Alaçatı’da kırmızı bir Rum evindeyiz

Evim ile Ev Turu’nda yaz kokulu bir bölüme hazır mısınız? Bu hafta İzmir Çeşme Alaçatı’da bulunan 100 yıllık bir Rum evine konuk olduk. Ev sahibi Gerda Kireççi’nin özenle döşediği bu orijinal eve gelin hep birlikte bakalım.

Yaklaşık olarak 100 m2’lik yaşam alanına sahip olan bu ev, mimari olarak son derece sıra dışı… Evde iki farklı yaşam alanını birbirine bağlayan bir iç avlu var. Bu açıdan tam arada kaldığı için iki yapının arasında bir köprü görevi üstlenmiş. Dört tarafı taş duvarlarla çevrili olan bu alan mahremiyeti de son derece koruyan bir alan niteliğinde…

Ev sahibi bu evi son derece özenle dekore etmiş. Yapı tabii belli bir tadilattan geçirilmiş, restorasyonlar yapılmış. Yığma taş olduğu için ve bu taşın ustalığı çok kıymetli olduğu için bu alanlara çok dokunulmak istenmemiş. Dolayısıyla evde yer yer bu yoğma taş duvarları görüyor olacağız.

Tipik Rum yapılarında gördüğümüz gibi, duvarlarda sakız gibi bembeyaz kireç boya uygulanmış. Yığma taşın üzerine kireç uygulaması eve son derece ferah bir atmosfer katıyor.

Evin antre alanında biraz daha kullanışlı olması açısından çini seramikler tercih edilmiş. Yine evin geneline hakim olan kırmızı renk, bu çinilerin üzerinde de görülüyor.

Ev turunun tamamını Evim YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Ev turu: Şehrin içinde ama yeşille iç içe geçmiş bir evdeyiz