A’dan Z’ye zahmetsiz yenileme adımları: İşte yapılacaklar

Son güncelleme:

Ev yenilemenin en zahmetsiz olanı büyük tadilatlara girmeden basit ama yaratıcı fikirler, kolay uygulamalar bulmak ve bunları uygulamak.

AYDINLATIN

Yatak başı aydınlatmaları genellikle dramatik ışık oyunlarıyla odayı canlandırır ve farklılaştırır. Bu yüzden eğer odada kendi küçük, etkisi büyük bir değişim istiyorsanız işe abajurları değiştirmekle başlayabilirsiniz. Örneğin lambader ya da yüksek masa lambalarında kullanacağınız yumuşak floresan ışıkları keyifli bir ışıltı vererek atmosferi sıcaklaştırır.

BÜTÇEYE DİKKAT!

Yenilemek için abartılı bir masraf yapmayı düşünmeseniz bile artık küçük harcamalar için de hesaplı olmak gerekiyor. Bu yüzden satın alacağınız her malzeme veya ürün için farklı markalardan ve mağazalardan fiyat almayı ihmal etmeyin. Fiyat karşılaştırması için online satış siteleri de mükemmel adresler. Ne kadar fazla araştırma yaparsanız, seçenekleriniz artar.

CANLANDIRICI DOKUNUŞLAR

Eğer salonunuz gözünüze fazla sırdan ya da soluk göründüyse canlandırmak için küçük detaylar ekleyin. Mesela bol dokulu, ilginç desenli kumaşları veya duvar kağıtlarını keserek farklı ebatta çerçevelere yerleştirin ve duvarınızı süsleyin, büfenin üstüne yerleştirin. İrili ufaklı ahşap şamdan kümelerini loş köşelere yerleştirmek de mekanda sıcaklık hissi yaratır.

ÇOCUKSU OLMAK İŞE YARAR

Kimi zaman fazla ciddi ve monoton gelen bir odayı çocuksu dokunuşlarla neşelendirmek mümkün. Bunun için en iyi yöntem duvar çıkartmaları ya da kendin yap seçenekleri. Boya, el işi ve artık eşyalarla yapılabilecek şeyler belki fazla çocuksu gelebilir, ama bu, odaları kolay yoldan yenilemek için oldukça işe yarar.

DUVAR OYUNLARI

Evde yaratıcılığınızı konuşturacağınız yerlerden biri de duvarlar. Bunu boya ile yapabileceğiniz gibi duvar kağıtlarıyla da farklı uygulamalar yapabilirsiniz. Mesela bir rulo iri çiçekli duvar kağıdı alın. Çiçekli kısımlarını keserek çıkarın ve bunları dilediğiniz kompozisyonları oluşturacak biçimde duvarlara yapıştırın. Bu iş için kağıt yerine çocuğunuzun muzip defter çıkartmalarını da kullanabilirsiniz.

EGZOTİK DESENLER

Son dönemde çok sık rastlamasanız da hayvan desenleri modası geçmeyen seçeneklerden, hele de iri olanları. İster bir örtüde, ister yastıklarda ya da sadece duvarda kullanın yarattığı değişimi hemen hissedersiniz.

FİKİR CAMBAZI OLUN

Az kullandığınız bir misafir odası ya da boş odanız varsa neden bu alanı kendiniz için bir keyif köşesine dönüştürmeyesiniz? Yazın balkonda kullandığınız şezlongları, çocuğunuzun yer minderlerini ve mutfak taburenizi alın ve odaya yerleştirin. Birkaç ampule renkli ip bağlayın ve tavandan sarkıtın. İşte size keyifli bir dinlenme ve okuma köşesi. Sarının battaniyenize ve kendinize zaman ayırın.

GELENEKSELLİKTEN KURTULUN

Bu pek çok pratik fikri de beraberinde getirir. Mesela ev-ofis çalışıyorsanız bir duvarı ilginç formda kestirdiğiniz ve rengarenk boyadığınız raflarla süsleyerek neşeli bir kitaplık oluşturun.

HER ŞEY DEĞİŞEBİLİR

Mutfakta köklü bir değişim yerine sadece birkaç kapak revizyonu da dekorasyonu yenileyerek keyifli bir atmosfer yaratır. Sıcak renkli dolaplar, duvarlar, aksesuarlar sevgiyle yapılan yemeklere, sohbetlere eşlik ederek insanların mutfakta daha keyifli vakit geçirmesini sağlar. Bu yüzden mutfakta kullanacağınız her detay çok önemlidir. Bu sezon doğaya duyulan özlem, renk tonlarına da yansıdı. Parlak renklerin vazgeçilmeyen cazibesi, pastel tonlar, mat renkler ve dokular ile buluşunca ortaya geniş bir renk skalası çıktı. Dünyayı etkisi altına alan trendlere, biz de kendi yorumumuzu kattık ve renk ailemizi genişlettik. Sezonun trendlerinden ilham alarak hazırladığımız koyu renk panel kapak renklerimiz ve tasarımlarımız mutfakta kolay değişimi arayanlara hitap ediyor. Şirzat Subaşı, AGT Genel Müdürü.

