Ahşap mobilyaları boyamalı mı, doğal halleriyle mi kullanmalı?

Son güncelleme:

Sürdürülebilir bir gelecek için atılan adımlardan biri de ileri dönüş teknikleri ile eskileri boyayarak yeniden yaşam alanlarına kazandırmak. Ancak bunu yaparken, bir yandan da yaşayan malzemelerin doğallığını bozuyor olma riski var. Peki sizin tercihiniz hangisi?

AHŞAP DOĞAL HALİYLE GÜZEL…

oakfurnitureland.co.uk

Yüksek karbon salınımları, plastik kullanımı derken hepimiz artık daha fazla doğal malzemelere yöneliyoruz. Bana kalırsa akrilik, plastik gibi boyaların mobilya yüzeylerine uygulanması mobilyalar üzerinde yapay bir görünüm yaratıyor. Bu ürünleri satın aldığınızda üretim zincirine bir halka da siz eklemiş oluyor ve aslında çevre kirliliğini dolaylı yoldan artırmış oluyorsunuz. Gerek mobilya gerekse ahşap aksesuarlarımı olabildiğince yaşayan malzemelerden seçmeye özen gösteririm. Tik ağacı, huş, kayın ve meşe favorilerim arasında. Her birini de cilasız ve renksiz bir biçimde kullanmayı tercih ediyorum. Bu malzemeler üzerlerine yapay bir cila uygulanmadığı için nefes almaya devam ediyorlar. Diğer bir deyişle onlar da tıpkı her canlı gibi evlerimizin yaşayan bir üyesi oluyorlar. Böylesi evler bana göre her zaman çok daha sağlıklı oluyor. Mobilyaları ilk günkü yüzeyleriyle muhafaza etmek yıllar içinde yıllanmışlığın izlerini onlara taşıyacaktır. Günümüzde biliyorsunuz ki eskitme tarzda pek çok mobilya yeniden üretiliyor. Siz eğer yaşayan malzemelerinizi yıllar içinde muhafaza etmeyi başarırsanız bu mobilyalarınızın her biri antika değerinde olacaktır. Çünkü bana göre her bir vintage parça eşsiz bir sanat eseri gibi.

İLKE YILMAZ

MOBİLYALARI BOYAMAK MI? EVET!

revistadeck.com

Ben mobilyalarımı boyamayı seviyorum. Neden diye soracak olursanız, kahverenginin genel olarak içimi karartan bir renk olmasından dolayı olabilir. Ayrıca renklerin insan psikolojisi üzerinde yüzlerce olumlu etkisi var. Hal böyleyken eskimiş bir mobilyayı rengarenk boyamayı çok seviyorum. Üstelik boyalarla oda oda renk terapisi de yapmış oluyorum. Mesela mutfağım normalde mor idi ve ruh halimi olumsuz yönde etkilediği için hibrit boya ile mutfak dolaplarımı baştan aşağıya beyaza boyadım. Mobilyaları boyamanın en güzel taraflarından biri de evde sürekli bir değişim yapabiliyor olmanız. Yeni mobilyalar satın almadan mevcut ahşap mobilyalarınızı boyamanız aslında mevsim geçişlerinde bile bambaşka bir stil yaratmanızı ve her daim evinizi yeni sezona hazırlamanızı sağlayacaktır. Tasarruf ve ev ekonomisi hepimiz için çok önemli. Bu sebeple durmadan yeni mobilya almamız imkansız. Üstelik özellikle doğal ahşap oldukça da pahalı bir malzeme. Ben eskileri atmayıp her zaman boya ile dönüştürme ve yenileme taraftarıyım. Bence yeni bir görünüm için ahşap mobilyaları boyamak harika bir fikir. Ayrıca boya ile eskitme efekti de verebiliyorsunuz. Boyaların çevre dostu olanları da mevcut. Emin olun bu, sağlığınızla ilgili hiçbir tehdit oluşturmadan size sık sık ve tekrar tekrar boyama şansı verecektir.

GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Ahşap zemin nasıl boyanır? Ne ile boyanabilir? İşte detaylar