Art Nouveau nedir

Art Nouveau (Sezesyonizm) nedir? Mimaride Art Nouveau

Son güncelleme:

Art Nouveau nedir? Toplam bir sanat tarzı olarak benimsenen Art Nouveau Sanat Akımı, resim, mimari, grafik, takı, mobilya, iç tasarım, seramik, tekstil, metal işleri ve cam sanatı gibi alanlarda etkili olmuştur. Uluslararası nitelikteki dekoratif bir üslup tarzını temsil eden Art Nouveau Sanat Akımı, birçok tasarım sanatını kapsayan stilin görsel anlamdaki özelliklerinin en doğal çizgileridir. 

ART NEUVEAU AKIMI

Art Nouveau

Akım, Paris’te 1896’da açılan modern sanat üzerine uzmanlaşmış bir iç mimari galerisinden ismini aldı. Fikirlerini, Art Nouveau tarzındaki biçimlerle süsledikleri “Ver Sacrum (Kutsal Bahar)” adlı dergi ile yayıyorlardı. Tamamen yeni bir tarz yaratmayı amaçlayan bu sanatçılar, sanatın günlük yaşamın bir parçası haline gelmesini umuyorlardı.

Art Nouveau nedir? sorusunun yanıtlarından biri de mimari özellikleri. Art Nouveau’nun en belirgin özellikleri; stilize edilmiş, yassı, kıvrımlı, asimetrik ve kavisli şekiller, ritmik motifler, hayvan ve bitkiler, kadın figürü, uçuşan saç ve tüyler, çiçekler, asma filizleri olarak sayılabilir. Malzeme olarak artık cam, kurşun ve kalay alaşımı, demir ve gümüş kullanılmaya başlanmıştı.

 Letonya’daki Elizabetes Caddesi’nde Mimar Eisenstein tarafından yapılan Art Nouveau binasının cephesi

ART NOUVEAU GALATA VE PERA

Galata ve Pera ’da Art Nouveau stilde dizayn edilmiş iki otel bulunmaktadır.

İstanbul’un sunabileceği en iyi restoran ve gece hayatı örneklerinin yanı başında, tasarım mağazaları ve kafeler ile çevrili Art Nouveau, bölgeye has yığma tuğla binasında misafirlerini ağırlıyor.

Art Nouveau galata pera
 Galata- İstanbul

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Art Deco nedir? Art Deco mimari örnekleri ve iç mekanlar