akvaryum-bitkileri nelerdir isimleri

Akvaryum bitkileri nelerdir? İşte isimleri ve özellikleri

Akvaryum bitkileri nelerdir? İsimlerini ve özelliklerini biliyor musunuz? Genellikle bahçe ve evdeki bitkilerden bahsediyoruz. Bu kez konumuz çok farklı: Akvaryumun vazgeçilmezlerini keşfe çıkıyoruz.

AKVARYUM BİTKİSİ YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTASI

Akvaryumun büyüklüğüne göre, tabana en az 8-15 santimetre yüksekliğinde kum serin. Alta 2-4 santimetre yükseklikte dişli dere kumu, üzerine silis kumu ve diğer akvaryum kumları karışımını ara katman olarak serin. En üste de 2-3 santimetre kalınlıkta, çakıl katmanı sererseniz, alttaki ince kumlar, su hareketleri ve akvaryuma yayılan temiz hava kabarcıkları yüzünden dağılmaz. Üzerine akvaryum bitkileri yavaş hareketlerle, kumu fazla karıştırmadan dikmeniz gerekir.

AKVARYUM BİTKİSİ ROTALA SP.

Akvaryum bitkileri ROTALA SP.

Rotala sp.: Pek çok türü olan, bu bitkinin bakımı orta derece zorluktadır. Orta veya yüksek ışık isteği olan rotala sp. 24-30˚C aralığında sıcaklık ister. Orta derece sertlikteki sularda yetişen, normal pH derecesinde, hızlı büyüyen bir bitkidir.

liquidcreations.co

AKVARYUM BİTKİSİ CRYPTOCORYNE SP.

AKVARYUM BİTKİSİ CRYPTOCORYNE SP.

Cryptocoryne sp.: Yapraklarının şekli ve renkleriyle iyi bilinen bir akvaryum bitkisidir. Çok fazla türü vardır. Işık isteği ortayüksek, normal pH derecesi olan 7 civarında, 20-30˚C arasında yetişebilen, gelişmesi yavaş olmasına rağmen bakımı kolay bir bitkidir.

DİĞER POPÜLER AKVARYUM BİTKİLERİ

Akvaryumunuza şu bitkileri de ekleyebilirsiniz: Hygrophlya corymbosa (limon), Limnophyla sp., Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophyla polysperma (zeytin), Lobelia cardinalis…

AKVARYUM BİTKİSİ MYRIOPHYLLUM SP.

MYRIOPHYLLUM SP.

Myriophyllum sp.: Bakımı çok kolay, 20-28˚C dereceleri arasında yetişen, su sertliğine nispeten uyumlu bir bitkidir. 5.5-7.5 pH dereceleri arasında yaşar, yüksek ışık ister. Tüm bunları bulursa, hızla büyür.

Buce Plant

AKVARYUM BİTKİSİ LILAEOPSIS SP.

LILAEOPSIS SP.

Lilaeopsis sp.: Bakımı çok kolaydır. Yüksek ışık isteğine karşın 5-8 pH değerleri içinde, suyun sertliğine, hatta az tuzlu oluşuna dahi uyumludur. 18-30˚C arasında yaşayabilen, sorun yaratmayan, hızlı büyüyen bitkidir.

Fisheshop

AKVARYUM BİTKİSİ ECHINODORUS SP.

AKVARYUM BİTKİSİ ECHINODORUS SP.

Echinodorus sp.: Bakımı çok kolay, yaprak şekilleri ve renkleriyle çok çeşidi olan, orta hızlı büyüyen bir bitkidir. 5-8 arasında, geniş pH sınırlarına uyum sağlayan bitki, orta ve yüksek ışık isteğine rağmen, 20-30˚C arasındaki sıcaklığa uyumu ile çok tercih edilir.

Echinodorus sp

Akvaryum seçimi nasıl yapılmalıdır?