adım adım salon yenileme

Adım adım salon yenileme ve stil sahibi salon fikirleri

Son güncelleme:

Salonunuz vadesini doldurmuş ve “beni yenile” diye imdat çığlıkları atıyorsa, harekete geçme zamanı gelmiş demektir. İşte salon için dekorasyon fikirleri…

SEHPA MI? PUF MU?

Ana mobilyalarla kombin kumaş kaplı bir puf kullanım açısından çok daha elverişlidir. Böylece hem kitaplarınız, aksesuar ve servisiniz için alan sunar, hem de oturma alanı yaratır. Ancak kumaşı temiz tutmak sizi biraz zorlayabilir.

salon yenileme
Gloria kanepe, Doğtaş.

KİLİM VE HALILAR

Mükemmel oda bölücüler… Üstelik dekoratif olarak da atmosferi tamamlıyor, renk ve dinamizm kazandırıyor, zemindeki kusurları gizliyor. Satın alırken kanepe ve koltukların aynı anda üzerine basarak bir oturma grubu oluşturması için ölçünüzü doğru hesaplayın.

İŞLEVE GÖRE AYDINLATMA

Evet, en az üç, en fazla beş aydınlatma kullanımı öngörülebilir. Ama dikkat! Bu geniş alanlar için uygun bir durum. Stüdyo dairelerde ortadan asacağınız tek bir sarkıt her alanı aydınlatır. Dilerseniz bunu küçük bir okuma lambası ve açık mutfakta tezgah üstü spotlarla destekleyebilirsiniz. Eğer kuzeye bakan bir daireyse tavan spotları da oldukça işlevseldir.

salon yenileme
Çetmen Mobilya.

DUVAR KAĞIDIYLA BÜYÜK ETKİ…

Yaşam alanlarına renk, doku ve desen kazandırmanın en kolay yolu tek duvar olsa bile kağıt kaplamak. Üstelik bu yıl hiç olmadığı kadar iri, bol renkli bir eğilim var. Bundan faydalanarak salonda tropik bir orman etkisi yaratabilirsiniz. Bunu büyük ev bitkileri ile desteklerseniz kendinizi adeta bahçedeymiş gibi hissedeblirsiniz.

Gardisette, Jab Anstoetz.

İKİ RENK BOYAYALIM MI?

Tek mekanda duvarları iki tonda boyamak basit ama efektif bir çözüm. Zemine yakın bölümü daha koyu, tavana doğru daha açık olan tonları boyayarak mekan algısını küçültüp büyütebilirsiniz. Tam tersi yani zeminde açık tavana doğru koyu tonlarsa mekana hacim ve derinlik kazandırır.

Çizgileri boyarken ince bir yapışkan bant kullanın ancak duvara yapışmasını önlemek için boya kurumadan hemen önce çekip çıkarın. İşe en açık ve pastel tondan başlatın ve düzgün çizgiler boyamak için su terazisi kullanın.

salon yenileme
Koçtaş.

KISA PERDELER Mİ?

Perdeleri tavana yakın asmak ve yere hafif bindirerek bırakmak pencereleri olduğundan büyük gösterir. Eğer perdeleriniz yeterince uzun değilse araya ya da etek uçlarına kumaş bant ekleyerek uzatabilirsiniz. Bu uygulama kalın fon perdelerde daha iyi durur. İnce olanlarsa fazla buruşuk ve dağınık bir görüntü yaratır. Eğer kanepeniz pencerenin önünde duruyorsa perdeleri net pencere ölçüsünde asın.

DUVARA YAKIN MI?

Oturma alanı için ayırdığınız ölçü kanepe ve koltukların karşı karşıya gelecek şekilde yerleşimine imkan veriyorsa başka seçenek aramayın. Çünkü bu kurgu kolayca sosyalleşmenizi sağlar. Küçük loft dairelerde oturma alanı için genellikle köşe kanepe tercih ediliyor. Ama bunun ille de duvara dayanması gerekmiyor. Televizyon, şömine, yemek ya da çalışma alanlarının trafik akışını bölmek için ortaya doğru bir yerleşimde olabilir.

TAKIM MI? FARKLI MI?

Benzer renklerde üçlü, ikili ve tekli bir takım her daire tipine elverişli bir alternatif olmayabilir. Oysa çarpıcı renkte bir kanepe, buna kontrast iki koltuk çok daha dinamik bir etki bırakır. Ancak seçim yaparken orantılarını da hesaba katın. Çok geniş bir kanepenin yanında iki küçük sandalye biçimsiz durur.

Mobilya formlarının 1970’ler ve 20. yy stili gibi birbirlerine yakın dönemleri yansıtması da bütünlük açısından önemli. Ayrıca bol desenli bir kanepeniz varsa koltukları düz ya da tam tersi seçin. Kısacası renk ve desenleri karıştırın ama abartmayın.

salon yenileme
Marks&Spencer.

ADIM ADIM SALON YENİLEME

Bir kanepe, bir berjer ve bir sehpa… Hemen her salonun omurgasını oluşturan bu kilit parçalarla,  salonunuzu yeniden kurgulayın.

