abajur
abajur

El yapımı 8 abajur tarifi – Kendin yap videoları

El yapımı abajur tarifleri ile odalarınızı renklendirebilirsiniz. Sizin için 8 farklı kendin yap videomuz var. Abajurları kendin yap tariflerimiz ile süsleyerek yenileyebilirsiniz.

DESENLİ ABAJUR BAŞLIĞI NASIL YAPILIR? KENDİN YAP TARİFİ

Kendi yapacağınız bir abajur başlığı ile sofralarınızı ışıklandırmak istemez misiniz?

MALZEMELER: 4 farklı renk kumaş kalemi • Abajur başlığı • Beğendiğiniz bir desenin siyah beyaz çıktısı • Kurşun kalem • Karbon kağıdı.

YAPILIŞI: Karbon kağıdının üzerine beğendiğiniz bir desenin siyah beyaz çıktısını yerleştirip abajur başlığının üzerine bantlayın. Kurşun kalemle üzerinden geçip deseni abajur başlığına transfer edin. Deseni farklı renkteki kumaş boyalarla boyayın.

HAZIRLAYAN VE FOTOĞRAFLAR: BELÇİM SARIEYYÜPOĞLU

DÜZ ABAJUR BAŞLIĞINI SÜSLEME TARİFİ

Düz bir abajur yetmez; çünkü renkli ve hareketli olan her şeyi biz her zaman çok sevdik! Bu çiçeklerse ona çok yakıştı.

Abajur, Ikea.

MALZEMELER: 

Kumaş, iplik, makas, dikiş makinesi, abajur başlığı, duy ya da lambader ayağı, silikon tabancası, silikon, kurdele, fisto.

YAPIM: 

Kumaşı yaklaşık 30×10 cm olacak şekilde kesin. İkiye katlayıp makine ile dikin. Daha sonra elinizdeki dikilmiş  parçaya ya dikerek ya da silikon tabancası ile gül formu vererek ya dikin ya da yapıştırın. Çiçeğin bu tomurcuk kısmının etrafına dilerseniz fisto dikebilir ya da yaprak şeklinde parçalar tasarlayarak ekleyebilirsiniz. Silikon tabancası yardımıyla gülleri abajur başlığına tutturun.

FOTOĞRAF: BİLGE CAN GÜRER

PİPETLERDEN ABAJUR YAPIMI

Kullanmadığınız pipetleri atmayın. Bu pipetlerden şık bir abajur başlığı yapabilirsiniz!

Hepimizin mutfak çekmecelerinde bir parti veya kutlamadan kalmış, sadece bir kaç tanesi kullanılmış ama geri kalanına dokunulmamış ve neredeyse her zaman poşetinden dökülerek çekmecenizde dağınıklık yaratan bir sürü kullanılmamış pipet mutlaka vardır. Hem bu dağınıklığa son vermek hem de bir kendin yap projesi oluşturmak istemez misiniz?

MALZEMELER: 200 adet kağıt pipet • Silikon tabancası • Abajur başı

YAPILIŞI: Abajur başının etrafına kağıt pipetleri sırayla yapıştırın. Yapıştıracağınız pipetleri isterseniz aynı renklerde, isterseniz farklı renklerde seçerek değişik kombinasyonlar da yapabilirsiniz.

KAĞITTAN ABAJUR ŞAPKASI NASIL YAPILIR?

Kağıt gibi doğal bir malzemeyi şık bir abajur şapkasına çevirmek istemez misiniz?

MALZEMELER: Beyaz resim kağıdı • Makas • Silikon tabanca • Abajur şapkası

YAPILIŞI: Beyaz resim kâğıdından yaprak şekilleri kesin. Ardından kesilen kağıtları kenarlarından kırpın. Tek tek abajurun üzerine yapıştırın.

AĞAÇ DALLARI ABAJURA DÖNÜŞTÜ

Salonunuza kurumuş ağaç dallarından keyifli bir abajur yapabilirsiniz.

MALZEMELER: 3-4 adet 1’er metrelik ağaç dalı, beyaz sprey boya, silikon tabanca, kalın hasır ip, duy, anahtarlı ve priz uçlu 3 metrelik beyaz kablo, makas, kil testere, tornavida, abajur şapkası.

YAPILIŞI:
1-1.5 metrelik ağaç dallarını sprey boya ile beyaza boyayın. Ardından kıl testere ile 35 cm’lik parçalara ayırın. Yaklaşık 10-11 adet abajurunuzu tamamlamak için yeterli, daha kalın bir abajur gövdesi için parça sayısını artırabilirsiniz. Kestiğiniz parçaları ortasında biraz boşluk kalacak şekilde silikon tabanca yardımı ile yapıştırın. Ortadaki boşluktan kabloyu geçirip, duyu tornavida yardımı ile takın. Duyun dal parçaları üzerinde sabit durması için kalın hasır ip ile etrafından bir tur geçip dallara yapıştırın. Abajur şapkasını ve ampulü takın.

KUMAŞTAN ABAJUR ŞAPKASI NASIL YAPILIR?

NOSTALJİK ABAJUR NASIL YAPILIR?

Eski kitaplarınız, abajur şapkası ve basit bir elektrik tesisatı ile harika bir aydınlatmaya imza atabilirsiniz.

Malzemeler: 7 adet eski kitap, abajur şapkası, elektrik tesisatı, Cadence dekopaj yapıştırıcı, Cadence pirinç dekopaj kağıdı.

Yapılışı: Eski kitaplarınızdan kalın bir tanesini alıp bir elektrik tesisatçısına götürün ve elektrik aksamını üzerine taktırın. Abajur şapkasının üzerine dekopaj yapıştırıcı sürüp pirinç kağıt ile kaplayın. Fazlalıkları sünger zımpara ile alın. Tüm kitapları bir araya  getirerek aralarına yapıştırıcı sürüp üst üste yapıştırın. Kuruduğunda aydınlatmanız hazır.

NASIL FARKLILAŞTIRABİLİRSİNİZ?

Abajur şapkanızın üzerini kaplamak yerine üzerine ponpon ya da püsküller yapıştırabilirsiniz. Abajurun ayağında ise kitaplar yerine eski fincanlarınızdan birini kullanabilirsiniz.

HAZIRLAYAN: GÜLEN TURAN
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR

ÇAYDANLIKTAN ABAJURA

Eski porselen çaydanlık ve çay takımınızı abajur olarak değerlendirmeye ne dersiniz?

Pasta servisinin üstüne çaydanlık, onun üstüne de çay tabağı ve fincanını, en üste ise abajur şapkasını oturtarak şık bir aydınlatmaya sahip olabilirsiniz.