Ahşap paletlerle yapılabilecek şık çözümler (12 farklı örnek)

Dört köşe ahşap tahta parçaları yani paletlerle yapabildiklerimiz bizi çok mutlu ediyor. Paletleri kullanarak, çalışma odanız ve antreniz için yapabileceğiniz iki farklı çözüm hazırladık: Antreye şık bir askı, çalışma odasına ise depolama çözümü…

AHŞAP PALET İLE PANO

Çalışma masanızın hemen önündeki duvarda yine yatay olarak asarak paletinizi kolaylıkla bir çalışma masası panosu haline getirebilirsiniz. Yine kancalı vidalar yardımıyla fotoğraflarınız, notlarınız ve ihtiyaç duyacağınız diğer gereçleriniz için bir askılama ve sergileme alanı oluşturabilirsiniz.

GEREKLİ MALZEMELER

  • 50×70 cm ya da 70×100 cm ölçülerinde ahşap palet platform, 
  • İhtiyaca göre 5, 10 ya da daha fazla adette kancalı vida.
  • Süre: 15-20 dakika 
  • Yapımı kolay

Yapı ya da büyük marketlerde yığın ürünleri sergilemek ve bir noktadan diğer bir noktaya taşımak için belli uzunlukta ahşap latalar birbirine çivilenerek oluşturulmuş platformlar kullanılır.

Palet de denen bu platformlar ahşaptan yapılmaları, el yapımı olmaları, hesaplı bir malzeme oluşu ve dönüştürülmeye son derece uygun yapısıyla yaşam alanlarımızda birçok amaç için kullanılabilir, örneğin bir askı ya da çalışma panosu gibi…

Paletleri herhangi bir marketten bulabileceğiniz gibi yapı marketlerin ahşap reyonlarından kestireceğiniz latalarla kendiniz de yaptırabilirsiniz. Kullanacağınız alanın imkan verdiği genişliğe göre 50×70 cm ya da 70×100 cm olarak boyutlandırabilirsiniz.

ANTREYE ASKILIK

Antrenizde kapı girişine yatay olarak astığınızda, evden çıkarken yanınıza almanız ve unutmamanız gereken tüm eşyalarınız için bir askı olarak kullanabilirsiniz. Paletin arka kısmına bir kancalı vida yerleştirerek duvara arzu ettiğiniz yükseklikte asabilirsiniz. Ön yüzüne de istediğiniz adette kancalı vida takarak ufak askılar elde edebilir ve anahtar, çanta, gözlük gibi önemli eşyalarınızı göz önünde tutabilirsiniz. Böylece estetik bir askıya da sahip olacaksınız.

PALETLERLE YAPABİLECEĞİNİZ DİĞER 10 FİKİR

Depo ve işletmelerde sıklıkla kullanılan paletlerin dekorasyonda kullanılabileceğini artık biliyoruz. Çok cüzi bir ücret karşılığında ya da belki de hiçbir ücret ödemeden sahip olabileceğiniz bu paletlerle yapabileceğiniz diğer dönüşüm hikayelerinden 10 tane seçtik.

PALET SEHPA

Eski paletin üzerine cam kestirerek çok şık bir orta sehpaya sahip olabilirsiniz. Sehpanızın daha pratik bir kullanımı olsun isterseniz paletin alt kısımlarına tekerlek monte ederek onu seyyar bir hale de getirebilirsiniz.

KONFORLU BİR KÖŞE

İki adet paleti yanyana koyup üzerini geniş ve pofidik minderlerle kaplayarak çok rahat bir sedirli oturma köşesine sahip olabilirsiniz!

HEM BANK HEM RAF

Paletinizi bankın genişliğine göre kesip, dilediğiniz tarzda ayaklar monte ederek bir oturma ünitesi yaratabilirsiniz. Kenar kısımdaki gözü ise raf gibi kullanabilirsiniz.

ŞARAPLIK

Evde içki şişelerinizi koyacak bir yer bulamıyorsanız eski paletlerden faydalanabilirsiniz. Paletlerin alt kısımlarındaki cepler şişeleri içine oturtmak için uygun ölçülerde. Bu şişeliklerden ihtiyacınız olduğu ölçüde dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

PRATİK KARYOLA

Yatağınızın durmasını istediğiniz yüksekliğe göre iki ya da üç sıra palet dizerek bir karyola yaratabilirsiniz. Paletlerin ölçüleriyle yatağınızın ölçülerini karşılaştırarak kaç adet palete ihtiyacınız olduğunu kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

NATUREL YATAK BASI

Doğal ahşaptan hoşlanıyorsanız ve halihazırda da yatak başınız yoksa bir paleti yatağın baş ucuna sabitleyerek onu yatak başı olarak kullanabilirsiniz.

DİKEY BAHÇE

Ahşap paletleri dikey biçimde duvara sabitleyerek ızgara aralarına çiçek ekebilirsiniz. Bu şekilde duvarınızda harika bir dikey bahçe yaratmanız mümkün.

KONSOL

Paletleri yarıya bölerek dilediğiniz yükseklikte ve genişlikte işlevsel bir konsol yaratabilirsiniz. Bu şekilde enlemesine, sahip olduğunuz alanın genişliğine göre iki ya da üç sıra palet dizerek bir konsol yapabilirsiniz.

MUTFAK RAFI

Paletin alt kısmındaki cebi raf olarak değerlendirebilirsiniz. Cep kısmını keserek uygun ebatlarda bir duvar rafı yaratabilir, mutfak erzaklarını burada saklayabilirsiniz. 

Doğal ve stil sahibi: Palet yataklar

Ahşap paletlerle kolay çit yapımına 8 örnek