IŞIK OYUNLARI

Işığın mekanlarda nasıl bir etki yarattığını artık biliyoruz. Hele de doğal ışık olursa. Bu yüzden perdeleri kenara çekin ve pencerelerinizi açın. Gün ışığının odaları ferahlatmasına izin verin. Üstelik de bedava…

İKİ İŞLEVLİLER

Belki de eviniz kapsamlı bir tadilat yerine doğru bir düzenle temiz ve şık görünebilir. Mesela etrafa iyice bir göz atıp gereksiz mobilyaları odadan çıkarın ve alan açın. Bu iş için tabureli sehpalar, yataklı kanepeler, döner televizyon üniteleri gibi iki fonksiyonlu ürünler mükemmel seçim. Çünkü ekstra alanı fazla mobilyayla doldurmak yerine tek bir ürünle işlev kazanabilirsiniz.

JİLET GİBİ BİR DÜZEN

Dağınıklığın atmosferi karattığını ve eski yüzlü bir hava yarattığını belki de milyon kez okudunuz, duydunuz. Ancak güzel bir evin anahtarı doğru bir düzen. Bu yüzden belli aralıklarda evi derleyip toplamak için zaman ayırın. Böylece bir karmaşa yığını oluşmadan mekanları tazeleyebilir, yeni bir yerleşim yapabilirsiniz.

KİŞİSELLEŞTİRMEK İYİDİR

Ikea.

Dekorasyon yapmadan önce pratik düşünmeye başlayın. Kişisel beğenilerinizi genel eğilimlerle buluşturun ve seçimlerinizi yaparken popülerliğini kolay kaybetmeyen malzemelerle renk, doku ve desen uyumunu yakalamaya çalışın. Bu seçim, yaşam alanlarını her daim dinamik ve modern kılar.

L FORMLARLA ALAN KAZANMAK

Ülkemizde genellikle ana yaşam alanlarında bolca oturma seçeneği olması isteniyor. Hal böyle olunca da en çok ikili, üçlü ve tekli olarak satılan takımlar tercih ediliyor. Oturma setinizi yenileyecekseniz ve böyle bir ihtiyacınız da varsa bir L kanepe ile bu ihtiyacınızı pratik biçimde çözmüş olursunuz. Ancak bunu yaparken oda ölçülerine uygun modellere yönelin. Mesela 300x 250 cm ölçüsünde bir oda için maksimum 170x 230 cm’lik bir köşe kanepe kullanılabilir.

MÜCEVHER GİBİ IŞILDAMAK

Viktoryen stilin ihtişamlı görünümü gündelik yaşam alanlarında oldukça cezbedici bir etki yaratır. Bu yüzden sadece bir koltuğu ya da berjeri parlak renkte kadife kılıfla giydirmek, etrafa dore, gümüş veya simli aksesuarlar serpiştirmek ve kristal cam objeler kullanmak, mekanı ışıltılı ve ihtişamlı kılmanızı sağlayabilir.

NATÜRALİST YAKLAŞIMLAR

Eski moda görünen bir salonu en kolay nasıl canlandırırsınız? Aralara serpiştireceğiniz irili ufaklı birkaç saksı bitkisi ve çiçekle. Girdikleri her ortamı tazeleyen bitkiler bununla da kalmıyor ve evin karanlık ve atıl köşelerine doğal yoldan hareket kazandırıyor.

ODAK NOKTASI OLUŞTURMAK

Hemen her sayımızda bununla ilgili fikir veriyoruz ama bir defa daha yineleyelim istedik. Mesela sadece eski ve rengi solmuş perdelerinizi renkli ve desenli seçeneklerle değiştirerek odanızda yepyeni bir odak noktası yaratabilirsiniz.

ÖRTÜLER, YASTIKLAR…

Artık renksiz ya da sıkıcı gelen bir kanepeyi, koltuğu canlandırmanın en basit yolunun sezonun moda desenlerinde ve renklerinde yastıklarla süslemek olduğunu biliyoruz. Ama eğer elinizden tığı işi ya da şiş örgü geliyorsa, bu yeteneğinizi kullanın ve dilediğiniz renkte, modelde ve farklı ölçülerde bir sürü kılıf örün.