DOĞRU PLANLA, STİLİNİ YANSIT

Akılcı bir planlama, bir kaç doğru hamle ve özenle seçilmiş ürünlerle ana yaşam alanlarına yeni kimlikler kazandırmak çok kolay ve keyifli. Tıpkı dekoratif yastıklar, duvar kağıtları, küçük koleksiyon parçaları, aile yadigarları eşliğinde yaşanmışlık ve samimiyet kokan bu salon gibi…

ADIM 1 BİR KLASİK: ETEKLİ KANEPE+KULAKLI BERJER+DÜZ HATLI SEHPA

Salonun omurgasını oluşturan kanepe, koltuk ve sehpa üçlüsü… Bu stilde kalın keten dokumalı kanepe, formu ve rengi ile üzerinde farklı tonlar kullanmak için ideal bir baz oluşturuyor. Dingin mavi berjerin kapitone detayı dengeli bir klasizm sunarken, olabildiğince düz hatlı işlevsel sehpa atmosferi daha çağdaş bir yöne taşıyor.

ADIM 2: RENK KATMANLARI OLUŞTURURKEN

Berjerin dingin mavi tonu renk katmanları yaratırken ilham kaynağı oluyor. Zemindeki pamuklu halı, rengi sayesinde oturma alanını bütünlüyor.

ADIM 3: AYDINLIK, ROMANTİK VE MODERN DETAYLAR

Kolonun iki yan duvarına kaplanan minik çiçekli duvar kağıdı salonda oluşturulmak istenen dramatik etkiyi pekiştiriyor. Yan sehpaya yerleştirilen beyaz ayaklı klasik formlu abajur, berjere gönderme yaparken, kolona asılan yuvarlak formlu ayna sehpanın modern tarzını destekliyor. Duvar kağıdının minik çiçekleri perdeninkilerle tezat oluşturarak zıtlıklardan ortaya çıkan bir dinamizm kazandırıyor. Renk kombini için seçilen sıcak sarı tonu mekanda samimi bir odak noktası yaratıyor. Geri plandaki rustik sehpa ise stili bütünleyici bir rol oynuyor.

ADIM 4: SON HAMLELER

Artık son hamleler için her şey hazır! Bir tarafa modern beyaz raflar, diğer tarafta beyaz eklektik bir büfe ve renk uyumunu yakalayan çiçekli seramik puf… Hepsi salonda vurgulanmak istenen geleneksel ama çağdaş stili mükemmelce yansıtan seçimler.

ÇİÇEKLERLE SÜSLEYİN

Yaşam alanlarına bir demet çiçek yerleştirin ve yarattığı tazelik hissini ve değişimi izleyin.Orta sehpanın üzerine yerleştireceğiniz kartopu, frezya ve ortancadan oluşan dağınık tasarımlı bir buket salonu bahar havasına sokar. Bu havayı yaratmak için hacimli ve yüksekçe bir şeffaf cam kap tercih ederseniz, sapların dekoratif dağılımı da cazibe katar. Aranjman, Buse Ekinci Çiçek Tasarım Okulu. Not: Profesyonel çiçekçilik eğitimi ve butik atölyeler için cicektasarimokulu. com’u ziyaret edebilirsiniz.

NE, NEREDE SATILIYOR?

Burgos ikili kanepe, Marley berjer, Ferndale camlı konsol, Marg yan sehpa, Grannychick seramik tabure, Plain sarı yastık, Nova mavi kadife yastık, Mare seramik abajur, Butterfly kelebekli pano, Nora triko örtü, Mudo Concept.

Lallerod orta sehpa, Lack duvar rafı, Rickarum seramik abajur, Stockholm ayna, Havbro halı, Tanum yolluk, Begarlig kavanoz vazo, Fiskbo mavi çerçeve, Finstilt çiçekli kupa, Viljestark mini vazo, yapay sarmaşık ve bahar dalları, Ikea.

Stoneware sarı vazolar, kanvazs yastık kılıf, arı nakışlı sarı kılıf, sarı çiçekli kılıf, şeffaf cam şişe, yeşil kavanoz mum, H&M Home.

Bisiskletli yastık, Tulipa fon perde, Wallpera lavanta duvar kağıdı, Koçtaş.

Kauçuk gri vazo, Sarı blok vazo, Mavi blok vazo, çiçekli top mumluk, mavi ve sarı ahşap çerçeveler, ekoseli yün örtü, Zara Home.

Kaktüs yasıtk, Cage mumluk, Diamond metal fener, Grid viski şişesi, Haze porselen obje, Kaniere saksı, Paşabahçe. Balerin porselen biblolar, Blues porselen küp ve kana, dekoratif cam su şişesi, yeşil cam kuşlar, Sable ahşap at, dekoratif cam kutu, Horus ahşap tepsi, Colourful demlikli kupa, Etnico Blue saksı, Doris ahşap martı, Hera porselen kuş, Porland.

Su bazlı iç cephe paleti 6263 mavi duvar boyası, DYO.

ŞEHİR MERKEZİNDE AMA ŞEHİR DIŞINDA GİBİ

ŞEHİR MERKEZİNDE AMA ŞEHİR DIŞINDA GİBİ