abajur-nedir

Abajur nedir? Abajur modelleri ve evde abajur yapımı

Son güncelleme:

Abajur nedir? Abajur, ışığı dağıtmamak ve gözleri fazla aydınlıktan yormamak için kullanılan lamba siperliğidir. 

Abajur kelimesinin kökü Fransızca’dır. Abattre Fransızca da hafifletme, kırmak, kısmak gibi anlamlarda kullanılır. Jour anlamı ise gün ışığı, aydınlık manasına gelir. Abajur; kağıttan, kumaştan, madenden, cam gibi maddelerden yapılır.

ABAJUR MODELLERİ

Abajur nedir?

Abajur modelleri için çeşitli tarzlar mevcut. Klasik yapıdan çıkıp her türlü dekorasyona uygun stilleri üzerinde taşıyan abajur modeller; hasır, spor ve cam olmak üzere birden fazla yapıya sahip. Abajurlar ışık şekline göre sınıflandırılırlar. Az ışık saçan ve çok ışık saçan abajur olmak üzere iki ana başlıkta bunu inceleyebiliriz. Abajurlar ayarlanabilir özelliğe sahiptir fakat bazıları sabit ışık ayarında durmaktadır.

Ayrıca eğer ışığın tepeden gelmesini istiyorsanız tercih edeceğiniz model abajur değil lambader olmalıdır.

ABAJUR FİYATLARI

fiyatları

Güncel araştırmalar sonucunda abajur fiyatlarının 40 tl ila 5.OOO tl arasında değiştiğinden bahsedebiliriz. Bu fiyatlar abajurun yapımında kullanılan malzeme, işçilik ve markasının yerli ya da yabancı oluşuna göre değişmektedir.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ ABAJUR TEKNİKLERİ

aydınlatma

ŞARAP ŞİŞESİNDEN ABAJUR YAPIMI

Belki sizin için özel olan bir şarap şişesinden ya da herhangi bir şarap şişesinden yapabileceğiniz abajur yöntemimiz de oldukça kolay bir yöntem. Bunun için yapmanız gereken şey şişeyi özel şişe delici bir matkap ucu ile delmek. Ardından abajuru ve açma kapama düğmesi olan elektrik kablosunu yerleştirelim. Son olarak şişenin rengine uygun bir ampulü şişenin içine yerleştirmenizin ardından abajurunuz kullanıma hazır hale gelecek.

YOĞURT KOVASINDAN ABAJUR YAPIMI

Yoğurt kovasından abajur yapımı da oldukça yaratıcı ve geri dönüşümle gerçekleştirebileceğiniz yöntemlerden birisidir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemelerse bir yoğurt kabı, keskin bir bıçak, kabloya takılı çıplak ampul ve silikon tabancası ya da güçlü bir tutkaldan ibaret. Öncelikle boş yoğurt kovasının ortasını delelim. Ardından yine makas ya da bıçak yardımı ile kablonun geçeceği kısmı açalım. Sonra kabımızın üzerine ayarlamış olduğumuz kumaşı yerleştirerek hava kalmayacak biçimde yapıştıralım. Sonra kabloyu kestiğiniz delikten geçirerek ampulü yerleştirelim ve bir tutturucu yardımı ile istediğimiz bir yere sabitleyelim. 

KURDELEDEN ABAJUR YAPIMI

Eğer evinizdeki eski abajurunuzdan sıkıldıysanız ve rengarenk görünen bir abajura ihtiyacınız varsa bunun için en ideal malzeme kurdelelerdir. Son derece şık ve hareketli bir görünüm ortaya çıkaran kurdeleden abajur yapımı ayrıca son derece keyifli ve kolay bir tekniktir. Bunun için yapmanız gereken şey kurdelelerinizi 5 cm uzunluğunda keserek iki ucu birleşik bir şekilde birleştirip silikon tabancası yardımıyla abajurunuza sabitlemek. Tüm kurdeleleri yan yana yapıştırdıktan sonra son olarak otrişi abajurun üst bölümündeki yuvarlağın kenarlarına geçirerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

ABAJUR TELİ

Abajur telleri 25 ila 50 cm arasında değişmektedir. Tavan, şapka, marul ve kıvırcık gibi farklı modelleri mevcuttur.

ABAJUR TELİ
Marul abajur teli – Akınelektrik
Abajur teli
Kıvırcık abajur teli- Akınelektrik
Abajur teli
Tavan abajur teli- Akınelektrik

ABAJUR AYAKLARI

Abajur ayakları malzeme ve form olarak çeşitlendirilmektedir. Örnek olarak, doğal ahşap, seramik, bakır ve krom modelleri günümüzde yaygın olarak kullanılmakta. Ayrıca dokunmatik abajur ayakları da oldukça kullanışlı.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Kendin yap: Kolay ve rengarenk puantiyeli abajur

Çocuk odasına sevimli bir aydınlatma: El yapımı çocuk abajuru tarifi

El yapımı 8 abajur tarifi – Kendin yap videoları