PAZARLARA UĞRAYIN

Dekoratif eşyalar almak için ille de büyük mağazalara gitmek gerekmez. Semt pazarlarından da oldukça ilginç üstelik de ucuza pek çok şey bulabilirsiniz. Mesela dekoratif cam kavanozlar, kapaklı şekerlikler alarak içlerini mum, kuru çiçek ya da deniz kabuğu ile doldurup sergileyebilirsiniz. Rengarenk cam bardaklar bulursanız içlerine minik kaktüsler ekebilirsiniz.

Orla Kiely stor, englishblinds.co.uk

RENKLİ Mİ RENKLİ

Evi boyamak maliyetli ama sadece bir odayı farklı renkte boyamak eve yeni bir soluk getirir. Bunun için profesyonel bir boyacı tutmanız da gerekmez. Renge karar verdikten sonra iş etrafı toplayıp, bir fırça eşliğinde işe girişmeye kalır. Sadece ana renginize uygun kontrast yaratacak renkleri bulmaya dikkat edin. Aksi halde emeğiniz boşa gidebilir.

SANATSALLIK

Düz ve boş bir duvarı sanatsal objeler veya bir tabloyla renklendirmek çoğu zaman odanın atmosferini değiştirir. Yağlı boya bir resim, varak çerçeveli bir tablo ya da sadece basit kartpostallardan, anı fotoğraflarından derlenen çerçeve kompozisyonları… Hepsi oldukça efektif uygulamalar.

ŞAŞALI GÖRÜNÜN, STİL KAZANIN

Basit ama işe yarar bir seçenek de aynalar. Bomboş bir duvara yapıştıracağınız farklı formda bir ayna ya da küçük ayna kümeleri ışığı mükemmel biçimde yansıtacağından odada keyifli gölgeler ve aydınlık bir etki yaratır.

TASARIM DEĞİŞTİRİR

Mekanları yüksek maliyetli markaların tasarım ürünleriyle donatarak katalogdan fırlamış gibi göstermek yerine, basit ama etkili birkaç tasarım ürünü ile güçlü görsel efektler yakalanabilir. Bu da evinizi farklı algılatmaya yeter.

UZMANLAR ARTIK ONLINE

Bugün artık çoğu hobi sever dekoratif pek çok şeyi kendi el emekleriyle yapıyor. Bunun için açılmış özel atölye çalışmalarına katılabilir ya da bilenlerden ders alabilirsiniz. Ancak online bir dünyada olduğumuz için internet üzerinden işin uzmanına danışabilir ve konuyla ilgili videolar izleyerek de bir DIY eksperine dönüşebilirsiniz.

ÜRETKEN OLUN

El beceriniz, binlerce fikriniz ve fırsatınız da varsa üretin! Bu yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü geliştirir, üstelik eviniz için yepyeni fikirler üretmek yaşam alanlarınıza farklı bir hava kazandırır. Ama ille de ben yapayım diye bir iddianız olması gerekmiyor. İsterseniz tüm düşündüklerinizi kolay ulaşabileceğiniz bir marangoz, elektrikçi, döşemeci ya da terzi sayesinde de hayata geçirebilirsiniz.

Çıkartmalar, Ikea.

VINTAGE GÜZELDİR

Eski, modası geçmiş ya da hatırası olan eşyalar çoğu zaman atılır ve yerine yenileri alınır. Oysa bu parçaları atmadan önce boyasını yenileyerek veya kılıflarını değiştirerek de kullanmak mümkün olabilir. Bu yüzden bir şeyleri atmadan önce ince eleyip sık dokuyun. Onlara ikinci bir kimlik vererek belki de kolayca evinizi dekore edebilirsiniz.

YATAK BAŞI DÜZENLEME

Yatak odasını komple değiştirmek, duvarları boyatmak ya da duvar kağıdını yenilemek yerine sadece ilginç bir yatak başı çözümü uygulayarak da bu odanın görünümünü ve havasını tazeleyebilirsiniz

Boucherouite kilim, Hay/ Addresistanbul.

ZEMİNDE NE VAR?

Düz bir zemini en iyi ne hareketlendirir diye sorarsanız, bol renkli bir kilim ya da yumuşacık bir halı diyebiliriz. İlk başta çok sıradan ve herkesin bildiği bir fikirmiş gibi gelse de zeminde yapılan tüm değişimler evin havasını yenilemek için birebir.

Eviniz mis gibi koksun: Ev kokusunu yenileme yolları