.

Tuğba Hanım, ev sahiplerinin bahçeden kopmadan, doğanın tadını çıkarabilecekleri konforlu ve fonksiyonel detaylara önem vererek bu evi yeniden tasarlamış. Evin konseptini değiştirirken az ışık alan mekanları daha çok gün ışığıyla buluşturmuş.

SALON DEKORASYONU

Ana kapıdan geçtikten sonra salona yönleniyoruz. Yer döşemesi meşe lamine parke; bu ayrıntı ortamı daha sıcak bir hale dönüştürüyor. Modern çizginin hakim olduğu bu alan geniş tavanıyla da daha görkemli bir görüntüye sahip. Bu ayrıntılara önem verirken estetiğin de kaybolmaması için çalıştıklarını belirtiyor mimarımız. Salonda yer alan pencereleri yere kadar uzattıklarını, bu sayede bahçeyle bir bütünlük oluşturduklarını öğreniyoruz.

Salondaki şömineye siyah nerozimbave granit ve paslanmaz çelik giydirilmiş. Yan bölümde televizyon ünitesi, tam karşısındaki alanda yemek grubu yer alıyor. Bu alanlar büyük avizelerle aydınlatılmış, duvar aplikleriyle de desteklenmiş. Avizeler İtalya’dan seçilmiş. Ahşap büfenin yer aldığı duvar Han Stone’dan temin edilen doğal taş ile kaplanmış. Bu ayrıntı salona hoş bir hava katmış.

Bu alanda yer alan mobilyalarda yine Tuğba Hanım’ın çizgilerini taşıyor. Deri koltuklar, kadife kanepe ve puflar özel sipariş üzerine yapılmış. Aksesuarlar Mudo Concept, İCA ve çeşitli tasarım mağazalarından seçilmiş. Butik objeler ile yağlı boya tablolar evin ruhunu gözler önüne seriyor. Yerden ısıtma, özel ışık ve ses sistemi de buranın ‘akıllı bir ev’ olduğunu bizlere gösteriyor.

Salonda renk seçimi ağırlıklı olarak koyu tonlardan yana, ancak canlı renkler de unutulmamış. Yeşil kadife koltuk bunun en güzel örneği. Salon perdeleri koyu renk ama modernlikten uzaklaşmayan kumaşlar kullanıldığını belirtiyor Tuğba Hanım. Masa ve sehpalardaki gümüş çanaklar içinde bahçeden toplanan bitkilerden yapılan özel aranjmanların hiç eksik olmadığının da altını çiziyor.

AKILLI DETAYLAR

Evin küçük kızına ait odaya geçiyoruz. Duvar dokusuna beyaz doğal taş dahil edilmiş. Gizli ışıklarla neon renkler kullanılmış. Bu ayrıntı duvar dokusuyla buluştuğu zaman ortaya güzel bir görüntü çıkıyor. Oturma alanıyla yatak bölümü ortada yer alan çalışma masasıyla bölünmüş. Bu dekoratif çözüm sayesinde odada iki farklı alan yaratılmış.

Evin alt katında yer alan yatak odasında açık tonlar tercih edilmiş. Oturma grubuna dahil edilen canlı tonlarla güzel bir uyum yakalanmış. Solda Sarkık metal avizeler odanın modern çizgisini tamamlıyor.

Beyaz tonların hakim olduğu alan odanın sahibinin vazgeçilmez renkleriyle tamamlanmış. Pembeler, morlarla ve mavilerle buluşmuş. Bu alanın en büyük sürpriziyse bir başka kapıdan geçtikten sonra giyinme odasıyla banyoya ulaşmak. Açık tonların kullanıldığı alan ferahlık hissi veriyor. Banyolarda aparici seramik kullanılmış. Vitrifiyeler Vitra’dan. Mobilyalarda lake tercih edilmiş.

MODERN ÇİZGİLER DİKKAT ÇEKİYOR

Evin birçok noktasında minimal çizgilere sahip aksesuarlar yer alıyor. Aydınlatma sistemiyle bu detaylar daha çok vurgulanıyor.

KOYU RENGİN ASİLLİĞİ

Mutfak koyu renklerin asilliğine sahip. Abanoz kaplama dolaplar siyah granit mermerle şık bir çizgiye sahip. Tuğba Hanım, Gaggenau marka buzdolabını gördüğü an beğendiği için mutfağa dahil etmiş. Mutfakta kullanılan ankastre ürünlerin tamamı Smeg marka. Bu alanı tamamlayan yemek masası da yine koyu renklere sahip…

Üst kata çıkmak için dönen merdivenleri kullanıyoruz. Merdiven boşluğunda yer alan kör nokta, hacimli bambu gövdeleri ve bitkileri kullanılarak oluşturulan bir zen bahçesi gibi. Alanı tamamlayan beyaz bazalt doğal taşlar bu etkiyi kuvvetlendiriyor. Üst kat aynı zamanda çatı katı ve ev sahibine ait özel bir kat. Birkaç basamakla çıkılan oturma bölümünde açık tonlar tercih edilmiş.

Hemen yanındaysa simsiyah bir banyo yer alıyor. Ev sahibinin özel tercihi olarak tüm detayların siyah tonlarında olduğunu belirtiyor evin mimarı. Gizli dolaplarla kazanılan alan sayesinde geniş bir kullanım alanı mekanı ferah gösteriyor. Yere kadar uzanan pencerenin karşısında yer alan yatak yuvarlak bir formda.

Yatağın her iki bölümünde alçak ahşap dolaplar kullanılmış. Ahşap sıcaklığıyla siyah rengin asilliği bu ayrıntılarda da buluşmuş. _

DOĞADAN GELEN TASARIM FİKİRLERİ

Evin belli noktalarında vazo içinde bitki düzenlemeleri dikkat çekiyor. Salonda oturma grubunun ve yemek masasının üzerinde olan tasarımlara mutfakta bir başka çiçek düzenlemesi eşlik ediyor. Bahçeden toplanan çeşitli çalılara eklenen çiçeklerle tamamlanan tasarımlar evin önemli detayları arasında yer alıyor. Dört mevsim bahçede açan, renk değiştiren bitkileri bu sayede eve dahil ettiklerini belirtiyor Tuğba Hanım. Bahçeyle ev arasında oluşan bu doğal köprü oldukça dikkat çekici.

Bodrum’da 65 metrekarede sanatla dolu bir ev