Akdeniz stilinde maviler renklerle buluştu

Son güncelleme:

Akdeniz’in sımsıcak iklimini dengeleyen tek renk deniz mavisi. Bu yüzden yazlık stillerle özdeşleşen rengin koyudan açığa her tonuyla farklılaşan yaşam alanlarını bu defa parlak mercan kırmızı ve tazelik hissi veren limon yeşili ile buluşturarak yeniden yorumluyoruz.

EN DİNAMİĞİ MERCAN

Ne tam kırmızı, ne de turuncu. İkisinin arasında kalan mercan rengi
Akdeniz’in dingin mavisini canlandırır. Ayrıca rengin yansıttığı pozitif
enerji sayesinde yaşam alanlarınızı daha davetkar kılabilirsiniz.

ETNİK AKDENİZLİ

Mercan kırmızı mavi kardeşliği etnik desenler ve beyaz eşliğinde sizi egzotik Okyanus Adaları’nın neşeli atmosferine taşır. Bu renk kombininde alt zeminde olabildiğince doğal hasır dokular kullanın.

EN LEZZETLİ YEŞİL

Lezetli olduğu kadar rengiyle de tazeleyen lime yeşlinin en yakıştığı renklerden biri Akdeniz mavisi. Bu renk dostluğu görsel olarak ruhunuzu
yenilerken dekoratif olarak da şirin, popüler ve hep moda mekanlar yaratır.

EN YAKIŞAN DESENİ SEÇMEK

Renk ikilisinin en yakıştığı desenler modern, geometrik ve tropikal olanlar. Yine çok popüler olan degrade geçişler ya da çizgili seçeneklerle de deneyebilirsiniz. Ayrıca abartıya kaçmadan kullanacağınız ikat desenleri modern otantik bir etki yaratır. Stilize ağaç, yaprak ve grafiklerse ev atmosferini daha genç ve çocuksu kılar.

Mekanlara yeşil enjekte etmenin en kolay yolu elbette bitkiler. Beyaz duvarın veya pencerenin önüne masmavi saksılar da yerleştirebilirsiniz.

ROMANTİKLERE DE ÇOK YARAŞIR

Mavi ve lime yeşil sadece tazelik hissi yaratmakla kalmıyor aynı zamanda naif tonlarıyla mekanlara, özellikle de yatak odasında romantizm rüzgarları estirir. Bunu bolca çiçek deseni kullanarak pekiştirebilirsiniz.

RETRO VINTAGE Mİ?

Retro ve vintage stillerinden birini benimsediyseniz lacivert ya da koyu maviyi beyaz yerine daha solgun ve nostaljik bir etki yaratan krem ve bejle kullanmanızı öneririz.

EN DİNGİNİ BEYAZ

Parlak beyaz ve derin deniz mavileri. Bu en bilindik renk ikilisi zamansız mekanlara imza atıyor. Elbette her yaz sezonu farklı desenler eşliğinde salınan beyaz ve maviyi sarı ile kombinleyerek egzotik, kahve ve natürel tonlarla kullanarak daha etnik kimliklere büründürmek mümkün. Sadece mavinin bir tonu üzerine yoğunlaşarak atmosferde bütünlük sağlayın.

STİL ŞİFRELERİ

Akdenizli stillerin çıkış noktası yüzde 100 doğallık, tabiat, güneş ve deniz.
Toprağa ve topraktan gelene değer veren insanların yaşadığı bu coğrafyadan çıkan farklı dokular ve renk kombinlerindeyse ortak bileşen mavi. Biz de buradan yola çıkarak maviyi renk paletinin farklı tonlarıyla buluşturduk ve ortaya faklı stil şifreleri çıktı:

Beyazla biraz Ege’ye, biraz da Fas’a kayan bir hava yaratmak mümkün. Bu yüzden dokularınız ham ketenler, kalın kanvaslar, seramik ve taş yüzeyler olsun. Balkon ve bahçedeyse eskitme tahta, rattan ve hasırlara yer açın.

Mercanla bütünleşen maviler çok daha eklektik bir atmosfere imza atar. Vintage mobilyalar, zarif oymalı aksesuarlar ve daha klasik formlarla her dönem yaşayan zamansız atmosferler yaratmanız mümkün. Dokulardaysa bolca beyaz lake, altın yansımalı yüzeyler ve aynalar olsun. Tekstil seçimlerinize goblen gibi dokulu yüzeyler, ince koton döşemelikler ekleyin. Porselen vazolarda çiçekler ve dekoratif biblolar olmazsa olmazlardan.

Lime yeşiliyle taptaze bir ruha bürünen mavi tonları bu ruhla beraber dinamik ve pop modernist yaklaşımlar sunar. Parlak krom, buzlu cam, suni deri, metalik… Renk kombiniyle örtüşen pop stilin birkaç detayı. Ancak bu ikili retro stiline de gönderme yaptığından açık tonda ahşap ayaklı zarif mobilyalar ve eskiciden alınmış emaye aksesuarlarla da tamamlayabilirsiniz.

Akdeniz stili ev dekorasyonu: Bir tatlı Akdeniz esintisi